Zawory kulowe znajdują zastosowanie w rozmaitych miejscach i urządzeniach. Spotkać je można często tam, gdzie pojawiają się ujęcia wody o zastosowaniu gospodarczym. W ogrodzie, przy tarasie, w pobliżu garażu lub przybudówki, a także w pomieszczeniach gospodarczych – to najczęstsze miejsca zlokalizowania zaworów kulkowych. Często nazywane są zwykłymi kurkami, z uwagi na ich prostą konstrukcję oraz wygląd odpowiadający klasycznym kranikom. Poniżej przedstawiamy garść najważniejszych informacji na temat zaworów kulowych, przydatnych podczas zakupów oraz poszukiwania modelu pasującego do Twoich potrzeb. Porównujemy je do innych grup produktów o podobnym zastosowaniu oraz podpowiadamy jakich korzyści możesz oczekiwać po ich wyborze.
Zawory kulowe – czy zawory tłokowe? Mechanizm działania i awaryjność
Zawory tłokowe to te, w których konstrukcji znajduje się tradycyjny kurek obrotowy. Mechanizm uruchamiania i zatrzymywania upływu wody jest w nich prosty. Poprzez wysunięcie tłoka, woda zaczyna się wydostawać, a po jego ponownym wciśnięciu na miejsce, upływ ustaje. Niestety, ale w zaworach tłokowych dochodzi do powstawania niepożądanych osadów, które powoli będą doprowadzać do degradacji całego urządzenia. Po dłuższym okresie użytkowania mogą zacząć pojawiać się także mniejsze lub większe nieszczelności.
W przypadku zaworów kulowych dopływ wody jest zamykany na skutek wysunięcia kuli w specjalnie wyprofilowane gniazdo. Dzięki temu zamknięcie jest pełne i zwarte, bez szans na powstanie choćby najmniejszych nieszczelności. Zawory kulowe są pod tym względem o wiele bardziej skuteczne niż ich tłokowe odpowiedniki. Warto jednak podkreślić, że choć awarie zachodzące w zaworach kulowych zdarzają się rzadziej, to jednak gdy do nich dochodzi – szybko czynią całe urządzenie nieprzydatnym.
Zawory kulowe czy kątowe? Pomoc w wyborze właściwego rozwiązania
Zawory kątowe mogą na pierwszy rzut oka wyglądać identycznie co zawory kulowe, jednak ich wewnętrzna konstrukcja jest zupełnie odmienna. W pierwszej kolejności – zawory kątowe wykorzystuje się w roli zaworów regulacyjnych, podczas gdy zawory kulowe to typowe zawory odcinające. Tym samym, użytkowanie zaworów kątowych pozwala na precyzyjne stopniowanie i regulację stopnia upływu wody, podczas gdy zawory kulowe działają wyłącznie w skrajnych pozycjach.
Zawory kulowe pozwalają także na całkowite odcięcie wybranego fragmentu instalacji. Z tych powodów często stosuje się je w tych miejscach, które są szczególnie wymagające. Do takich należą zawory obsługujące na przykład pralkę lub spłuczki.
Polecane i dostępne rodzaje zaworów kulowych
Do grona popularnych należy zawór kulowy 1/2, używany przy wielu połączeniach hydraulicznych. Jest to zawór tani i łatwo dostępny, który z pewności nabędziesz w niejednym sklepie online lub stacjonarnym (przykładowo: https://armatura24.pl/zawory-kulowe).
Zawór o średnicy 2 cali jest większy i dlatego stosuje się go głównie na tych odcinkach instalacji, które są odpowiedzialne za doprowadzenie medium. Często może być wykorzystywany jako zawór główny w danym budynku lub mieszkaniu.
Zawór kulowy do wody różni się od produktów dedykowanych do pracy z gazem. Przede wszystkim – posiada odmienną konstrukcją oraz wykończenia. Podstawowym sposobem, by je odróżnić, jest zwrócenie uwagi na kolorystykę dźwigni. W urządzeniach do wody stosuje się dźwignię czerwoną, w urządzeniach do gazu – żółtą.
Wśród pozostałych popularnych typów zaworów kulowych znajdują się: zawór ze śrubunkiem, zawór kołnierzowy, zawór z filtrem, zawór kulowy kątowy i zawór 3-calowy.