zabudowa kuchenna

Na jaką zabudowę do kuchni się zdecydować: niską czy wysoką? Oprócz walorów wizualnych, jedno i drugie rozwiązanie posiada swoje wady i zalety. Warto o nich wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zaprojektowanie i zakup kuchni marzeń.

Zabudowa kuchenna to najważniejszy element wyposażenia wnętrza kuchni. Ponieważ w pomieszczeniu tym na co dzień spędzamy sporo czasu warto zadbać o to, by była nie tylko piękna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Jak zaprojektować i wybrać tą idealną? Jedną z istotnych decyzji jest wybór jej wysokości. Zarówno niska, jak i wysoka ma swoje wady i zalety. Każda może również prezentować się nowocześnie i stylowo oraz być wykonana na miarę – zależnie od Twoich potrzeb oraz wielkości i kształtu pomieszczenia.

Wysoka zabudowa – dobrze zagospodarowane miejsce

Wysoka zabudowa, czyli taka maksymalnie wykorzystująca wysokość wnętrza, ma wiele zalet. Największą z nich jest przede wszystkim pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, co jest niezwykle ważne, zwłaszcza kiedy urządzasz małe pomieszczenie. Szafki w wysokiej zabudowie pozwalają na przechowywanie o wiele większej ilości przedmiotów, np. naczyń czy sprzętów kuchennych – warto więc wybrać to rozwiązanie, kiedy posiadasz sporo kuchennych akcesoriów.

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie szafki, zwłaszcza te umieszczone tuż pod sufitem,  są łatwo dostępne. Jest to dobre rozwiązanie np. w sytuacji, gdy chcesz utrudnić dostęp do ich zawartości małym dzieciom. Może jednak być niewygodne np. dla osób starszych lub niższych.

kuchnia

Warto zadbać o dobrą organizację kuchni, dlatego w górnych szafkach możesz ulokować przedmioty, po które sięgasz rzadko lub tylko okazjonalnie (np. świąteczną zastawę czy „sezonowe” ozdoby stołu, a także zapasy suchej żywności i słoiki). W niższych i łatwo dostępnych partiach mebli umieść natomiast rzeczy, po które na co dzień sięgają wszyscy domownicy (np. kubki, talerze, stale używane garnki itp.). Jeśli zależy Ci na tym, by zabudowa kuchni była idealnie dopasowana do Twoich potrzeb oraz wielkości i kształtu pomieszczenia, warto zdecydować się na elastyczne rozwiązanie, jakim jest kuchnia na wymiar (taką opcję oferuje m.in. Black Red White również za pośrednictwem sklepu on-line).

Zaletą wysokiej zabudowy – przy odpowiedniej organizacji przestrzeni – będzie z pewnością łatwiejsze zachowanie porządku w kuchni. Większość sprzętów znajdzie swoje miejsce w szafkach, co skutkować będzie wolną przestrzenią na blacie kuchennym. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby kuchnia “sprzątała się sama”, wybierz meble kuchenne z intuicyjnymi systemami organizacji i segregacji (np. przekładkami do szuflad, metalowymi wysuwanymi półkami na garnki i naczynia itp.). Przy takich rozwiązaniach naprawdę trudno o bałagan!

Wysoka zabudowa (pod sam sufit) to także dobre rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za częstym robieniem porządków – na górnej części zabudowy, przylegającej do sufitu, nie osiada się bowiem kurz.

Niska zabudowa – praktyczna i funkcjonalna

Niska zabudowa do kuchni, czyli taka, która składa się wyłącznie z dolnych szafek i blatu (bez podwieszanych szafek górnych) to stylowe i minimalistyczne rozwiązanie, które sprawdza się wówczas, gdy nie posiadasz zbyt dużej ilości sprzętów kuchennych. Niska zabudowa dobrze prezentuje się także w bardziej obszernych pomieszczeniach (w takiej sytuacji możesz także mieć więcej szafek dolnych).

Niska zabudowa w kuchni jest także niezwykle praktyczna – wszystko znajduje się w zasięgu ręki, bez konieczności sięgania do górnych półek i szafek. Takie rozwiązanie sprawdza się, zwłaszcza gdy w domu znajdują się osoby starsze czy niepełnosprawne, a także starsze samodzielne dzieci.

zabudowa w kuchni

Niska zabudowa sprawia także, że optycznie kuchnia wydaje się większa i jaśniejsza. ”Pustą” przestrzeń przy ścianach można dodatkowo zapełnić stylowymi dekoracjami, np. obrazem czy plakatem w antyramie, a także funkcjonalnym i eleganckim oświetleniem (np. montując kinkiety ścienne).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here