Zdrowy dom to higieniczny dom

Bardzo często zastanawiamy się nad tym, co możemy zrobić, by nasz dom był pozbawiony szkodliwych drobnoustrojów, przez co jednocześnie zdrowszy dla nas. Okazuje się, że możemy wykonać wiele czynności, które wcale nie będą dla nas uciążliwe, ale ich suma i systematyczność sprawią, że miejsce, w którym przebywacie najwięcej czasu, stanie się dla Was jeszcze przyjemniejsze. 

Projektowanie czystego domu

Jeśli jesteśmy dopiero na etapie meblowania naszego upragnionego domu, to już w tym momencie powinniśmy pomyśleć o jego funkcjonalności i praktyczności w utrzymaniu czystości. Najważniejsze w tej kwestii jest zaprojektowanie higienicznej łazienki – tutaj możemy postawić na nowoczesne rozwiązania takie jak zestawy podtynkowe jeśli chodzi o toaletę, a także prysznic i wannę (chowanie pod tynkiem wszelkich niepotrzebnych rur i węży) brak kołnierzy w misce toaletowej, czy też wszelkie podwieszane szafki z gładkimi blatami. Zestawy podtynkowe są bardzo wygodne w codziennym życiu – podłogę pod miską toaletową możemy umyć bez żadnych przeszkód, a niepotrzebne wężę doprowadzające wodę nie wymagają w tym przypadku czyszczenia. 

Bardzo ważna jest także umywalka – w końcu myjemy dłonie kilka razy dziennie, zatem powinna być ona dla nas wygodna i funkcjonalna. Przede wszystkim nie należy wybierać małych umywalek ani takich, które umieścimy w blacie. Będą one za daleko, by móc dobrze umyć ręce – zazwyczaj w takich przypadkach woda cieknie nam aż do łokci, co sprawia, że jest to czynność mało przyjemna. Wszystko te zabiegi w łazience sprawiają, że jest ona higieniczna, jednak my sami powinniśmy na co dzień dbać o to, by taka pozostała. 

Codzienne czynności 

Istotnym jest, by codziennie suszyć ręczniki poza łazienką, by wszelkie bakterie i drobnoustroje nie rozmnażały się w idealnym dla nich środowisku, czyli wilgoci. Ważne jest także częste ich zmienianie i używanie kilku na raz, do innej części ciała, jednak do osuszania twarzy i tak rekomendowane jest stosowanie jednorazowych ręczników papierowych. Kluczowe jest także częste pranie i wymienianie dywaników w łazience – tam też lubią gromadzić się bakterie. Podobnie jest w przypadku utrzymania czystości w sypialni – w końcu tam odpoczywamy, zatem przykładowo same poszewki na poduszki powinny być zmieniane bardzo często, szczególnie gdy mamy problemy skórne. Samą pościel również można wymieniać częściej, jednak poszewki na poduszki pełnią tutaj rolę kluczową. 

Jeśli jesteśmy fanami czystości, to powinniśmy także pomyśleć o krochmalu, czyli substancji, która sprawia, że nasza pościel sprawia wrażenie jeszcze czystszej i bardziej higienicznej. Obecnie możemy zakupić wszelkiego rodzaju produkty, które pomogą nam w utrzymaniu sterylności – są to np. wszelkiego rodzaju płyny i spraye antybakteryjne. Oczywiście samo sprzątanie i pozbywanie się kurzu, czy roztoczy również jest ważne, jednak podane przykłady są tymi, o których rzadko się pamięta. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here