Z czego najlepiej zrobić szklarnię ogrodową

Własna szklarnia to marzenie wielu posiadaczy ogrodów i działek. Pozwala cieszyć się smakiem wyhodowanej przez siebie ekologicznej żywności. Wbrew nazwie szklarnia wcale nie musi być zbudowana ze szkła. Coraz popularniejsze są jego zamienniki, np. poliwęglan lity. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Folia – najtańszy materiał pokryciowy

Konstrukcja szklarni powstaje zwykłe z drewna, aluminium lub stali. To jednak wybór pokrycia dachowego jest sprawą bardziej skomplikowaną. Wszystko dlatego, że to od tego zależy przepuszczalność promieni słonecznych, a więc i powodzenie w uprawie roślin. Najczęściej stosowana jest folia. To najtańsza i najszybsza opcja. Folia nie jest jednak tak trwała jak płyta poliwęglanowa czy szkło. Warto w takim wypadku wybierać specjalne folia ogrodnicze, których żywotność przewyższa zwykłe folie z marketu. Szklarnia foliowa będzie natomiast niewątpliwie lekka, może więc stać nawet na balkonie czy tarasie.

Płyty z poliwęglanu komorowego i litego

To coraz popularniejsze rozwiązanie. Do budowy pokryć dachowych szklarni wykorzystuje się zarówno płyty z poliwęglanu komorowego, jak i litego. Poliwęglan to bezpieczny zamiennik szkła, mniej od niego podatny na uszkodzenia mechaniczne. Nie tylko dobrze przepuszcza światło, ale również zatrzymuje ciepło we wnętrzu szklarni, a więc pomaga w uprawie roślin egzotycznych. Poliwęglan lity i komorowy są cięższe od folii, jednak wciąż lżejsze od szkła. Ma to znaczenie wtedy, gdy szklarnia ma stać nie bezpośrednio na ziemi, ale na podwyższeniu. Gotową szklarnię można nawet przesunąć z miejsca na miejsce, zmieniając lokalizację uprawy roślin. Niektóre warzywa czy owoce bardzo dobrze reagują na takie okresowe zmiany.

Szkło zwykłe i hartowane

Wciąż są osoby, które decydują się na budowę tradycyjnej szklarni pokrytej szkłem. Szklana szyba to opcja droższa niż folia, jednak tańsza niż płyta poliwęglanowa. Szkło równie dobrze przepuszcza światło i jest dość odporne na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj szyb. Na rynku można znaleźć szkło hartowane, które charakteryzuje się większą wytrzymałością oraz bezpiecznym pękaniem. Szklanej szklarni nie postawimy też raczej na tarasie, gdyż jest dość ciężka.

Co więc wybrać? Poliwęglan lity i komorowy zdają się mieć najwięcej zalet. Nie oznacza to jednak, że nie należy rozważyć wszystkich dostępnych opcji. Najlepiej przeanalizować swoją sytuację i dobrać rodzaj pokrycia dachowego do swoich potrzeb, wtedy uprawa roślin będzie wyłącznie przyjemnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here