Stołeczny rynek nieruchomości jest specyficzny. I zasadniczo dość mocno różni się od innych dużych miast w naszym kraju. To najważniejszy oraz zdecydowanie największy rynek mieszkaniowy w Polsce. To tutaj działa najwięcej deweloperów. Największa jest także liczba osób poszukujących nieruchomości do wynajmu lub zakupu.

Przyjrzyjmy się więc temu, czym charakteryzują się i co oferują nam warszawskie mieszkania oraz domy na sprzedaż? Ta wiedza pomoże nam świadomiej podejmować decyzję o sprzedaży czy zakupie nieruchomości zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Agencja nieruchomości Freedom przybliży nam nieco ten temat.

Ceny mieszkań w Warszawie.

Ceny nieruchomości warszawskich są od kilku kwartałów dość stabilne i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Cena za metr kwadratowy pod koniec roku 2016 wyniosła średnio około 7100 zł za mkw nieruchomości na rynku wtórnym i odpowiednio około 7300 zł za mkw na rynku pierwotnym.

Dużo się buduje.

Badania wykonane przez GUS w roku 2016 jasno i wyraźnie pokazują, że deweloperzy ciągle oddają nowe inwestycje w stolicy. Duża część zaplanowanych mieszkań zostanie oddana do końca bieżącego roku, a wiele z nich jest już zaplanowanych na dwa kolejne lata. Jest więc w czym wybierać.

Co? Gdzie? Za ile?

Jeśli chodzi o rynek pierwotny, to zdecydowanie najwięcej mieszkań sprzedaje się na Woli i Pradze Południe. Podobnie sprawa wygląda na rynku wtórnym. Tuż za nimi znajdziemy Mokotów, Ursynów oraz Wilanów gdzie po kilku intensywnych latach ruch nieco spadł. Najwięcej nowych inwestycji znajdziemy na Woli. To sprawia, że zarówno rdzenni Warszawiacy, jak i przyjezdni najczęściej wybierają je jako swoje miejsce do życia. Podobnie sprawa wygląda w przypadku Bemowa, gdzie jest, także nieco taniej.

Największe mieszkania na sprzedaż znajdziemy na Wilanowie, gdzie ich średnia wielkość oscyluje w okolicach 77 metrów kwadratowych. Najmniejsze lokale buduje się na Woli gdzie średnia to 45 metrów kwadratowych.

Najwięcej zapłacimy, jeśli chcemy zamieszkać w Śródmieściu, ale jest to stosunkowo jasne. Średnia cena przekracza tam 10 tys. zł za mkw. Niewiele taniej jest także na Żoliborzu – około 9 tys. zł za mkw. Jednak jest to dzielnica, gdzie jest mało mieszkań do sprzedaży. Za mieszkanie na Mokotowie zapłacimy około 8300 zł za mkw i to tutaj sprzedaje się największa ilość mieszkań w całej stolicy. Ceny na Wilanowie oscylują w okolicach 7900 zł za mkw. Na Ursynowie jest, nieco taniej 7700 zł za mkw. Na Woli za 1 mkw zapłacimy ok. 7500 zł a na Bemowie 6900 zł.
Najtaniej jest na Targówku, gdzie zapłacimy około 5800 za mkw.

Jak pokazują powyższe dane, Warszawa jest rynkiem, na którym naprawdę jest z czego wybierać, jeśli chodzi o mieszkania oraz domy na sprzedaż. Badania pokazują, że na decyzje klientów coraz częściej mają wpływ nie tylko ceny, ale także prestiż lokalizacji i jej doskonałe skomunikowanie z innymi częściami miasta. Bliskość metra oraz innej ważnej dla rodzin infrastruktury, o którą dbają wykonawcy nowych inwestycji, przyciąga rzesze zainteresowanych klientów. I nic nie przepowiada zmian w tym zakresie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here