Jeśli planujesz otworzyć nieduży lokal – np. bistro, kawiarnię itp. – czeka Cię wybór i zakup odpowiedniego sprzętu. Co prawda potrzebujesz mniejszego budżetu niż w przypadku restauracji, ale jest kilka urządzeń, które są absolutnym must have niezależnie od wielkości lokalu.
Branża gastronomiczna oznacza zawsze sporo pracy i duże nakłady finansowe, a także ciągły obrót gotówki. Niezależnie od wielkości lokalu musisz być na to przygotowany, dlatego warto wcześniej zrobić listę sprzętów i urządzeń, które będą konieczne – np. kuchnie indukcyjne, chłodziarko-zamrażarki, ale także liczne akcesoria kuchenne.
Ich rodzaj zależy w dużym stopniu od przeznaczenia i charakteru lokalu, a także jego wielkości. Wyposażenie małej gastronomii w profesjonalne sprzęty i akcesoria kuchenne z pewnością będzie skromniejsze niż dużej restauracji w sercu miasta.
Kuchnie indukcyjne – nowoczesne i solidne
W profesjonalnych kuchniach najczęściej znajdują się kuchnie indukcyjne, ale robią karierę także w lokalach małej gastronomii. Nowoczesna technologia oznacza wygodę i oszczędności, dlatego warto zainwestować w taki sprzęt.
Kuchnie indukcyjne oznaczają oszczędność czasu i pieniędzy, wysoką wydajność, a także bezpieczeństwo ze względu na niskie ryzyko poparzeń. Pole dostosowują się do wielkości naczynia, poza tym wiele modeli umożliwia połączenie dwóch mniejszych w jedno większe, co jest wygodne w restauracji.
Praktyczne blaty i stoły robocze
Przede wszystkim konieczne jest wyodrębnienie powierzchni roboczych, czyli funkcjonalnego blatu i stołów – to podstawowe miejsca do pracy. W lokalu gastronomicznym nic nie może się zmarnować – ta zasada obowiązuje także na etapie urządzania wnętrza. Trzeba zatem optymalnie wykorzystać miejsce pod stołami. Idealne będą zatem blaty i stoły wyposażone w praktyczne półki. U góry z kolei powinny znaleźć się szafki wiszące lub otwarte, np. na zioła i przyprawy.
Chłodziarko-zamrażarka lub szafa chłodnicza
Niezwykle ważne są też miejsca do przechowywania żywności, gdyż trzeba jej zapewnić odpowiednią temperaturę. Wybór sprzętów jest naprawdę szeroki – mogą to być tradycyjne chłodziarko-zamrażarki, podstawy chłodnicze, szafy chłodnicze i mroźnicze itd. Świeże produkty to podstawa w każdym lokalu, dlatego też trzeba zadbać o ich przechowywanie.
Akcesoria kuchenne
W każdym lokalu niezbędne są też akcesoria kuchenne – np. deski do krojenia, termometry do pieczenia mięsa, łyżki do serwowania, szczypce, szpatułki, mieszadła i rózgi, wagi i przybory do odmierzania (płynów, produktów sypkich itd.), obieraczki do warzyw, tarki, miski, krajalnice, sita, durszlaki, narzędzia dekoracyjne służące do ozdabiania itd. Dobór przyborów w dużym stopniu zależy od potrzeb i rodzaju lokalu.