Wanna i pralka w małej łazience

Małe łazienki zwykle są problematyczne, gdy chodzi o ilość sprzętów, które chce się w nich pomieścić, jednak wbrew pozorom nie są wcale gorsze niż te bardzo przestronne. Jakie rozwiązania techniczne będą przydatne, aby zaaranżować funkcjonalną łazienkę o niewielkiej powierzchni, a zmieścić w niej i wannę i pralkę?

Pralka — od góry czy od dołu?

Wiele osób, aby zmieścić pralkę w łazience, decyduje się na zakup tej ładowanej od góry. Może ona być dobrym rozwiązaniem na przykład w sytuacji, gdy przestrzeń, w której można zmieścić pralkę, jest na tyle wąska, że nie zmieściłaby się tam zwykła pralka otwierana od boku. Często takie rozwiązanie stosuje się, wykorzystując wolną lukę pomiędzy sedesem a wanną. W czasie, gdy pralka nie pracuje, można traktować ją jako podręczny stolik, na przykład na drobiazgi potrzebne w czasie kąpieli – tym sposobem mała łazienka z wanną i pralką okaże się bardzo funkcjonalna. Umieszczając nad taką pralką drabinkowy grzejnik łazienkowy, można od razu wyjmować i rozwieszać niektóre elementy odzieży. Wciąż sprawdzają się w małych łazienkach także montowane na suficie suszarki nad wanną – doskonale oszczędzają one miejsce, gdy nie ma gdzie postawić suszarki bębnowej ani stojaka do suszenia prania. Wbrew pozorom jednak pralka ładowana od góry daje nieco więcej możliwości aranżacyjnych, gdyż można ją zabudować od góry aż do sufitu szafkami na łazienkowe drobiazgi lub postawić na niej suszarkę bębnową i dzięki temu w małej łazience zmieścić również i ten sprzęt.

Jaką wannę wybrać do małej łazienki z pralką?

Nie da się ukryć, że mała łazienka z wanną i pralką to bardzo częsty schemat w niewielkich mieszkaniach, ale równocześnie zapewniający wszystko, co niezbędne do wygodnego życia. Na szczęście do wyboru mamy nie tylko różne pralki, ale i różne wanny. Nie wszędzie możliwy jest montaż klasycznej wanny wolnostojącej, która niestety zajmuje sporo miejsca, ani najdłuższego modelu, który zapewniłby maksimum komfortu. Można jednak mieć i pralkę i łazienkę, decydując się na przykład na narożny model wanny, która umożliwia posadowienie pralki nawet przy tej samej ścianie. Dobrym rozwiązaniem jest także wykorzystanie w małej łazience miejsca pod umywalką, aby tam właśnie podłączyć pralkę, i wykonanie specjalnej zabudowy, dzięki której zostanie ukryta zarówno pralka, jak i odpływ umywalki, a być może uda się nawet wygospodarować odrobinę miejsca na niektóre kosmetyki czy przybory. W takiej sytuacji jest jeszcze jedna dobra strona — nad umywalką wciąż pozostaje sporo wolnego miejsca na wygodną szafkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here