W ciągu ostatnich dwóch dekad rynek paliw opałowych w naszym kraju oraz całej Unii Europejskiej przeszedł znaczące zmiany. Przede wszystkim – restrykcje dotyczące stosowanych paliw uległy znacznemu zaostrzeniu. Jest to rezultatem rozwoju trendów ekologicznych oraz wzrastającej świadomości o wpływie człowieka na zmiany klimatyczne. Wbrew pozorom – każdy z nas ma możliwość pozytywnego oddziaływania na klimat, poprzez właśnie wybór odpowiedniej formy paliwa opałowego.
Pellet – co warto wiedzieć
Pellet opałowy to paliwo wybierane coraz częściej. Sięgają po nie zarówno osoby ogrzewające swoje własne cztery kąty, jak i ci odpowiedzialni za ogrzewanie dużych obiektów użyteczności publicznej. W obu przypadkach, pellet jest wyborem nie tylko korzystnym finansowo – pozwalającym zaoszczędzić na ilości kupowanego paliwa – ale także niezwykle przyjaznym środowisku.
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, że pellet jest niezwykle skuteczny w wytwarzaniu energii cieplnej. Jego wartość opałowa może wynosić – w zależności od gatunku używanego pelletu – od 15 do18 MJ/kg. Najbardziej skuteczne w wytwarzaniu ciepła pellety posiadają wartość opałową przekraczającą nawet 19 MJ/kg.
Choć w porównaniu do ekogroszku, którego wartość opałowa wynosi ponad 20 MJ/kg, pellet może wypadać słabiej, to jednak posiada cechy czyniące go bardziej atrakcyjnym.
Przede wszystkim, w wyniku spalania pelletu wytwarza się minimalna ilość popiołu. Ten składnik, zupełnie niepotrzebny z perspektywy wytwarzania ciepła, stanowi zwykłe zanieczyszczenie, które z pieca trzeba będzie usunąć. Ilość wytwarzanego z pelletu popiołu nie przekracza przy tym jednego procenta, a w przypadku pelletu najwyższej jakości – wynosi nawet mniej niż 0,3 procenta. Specjaliści wskazują, że najbardziej wydajny pellet wytwarza jedynie 3 kilogramy popiołu na każdą zużytą tonę tego paliwa.
Kolejnym parametrem świadczącym o jakości pelletu jest poziom jego wilgoci, który wynosi zazwyczaj niecałe 10 procent. Jest to o tyle istotne, że wilgoć stanowi – to sprawa zupełnie oczywista – element niepalny i nie nadaje się do wytwarzania ciepła.
Pellet – skład i sposób wytwarzania
Wiele osób decyduje się na zastosowanie pelletu jako paliwa cieplnego ze względu na jego atrakcyjną cenę. Wynika to z prostego faktu – pellet wytwarzany jest z trocin i ścinek drewnianych, które są wyjątkowo łatwo dostępnym surowcem. Ścinki są prasowane w warunkach wysokiego ciśnienia, dzięki czemu uzyskują konsystencję granulatu o niedużych rozmiarach.
W składzie pelletu nie znajdziemy dodatków takich jak chemikalia lub kleje, które miałyby zagwarantować jego określoną konsystencję. Jest to o tyle istotne, że pozwala nam odróżnić „prawdziwy pellet” od jego „podrabianego” odpowiednika. W tym pierwszym – brak obecności lepiszczy przekłada się na takie parametry jak zapach i barwa. Pellet taki jest jasnobrązowy lub beżowy oraz – przede wszystkim – wszystkie jego granulaty są jednorodnej barwy. Zarazem, pellet taki jest suchy w dotyku i nie wydziela żadnych nienaturalnych zapachów – poza typowym dla drewna lub trocin aromatem.
Pellet podrabiany jest natomiast niejednorodnej barwy oraz może występować w nietypowych dla tego paliwa odcieniach. Nietypowy zapach, wyraźnie różniący się od zapachu drewna, również może zdradzać fakt, że mamy do czynienia jedynie z imitacją prawdziwego pelletu.
Z tych powodów – przystępując do zakupu pelletu warto korzystać wyłącznie z oferty zaufanych dostawców, upewnić się, czy sprzedawany pellet jest opatrzony certyfikatami jakości oraz – w miarę możliwości – sprawdzić samodzielnie jego podstawowe parametry.