Jak obniżyć koszty ogrzewania?

0
733

Zimą koszty ogrzewania potrafią być naprawdę wysokie. Stałe podwyżki cen prądu sprawiają, że ludzie poszukują rad dotyczących tego, jak obniżyć swoje rachunki. Wbrew pozorom nie jest to niemożliwe i wykorzystując kilka praktycznych porad, można je skutecznie zmniejszyć.

Szczelne drzwi oraz okna

Na samym początku warto przeanalizować stan swoich drzwi oraz okien. Często są one stare i nie spełniają już obecnych standardów, przepuszczając zbyt dużą ilość zimnego powietrza. Niekiedy konieczna można okazać się ich wymiana. Oczywiście wpłynie ona w perspektywie czasu bardzo pozytywnie na nasze rachunki, ale również i na nasze poczucie bezpieczeństwa. Solidne drzwi i okna trudniej jest wyważyć/wybić.

Jeśli natomiast okna są stosunkowo nowe, wówczas wystarczy je jedynie uszczelnić. Pod oknem powinniśmy wówczas przejechać ręką i zobaczyć, czy gdzieś nie wieje. W momencie gdy czuć intensywniejszy chłód w niektórych miejsca, warto zakupić odpowiednią uszczelkę i nakleić ją na brzeg naszej futryny. Rynek usług remontowych oferuje specjalistyczne uszczelnianie. To opcja warta rozwagi dla tych, którzy nie chcą zajmować się tym samodzielnie.

Kompletna termomodernizacja

Termomodernizacja to pojęcie, które w ostatnich latach jest często powtarzane. Polega na kompletnej modernizacji elewacji budynku oraz usprawnieniu m.in. ogrzewania. To zasadne i sprawne do przeprowadzenia przedsięwzięcie dzięki nowoczesnym maszynom typu przecinarka do styropianu oraz zastosowaniu najlepszych na rynku materiałów. Dzięki temu zapotrzebowanie na energię znacząco maleje. Pojęcie termomodernizacji szerzej wytłumaczono tutaj: https://www.maszynadocieciastyropianu.pl/blog.html

Jak wietrzyć mieszkanie?

Odpowiedź na to pytanie mogłaby wydawać się dość oczywista, jednak czy faktycznie taka jest? Wiele osób wietrzy mieszkania, jednak w nieprawidłowy sposób. Przede wszystkim przed rozpoczęciem wietrzenia powinno się zakręcić kaloryfery. Jeśli bowiem do pomieszczenia napłynie zimne powietrze, a my mamy ustawioną na termostacie konkretną temperaturę, wówczas w trakcie wietrzenia piec będzie cały czas pracował nad osiągnięciem tej temperatury. Tym samym każde wietrzenie będzie generować wysoki pobór energii. Natomiast zakręcając kaloryfer, można szybko wywietrzyć pomieszczenie bez tego typu konsekwencji.

Ważne jest także to, aby zakręcać kaloryfery w trakcie naszej nieobecności w domu. Czasem jest to nawet kilkanaście godzin w ciągu dnia. Nie ma zatem sensu, aby temperatura cały czas była utrzymywana na wysokim poziomie. Po przyjściu do domu zazwyczaj w kilka minut po włączeniu pieca, wnętrze odpowiednio się nagrzewa. To może znacznie pomóc nam w obniżeniu rachunków za ogrzewanie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here