W jednej z angielskich książek z początku ubiegłego wieku bohaterka opisuje swoją fascynację poznanym mężczyzną, mówiąc, że pachnie on jak stary, skórzany fotel. To określenie stanowi dla niej synonim klasycznej elegancji i wytwornego stylu, wzbudza zaufanie i intryguje.
Powrót do przeszłości
Co sprawia, że antyczne meble wciąż budzą zachwyt i są obiektem pożądania? Czy chodzi o styl, czy raczej solidność budowy? A może ich urok wynika z historii, którą w sobie kryją? Znalezienie odpowiedzi na te pytania nie jest łatwe, tym bardziej że każdy zapytany wymieni zapewne inne cechy. Z pewnością jednak możemy stwierdzić, że antyki są ponadczasowe i zasłużenie cieszą się niemalejącą popularnością. Moda i style zmieniały się na przestrzeni wieków, zmieniały się też preferencje i wymagania użytkowników, jednak niezależnie od formy stanowiły one popis umiejętności i kunsztu rzemieślników. To właśnie staranność wykonania i jakość użytych materiałów sprawia, że do dziś zachowały swoją funkcjonalność i nadal mogą zachwycać bogactwem kształtów i zdobień.
“Kiedyś było lepiej” – to popularne stwierdzenie nie jest przypisane do naszych czasów, powtarza je każde pokolenie. W jednym ze swoich filmów Woody Allen przenosi współczesnego bohatera do ukochanego przez niego Paryża z lat dwudziestych XX wieku. Ten szybko przekonuje się, że ludzie żyjący w idealizowanym przez niego czasie, postrzegają go zupełnie inaczej i tęsknią za przeszłością. Ta nostalgia jest zupełnie zrozumiała. Parafrazując, wszyscy uważamy, że kiedyś życie było prostsze, a meble solidniejsze. O ile z pierwszą częścią tego zdania można dyskutować, to druga stanowi pewnik stanowiący jedna z przyczyn niesłabnącej popularności antycznych mebli.
Antyki we współczesnych wnętrzach
Meble antyki to jednak nie tylko trwałość konstrukcji, ale przede wszystkim wyznacznik stylu. Coś dla siebie znajdą tu zarówno zwolennicy prostych linii, jak i miłośnicy secesyjnych zawijasów. Szeroki wybór pozwala na skuteczne podkreślenie indywidualizmu i aspiracji, umożliwia też efektywne wyróżnienie w przestrzeni zdominowanej przez funkcjonalne, ale też sztampowe wytwory współczesnego przemysłu meblarskiego. Co ważne, nie trzeba być właścicielem historycznej posiadłości, aby móc czerpać radość z wrażeń oferowanych przez antyki. Sprawdzą się one doskonale także we współczesnych domach, stanowiąc atrakcyjne przełamanie nurtów industrialnych, czy też minimalistycznych.
Rozważając wykorzystanie historycznych mebli we współczesnych wnętrzach, warto poświęcić chwilę na staranne przemyślenie koncepcji. W tym wypadku niekoniecznie sprawdza się nadmiar, zgromadzenie na niewielkiej powierzchni wielu przedmiotów o charakterystycznej i przykuwającej uwagę estetyce może spowodować zaburzenie przestrzeni, a także utrudni dostrzeżenie wyszukanych smaczków stylistycznych i zdobień. Niejednokrotnie lepszym rozwiązaniem może okazać się zakupów jednego mebla, dobranego tak, aby istniejące wyposażenie stanowiło tło podkreślające niuanse i detale wykończeniowe. Jednak zawsze, niezależnie od tego, czy mieszkamy w kawalerce, czy dużym domu, czy jesteśmy zwolennikami skandynawskiego designu, czy też trendów glamour, dodanie antycznych mebli pozwoli na stworzenie niezwykłej i niepowtarzalnej atmosfery pomieszczeń. Dobry styl nie przemija nigdy.