Według danych z raportu GUS obrazującego stan budżetu gospodarstw domowych w Polsce, nasze społeczeństwo stale się bogaci. Rosną nie tylko dochody, ale również wydatki. W 2016 roku liczba Polaków zarabiających rocznie ponad 85 tysięcy złotych brutto przekroczyła milion po raz pierwszy w historii.

Osoby zamożne poszukują różnych sposobów na pomnażanie swojego majątku. Urozmaicony portfel inwestycyjny to gwarancja zysku, ale też większego bezpieczeństwa lokowanego kapitału. Najbogatsi kupują bardzo często nieruchomości, a nierzadko ich zainteresowaniem cieszą się także dzieła sztuki, alkohol czy przedmioty kolekcjonerskie. Zdarza się też, że inwestują w nowe technologie, media społecznościowe lub start-upy. Które z nich mają największy potencjał?

Nieruchomości

W wielu przypadkach stanowią one ponad połowę aktywów zamożnych osób. Najbogatsi decydują się na zakup mieszkań w atrakcyjnej lokalizacji, które można następnie wynająć. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również apartamenty obsługiwane przez specjalne firmy wyręczające właścicieli w obsłudze najemców. Dzięki temu inwestor nie musi zaprzątać sobie głowy takimi kwestiami, jak oddawanie kluczy, sprzątanie czy naprawa drobnych usterek. Tego typu lokale o najwyższym standardzie dostępne są w centrum Warszawy, ale też dużych miejscowościach turystycznych. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość skorzystania z nich podczas wakacyjnych wyjazdów czy podróży służbowych. Warto wspomnieć, że wartość luksusowych apartamentów wzrasta w ciągu dekady nawet o ponad 100%, co czyni je korzystną inwestycją.

Dzieła sztuki i alkohol

Zakup wina i innych trunków oraz dzieł sztuki należy do inwestycji alternatywnych. Lokowanie kapitału w tego rodzaju produkty może jednak okazać się dość ryzykowne, dlatego warto skorzystać z pomocy ekspertów. Historia pokazuje, że nie docenianie niegdyś obrazy i inne dzieła artystyczne dziś zyskują ogromną wartość. Może więc okazać się, że nawet twórczość nie do końca odpowiadająca gustowi inwestora w przyszłości znaczenie zyska na wartości, dlatego lepiej w tej kwestii zdać się na specjalistów.

Nowoczesne technologie

Dla jednych stanowią prawdziwą żyłę złota, zaś dla innych oznaczają wyłącznie stratę pieniędzy. Największym zainteresowaniem cieszą się akcje spółek z branży farmaceutyczno-biotechnologicznej, e-commerce, informatycznej, a także gier komputerowych. Jak osiągnąć sukces lokując kapitał w nowe technologie? Według specjalistów kluczowe znaczenie ma analiza atrakcyjności rynkowej produktów oferowanych przez wybraną firmę oraz jej potencjału rozwojowego. Zadanie to może okazać się trudne ze względu na szybko zmieniającą się sytuację na rynku nowych technologii. Podobnie jak w przypadku alkoholu czy dzieł sztuki, inwestowanie w tego typu produkty powinno być omówione z ekspertem, co pozwoli bardziej racjonalnie zaplanować portfel inwestycyjny i ograniczyć ryzyko niepowodzenia.

Szukasz luksusowego apartamentu w Warszawie? Sprawdź ofertę Cosmopolitan

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here