W Polsce okna przesuwne na tarasy i balkony nie są zbyt popularne – spotykamy je głównie w krajach Europy Zachodniej czy w USA. Można jednak zakupić je także u nas i często wzbudzają one duże zainteresowanie. Czy jednak warto wybrać je zamiast tradycyjnych okien rozwieranych?

Konstrukcja przesuwna jest bardziej zaawansowana i właśnie z tego powodu okna tego rodzaju mają wyższe ceny – to głównie z tego powodu spotykane są one tak rzadko w polskich domach jednorodzinnych oraz na balkonach i tarasach w blokach mieszkalnych. Warto jednak wskazać, że mają one również szereg zalet, które powodują, że warto zastanowić się nad ich zakupem.

Wygodna obsługa i elegancki wygląd

Chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się, że balkonowe i tarasowe okna przesuwne nie są zbyt wygodne w obsłudze, to jednak stosowane w nich mechanizmy znacznie usprawniają przesuwanie. Wystarczy, że lekko pchniemy skrzydło, aby znalazło się we właściwej pozycji – nie trzeba mieć zatem dużej siły, aby je zamykać i otwierać. Wybrane modele okien przesuwnych mogą być również obsługiwane przez uchylenie, dlatego w celu wpuszczenia do wnętrza świeżego powietrza nie musimy otwierać przejścia.

Nie bez znaczenia jest również elegancki wygląd tego rodzaju ekskluzywnych okien – doskonale nadają się do wykonania większych przeszkleń, potrafią wtedy wpuścić do wnętrza więcej światła. Wyglądają przy tym bardzo prestiżowo.

Nie zapominajmy też o tym, że okna przesuwne również są bezpieczniejsze, ponieważ możemy zdecydować się na modele bezprogowe. Dzięki temu nie stanowią zagrożenia dla osób starszych oraz dla dzieci.

Uwaga na niskiej klasy modele

Z drugiej jednak strony okna przesuwne mają też swoje wady. Mogą być bardziej narażone na usterki od okien w tradycyjnej technologii, czyli rozwieranych. Bardzo dużo zależy jednak od jakości konstrukcji, dlatego najlepiej wybrać modele uznanych producentów – w przeciwnym przypadku istnieje ryzyko, że okno będzie się zacinało i będzie w efekcie wymagało dość drogiego serwisu albo wymiany elementów. 

Musimy również pamiętać o tym, że okna tego rodzaju będą kosztowały nas więcej. W zależności od szerokości skrzydła oraz mechanizmu cena wynosi od około 3 000 do nawet 15 000 złotych za okno.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here