Wentylacja to dziedzina, która zajmuje się wymianą powietrza między środowiskiem wewnętrznym a zewnętrznym. Systemy wentylacyjne montuje się właściwie w każdym budynku – nie zawsze jednak jest to ten sam system czy technologia. Wentylacji nie można bagtelizować. Wiele polskich domów nie tylko problemy z nieogrzaniem czy brakiem izolacji. Coraz częściej do głosu dochodzi bardzo słaba, tradycyjna metoda wymiany powietrza, która nie jest skuteczna. Wtedy w domu zaczyna zalegać pleśń czy grzyb. To wszystko sprawka wilgoci, której można pozbyć się m.in. dzięki wentylacji mechanicznej. Generalnie rzecz ujmując – wentylacja mechaniczna w domu może rozwiązać problemy z chłodzeniem, ogrzewaniem i wilgocią w mieszkaniu. Zobaczcie, dlaczego warto ją zamontować.
Wentylacja grawitacyjna – tradycyjna
Wentylacja nie jedno ma imię. Dlatego warto zainteresować się tym problemem. Pierwszym i klasycznym rozwiązaniem jest wentylacja grawitacyjna, zwana także jako tradycyjna. Wykorzystuje się w niej fakt, że ciepłe powietrze unosi się do góry (konwekcja) i w ten sposób może je zastąpić powietrze chłodniejsze. Ruch mas powietrza odbywa się za pomocą kanałów wentylacyjnych. Nie jest to ani najtańsze rozwiązanie (ze względu na koszt budowy kanałów wentylacyjnych) ani najlepsze. Wynika to z tego, że fizyczna podstawa działania opiera się na różnicy temperatur między środowiskiem zewnętrznym i zewnętrznym. W miesiącach ciepłych amplituda temperatur jest bardzo mała – dlatego też ruch powietrza nie jest zbyt intensywny.
Wentylacja mechaniczna – wywiewna i nawiewna
W domach i blokach już wybudowanych można zdecydowanie poprawić parametry wentylacyjne. Wystarczy zdecydować się na instalację mechaniczną. Wentylacja mechaniczna dzieli się na trzy rodzaje: wywiewną, nawiewną i nawiewno-wywiewną. Wywiewna tylko wywiewa nieświeże powietrze, nawiewna nawiewa, a trzecia z nich wykonuje obie te czynności. By wymusić lepszą cyrkulację powietrza stosuje się wiatraki, które montowane są na wlocie i wylocie przewodów wentylacyjnych. Co więcej, można kupić odpowiednią centralę komputerową, która za pomocą czujników będzie odpowiednio regulować cały system. W przypadku wentylowania garażu wystarczy, że na kratkach wlotu i wylotu zamontuje się dość mocne wiatraki i umieści się fotokomórkę przy wjeździe do garażu. Wentylacja garażu jest o tyle ważna, że mamy tam stale do czynienia z potencjalnie niebezpiecznymi spalinami i wyziewami.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – rekuperacja
Wentylacja mechaniczna w nowych domach zdobywa coraz większą popularność. Wszystko dzięki instalacji z odzyskiem ciepła, czyli z zamontowanym rekuperatorem. W domach dobrze ocieplonych największe straty ciepła to kwestia wentylacji. Zużyte powietrze jest w końcu ogrzane za pomocą domowych grzejników. Rekuperator przed wyrzuceniem nieświeżego powietrza przejmuje jego ciepła i przekazuje go do domu przez świeże powietrze. Co więcej, rekuperator, centrala wentylacyjna wraz z całym system są w stanie skutecznie służyć jako klimatyzator w czasie lata. Jeśli zdecydujemy się na pompę ciepła, to właściwie będzie można zrezygnować z klasycznego ogrzewania domu – będzie on energetycznie samowystarczalny.