W czym technorattan może być lepszy od rattanu?

0
1081

Tak naprawdę sprawa, jeśli chodzi o meble do ogrodu, jest prosta. Im więcej składników naturalnych, tym lepiej. Co za tym idzie, topowym materiałem na meble ogrodowe jest kamień, ale czy na pewno to najlepszy wybór?

Kamienne meble na pewno są najbardziej praktycznym wyborem do ogrodu. Są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie trzeba ich specjalnie konserwować i są gotowe na użytkowanie o każdej porze roku. Niestety nie każdy może sobie na kamienne ławki pozwolić. Co więcej, z kamienia ciężko jest zrobić huśtawkę czy praktyczne meble w małym ogródku w bloku. 

Czym jest rattan i dlaczego go kochamy?

Rattan to tak naprawdę ogólne określenie tworzywa, na które składa się kilka lub nawet kilkanaście gatunków pnących palm. Ten materiał znany dziś głównie z budową mebli znany był już w Starożytnym Egipcie, gdzie co prawda mebli z niego nie wytwarzano wiele, ale pojawiał się na targowiskach w postaci koszy czy elementów dekoracyjnych. W średniowiecznej Europie wyplatane meble były czymś zupełnie naturalnym i bardzo popularnym. Popularne plecionki  rattanowe, użytkowe to też meble z bambusa, wikliny, a także słomy.

Rattan charakteryzuje się przede wszystkim wysoką elastycznością. Jest odporny na temperatury, nie blaknie i nie przeciera się. Meble rattanowe są bardzo naturalnym typem dekoracji w ogrodzie, dodatkowo, jeśli są odpowiednio wyprofilowane, urzekają wygodą i komfortem. Jedną z wad mebli z tego materiału jest konieczność ich dość mozolnej renowacji. Meble, mimo iż mrozoodporne, raczej nie powinny pozostawać na wolnym powietrzu poza sezonem. A jeśli już tak się zdarzy, na pewno wiosną czeka nas ich poważna renowacja wraz z czyszczeniem zakamarków. Mało tego, powinno się to odbywać z użyciem specjalistycznych i łagodnych dla rattanu środków. I tu pojawia się miejsce na meble trwalsze i łatwiejsze w utrzymaniu, czyli meble technorattanowe.

Czym jest technorattan?

Materiał, który nazywamy technorattanem, jest po prostu sztucznym rattanem. To tak naprawdę tworzywo sztuczne, które powstaje z włókna polietylenowego HPDE lub poliuretanu. Dzięki temu, że powyższe włókna tkane są bardzo sztywno i gęsto materiał z pewnej odległości wygląda jak rattan naturalny. Jedną z cech, które wskazuje, że to ten, a nie naturalny rattan jest praktyczniejszy do zastosowania w meblach ogrodowych, jest jego wytrzymałość, która znacznie przewyższa naturalny materiał. Elastyczność technorattanu jest podobna, jednak meble z rattanu sztucznego “nie odczują” w negatywny sposób ani ciągłej ekspozycji na światło słoneczne, ani pozostawienia ich na mrozie zimą. Kolejną wyższością technorattanu nad  naturalną plecionką jest jego niższa cena, co wynika z procesu produkcji oraz podstawowego składnika, który jest pozyskiwany w dużych ilościach i na całym świecie.

Decydując się na meble ogrodowe, przede wszystkim zwróćmy uwagę na splot w newralgicznych miejscach jak oparcie, podłokietniki i siedzisko. Jeśli w tych miejscach rattan czy technorattan są cienkie, mebel nie posłuży nam długo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here