Twardość wody odnosi się do szeregu właściwości fizycznych i chemicznych wody, które są związane z zawartością rozpuszczonych w niej soli, przede wszystkim wapnia i magnezu. Niestety twarda woda to nadal powszechny problem. Ogromnym plusem jest to, że coraz więcej osób zwraca na to uwagę i chce walczyć z twardą wodą. Podpowiadamy czym jest twarda woda i jak ją zmiękczyć.
Wpływ twardej wody na włosy i skórę
Twarda woda to woda, która ma wysoką zawartość soli, natomiast miękka woda to woda o niskiej zawartości soli. Twarda woda wysusza skórę, a środki pieniące (mydła, szampony, detergenty itp.) podczas mycia. Nie należy się pienić. Włosy mogą stać się szorstkie i trudne do rozczesania, a także wyglądać na matowe. Wszelkie chemiczne zabiegi na włosach, takie jak kręcenie, farbowanie lub prostowanie, które są wykonywane przy użyciu tej wody, mogą być utrudnione przez obecne w niej sole.
Miękka woda to często woda deszczowa lub zmiękczona chemicznie. Miękka woda jest bezpieczna do mycia włosów i nie przeszkadza w innych zabiegach fryzjerskich. Szampony i mydła łatwo się w niej pieni, a farby i odżywki łatwo się w niej emulgują. Składniki chelatujące stosowane są w wysokiej jakości kosmetykach profesjonalnych, które można stosować w różnych warunkach. Są to substancje, które podczas stosowania reagują z solami twardości. Dzięki temu zmniejszają negatywny wpływ sodów twardości na pracę kosmetyków.
Twarda woda może zawierać również inne sole metali. Nie są one szkodliwe dla włosów, ale mogą być wchłaniane i powodować problemy z włosami.
Jak można zmiękczyć wodę?
Twarda woda może być również szkodliwa dla zdrowia. Skóra szybciej się starzeje, włosy łatwiej wypadają, a w nerkach mogą tworzyć się kamienie. Zatory mogą być również spowodowane nagromadzeniem nierozpuszczalnych soli. W takich sytuacjach doskonałym rozwiązaniem jest zmiękczacz wody. Bogatą ofertę tych produktów znajdziemy tutaj: https://oxyshop.pl/ustm/.
Twardość wody to suma wszystkich właściwości, które związane są z zawartością soli wapnia lub magnezu. Cecha ta określana jest przez stężenie kationów Ca i Mg w wodzie na m3. Meq/l to jednostka miary. WHO podaje, że średnia twardość mieści się w granicach 1-2 mEq/l. Badanie wody można zlecić w laboratorium. Jest to wiarygodny sposób na określenie twardości wody. Można również sprawdzić, czy woda jest zbyt twarda.
Sposoby na pozbycie się twardej wody
Istnieje wiele metod na pozbycie się twardej wody. Najlepsze są jednak filtry zmiękczające. Filtry zmiękczające wodę wykorzystują żywice jonowymienne. Metoda ta polega na zdolności żywicy do „wyciągania” wapnia, magnezu i sodu z wody. Filtr membranowy z odwróconą osmozą. Filtry te filtrują wodę pod ciśnieniem przez membranę, która działa jak bariera dla większości rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych zanieczyszczeń. Odwrócona osmoza usuwa 98% płynu z bakterii, wirusów, soli i produktów naftowych. Dzięki temu nie tylko rozwiązuje nadmierną twardość wody, ale także inne problemy i czyni ją bezpieczną do picia.
Filtry do wody mają główną zaletę, jaką jest usuwanie z wody szkodliwych związków chemicznych i innych składników. Do tych składników należą między innymi ołów i chlor. Filtry odwróconej osmozy i filtry przepływowe mogą usunąć z wody wirusy i mikroorganizmy. Może to zapobiec problemom żołądkowo-jelitowym. Woda z kranu może zawierać do 2000 znanych szkodliwych substancji chemicznych i bakterii.
Filtry prysznicowe mogą usuwać chlor z wody. Chlor jest albo wchłaniany przez organizm, albo wdychany w postaci oparów. Połknięcie chloru może spowodować podrażnienie skóry i wysypkę. Te szkodliwe substancje chemiczne mogą być wyeliminowane poprzez zainstalowanie wkładu węglowego w systemie prysznicowym, aby zapobiec ich przedostawaniu się do organizmu.
Filtr odwróconej osmozy poprawia smak i aromat wody z kranu, a także smak potraw przygotowanych z użyciem wody oczyszczonej.
Filtrowana woda jest dobra dla wszystkich domowników, ale szczególnie korzystna dla kobiet w ciąży i niemowląt. Na nasze zdrowie wpływa również twarda woda. Organizmowi szkodzi nadmiar soli wapnia i magnezu. Mogą one powodować powstawanie kamieni nerkowych i kamieni w woreczku żółciowym. Może to prowadzić do zapalenia stawów i choroby wielostawowej. Rakotwórcze są związki chloru i chlor. Mogą one powodować podrażnienia skóry, alergie i rozwój nowotworów.
Woda z kranu ma wysoką zawartość żelaza. Może to prowadzić do chorób wątroby, alergii i zmian w morfologii krwi. Siarkowodór jest rozpuszczony w wodzie. Może on również powodować alergie i obniżenie odporności. Woda z kranu ma wysoki poziom manganu. Wysoka zawartość manganu w wodzie z kranu może powodować choroby układu krążenia i działanie mutagenne.