Urządzamy małą łazienkę – o czym warto pamiętać?

Aranżowanie mieszkania to przyjemne zajęcie, ale czasami sprawiające, że nie możemy zmrużyć oka. Warto przestrzegać kilku zasad, aby nie popełnić błędów kosztujących nas wiele nerwów, czasu i pieniędzy. Tym razem podpowiadamy, o czym warto pamiętać podczas urządzania łazienki.

Urządzając łazienkę o niedużej powierzchni, zwykle myślimy o jej wyglądzie, ale kolorystyka i styl urządzeń czy materiałów wykończeniowych to nie wszystko. Obok designu bardzo ważna jest także wygoda i funkcjonalność każdego wnętrza. Podpowiadamy, co warto wiedzieć, zanim zaczniemy działać.

Podejdź do tematu kreatywnie

Przede wszystkim warto opracować plan działania – czeka nas wiele pracy, a zatem uporządkowanie zadań i określenie kolejności ich wykonywania to połowa sukcesu. Wcześniej warto przemyśleć swoją koncepcję i zobaczyć różne inspiracje, gdyż branża architektoniczna oferuje coraz szersze spektrum możliwości.

Wybór standardowych rozwiązań wynika najczęściej z naszych przyzwyczajeń, ale warto odłożyć je na chwilę na bok. Wdrożenie nowoczesnych pomysłów i innowacyjnych technologii pomoże nam uzyskać wymarzony i zaskakujący efekt końcowy, a także poprawi funkcjonalność wnętrza.

Urządzenia sanitarne – gdzie podłączyć?

Podstawową kwestią podczas planowania prac w łazience jest też ustawienie urządzeń sanitarnych – trzeba to na spokojnie przemyśleć. Co prawda naszą kreatywność ogranicza układ pionów wodno-kanalizacyjnych, ale warto wiedzieć, że nie musimy podłączać np. wanny w tym miejscu, w jakim wskazał to deweloper. Nie bój się też dużych sprzętów – to właśnie nagromadzenie małych urządzeń wywołuje przytłaczające wrażenie.

Coraz popularniejsze są też kabiny bez brodzika. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nie jest to dobre rozwiązanie w bloku, jeśli nie mieszkamy na parterze. Co prawda odpływ liniowy optycznie powiększy pomieszczenie, ale… Skoro odpływ znajduje się jedynie kilka centymetrów poniżej poziomu podłogi, grozi nam zalanie. Zresztą nie tylko nam – również sąsiadowi mieszkającymi piętro niżej. Można oczywiście wykonać izolację, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia potopu, ale i tak pozostaje ono duże.

Mała łazienka jeszcze… mniejsza?

Jeśli dysponujesz niedużym pomieszczeniem, musisz uważać, aby optycznie dodatkowo go nie zmniejszyć. Odwrotnie – trzeba tak wybrać meble łazienkowe i elementy dodatkowe, aby wizualnie je powiększyć. Z pomocą przychodzi nam szeroki wybór armatury, kompaktowych sprzętów, oświetlenia, różne sposoby wykończenie ścian itd.

Postaw na jasne kolory

Jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu łazienki, trzeba dobrać odpowiednie materiały (np. płytki w dużym formacie, połyskujące dodatki odbijające światło) i kolory. Najlepszy efekt dadzą jasne barwy, m.in. biel, odcienie beżu, pastele, a także chłodne kolory – jak np. szarości. Pomagają one uzyskać efekt „oddalenia”, co zapewni też dodatkową głębię oraz lekkość w odbiorze. Modne są też łazienki biało-czarne – takie aranżacje sprawdzą się na niedużym metrażu, jeśli ciemne barwy potraktujemy jako intrygujące dodatki.

Nadaj lekkości wnętrzu

Łazienka powinna być funkcjonalna, estetyczna i przyjemna, ale także lekka w odbiorze. Jak wspomnieliśmy, ciemne kolory do małego pomieszczenia nie będą odpowiednie, podobnie jak nadmiar dodatków. Bezpieczniej będzie też zrezygnować z przytłaczających wzorów płytek oraz z mozaiki. Istotną kwestią jest też utrzymywanie porządku – jeśli akcesoria i kosmetyki nie będą schowane, zapanuje wrażenie chaosu.

Oświetlenie czyni cuda

Również odpowiednio dobrane oświetlenie, lustra i dodatki ze szkła pomogą nam optycznie powiększyć nawet małą łazienkę. Poza podstawowym źródłem światła dobry efekt zapewniają punkty na suficie oraz przy lustrze. Ważna jest także temperatura i barwa – polecamy chłodną biel, gdyż wtedy pomieszczenie będzie wyglądało przestronnie, a domownicy będą mieli zapewnione równomierne oświetlenie.

Trików na optyczne powiększenie niewielkiej łazienki jest wiele – powyżej zaprezentowaliśmy jedynie kilka przykładów. Ważne, abyśmy czuli się w niej komfortowo zarówno wykonując codzienne czynności związane z higieną, jak i wypoczywając.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here