Wysiew trawnika krok po kroku

Trawnik to prawdopodobnie najważniejszy element każdego ogrodu. Jest jego prawdziwą ozdobą i świadczy o umiejętnościach ogrodniczych właściciela. Na to, jak będzie wyglądał w przyszłości, mają wpływ prace wykonywane już przy jego zasiewaniu. Co zrobić, aby zachwycał swoim wyglądem? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Zacznij od przygotowania podłoża

Młodym nasionom trzeba zapewnić optymalne warunki do wzrostu. Aby tak się stało, w pierwszej kolejności powinno upewnić się, że poziom pH gleby jest właściwy – najlepiej, jeśli mieści się w przedziale od 5,5 do 6,5. Jeżeli jest niższy, należy przeprowadzić wapnowanie podłoża. Następnie powinien nadejść czas na oczyszczenie gleby. Trzeba ją przekopać na głębokość od 5-30 cm i usunąć wszelkie zanieczyszczenia (kamienie, chwasty itd.). Później teren, na którym wkrótce wyrośnie młoda trawa, należy wyrównać za pomocą grabi ogrodowych. Na około tydzień przed wysianiem nasion glebę warto zasilić specjalistycznym nawozem do trawników. Tak przygotowane podłoże stanie się idealnym miejscem do rozwoju młodych pędów.

Odwiedź sklep rolniczy i wybierz mieszankę nasion!

Dostępne w sklepach rolniczych mieszanki traw mają różne przeznaczenie – informacje na jego temat znajdziesz na opakowaniu każdego z produktów. Inne są przeznaczone na trawniki, które mają być często eksploatowane, a inne na tereny typowo rekreacyjne. Odpowiedni wybór nasion i właściwa pielęgnacja to gwarancja pięknego trawnika!

trawa

Kiedy i jak posiać trawnik?

Najlepsza pora na posianie trawnika to wiosna (przełom kwietnia i maja) i późne lato (przełom sierpnia i września). Panują wtedy umiarkowane temperatury i nie ma zagrożenia, że nowo posiane nasiona zniszczą przymrozki czy upały.

Zasiewanie trawnika najlepiej przeprowadzić w bezwietrzny i pochmurny dzień. Najpopularniejszym i najbardziej efektywnym sposobem jest sianie metodą krzyżową, która polega na wysypywaniu nasion w jednym kierunku, a następnie prostopadłym. Można robić to ręcznie, ale najłatwiej będzie, gdy wspomożemy swoją pracę siewnikiem.

Wysiew zakończony? Czas na pielęgnację!

Tuż po wysianiu nasion należy je docisnąć do ziemi, za pomocą walca do trawy. Zapobiegnie to ich wywiewaniu i wypłukiwaniu. Oczywiście nie można zapomnieć także o podlewaniu, które należy przeprowadzić niemalże natychmiast po umieszczeniu nasion w glebie. Później trawnik trzeba nawadniać codziennie, a w przypadku upałów nawet dwa razy na dobę. Niezwykle ważne jest również nawożenie – młode pędy potrzebują wielu cennych składników mineralnych do prawidłowego rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here