Marzec i kwiecień to dobry czas na przygotowania do nowego sezonu. Jeżeli chcesz, aby Twój ogród zachwycał pięknym wyglądem przez cały rok, musisz zadbać o kilka kwestii. Usunięcie pozostałości po zimie, sprawdzenie stanu narzędzi ogrodowych, przygotowanie gleby, pielęgnacja roślin, a następnie siew i sadzenie – lista jest długa, dlatego nie działaj po omacku! Zobacz, jakie prace wykonać krok po kroku, aby nic Ci nie umknęło.
Posprzątaj ogród po zimie
Jeśli nie zdążyłeś uprzątnąć ogrodu przed zimą, zrób to teraz. „W marcu jak w garncu” – aura za oknem bywa bardzo zmienna i w ciągu kilku dni może nastąpić duże ocieplenie, dlatego nie zakładaj, że masz jeszcze dużo czasu na rozpoczęcie prac. Usuń wszelkie zalegające śmieci, umyj i zabezpiecz meble ogrodowe, a następnie oczyść tarasy i ścieżki. W Twoim ogródku jest zbiornik wodny? W takim razie wymienić wodę oraz przytnij uschnięte liście roślin rosnących wokół niego.
Zadbaj o narzędzia ogrodnicze
Sprawdź stan swoich narzędzi i akcesoriów – jeśli są zardzewiałe lub uszkodzone, spróbuj przeprowadzić ich konserwację, a jeżeli uznasz, że nie nadają się do dalszych prac, zainwestuj w nowy sprzęt. Sprawne narzędzia oczyść z resztek roślin i ziemi i usuń rdzę drobnym papierem ściernym. Ruchome elementy, np. w sekatorach czy nożycach, nasmaruj olejem lub dedykowanym preparatem. Łopaty, motyki i inne narzędzia do kopania naostrz, aby ułatwić sobie prace ogrodowe. Nie zapomnij także o sprawdzeniu i naostrzeniu ostrzy w kosiarkach oraz podkaszarkach.
Posadź kwiaty i krzewy ozdobne
Marzec to chłodny miesiąc, w którym temperatury oscylują jeszcze w okolicach 0 stopni Celsjusza. Jakie kwiaty ogrodowe sadzone wiosną warto zatem posadzić w marcu? Pod koniec miesiąca możesz zacząć sadzenie cebulek liii (drzewiastych, pachnących czy orientalnych), a także kwiatów odpornych na chłód, do których zaliczają się bratki, chaber, nagietek, nasturcja czy niezapominajka. Powoli zbierz się do sadzenia cebuli, marchwi, pietruszki czy grochu.
Usuń zimowe osłony roślin
Gdy miną przymrozki, zdejmij agrowłókninę oraz inne osłony, które zabezpieczają rośliny. Pamiętaj, aby nie chować ich zbyt głęboko, ponieważ w marcu, a nawet w kwietniu, mogą powrócić chłodniejsze dni. Zawsze zdejmuj osłony w pochmurny dzień – dzięki temu rośliny zaczną stopniowo przyzwyczajać się do większej ilości światła i nie doznają szoku. Nie czekaj z tym do momentu pojawienia się młodych pędów.
Przytnij drzewa i krzewy
Wczesna wiosna to bardzo doby czas na przycinanie drzew i krzewów – takie zabiegi sprzyjają ich zdrowemu wzrostowi. W drzewach usuń jednoroczne pędy, które wyrastają z pnia, oraz zredukuj koronę, aby zwiększyć dostęp światła do owoców. Krzewy owocowe wymagają przycięcia, natomiast w przypadku krzewów ozdobnych usuń stare i chore gałęzie. Pamiętaj jednak, aby nie zaczynać prac zbyt wcześnie! W połowie marca mogą pojawić się jeszcze przymrozki, więc możesz odłożyć prace w czasie i poczekać do końca miesiąca.