jak zaaranzowac mieszkanie w stylu industrialnym

Styl industrialny jest idealnym rozwiązaniem aranżacyjnym w przestrzeni publicznej oraz we wnętrzach mieszkalnych. Lubi minimalistyczne dodatki i stonowane kolory uzupełniane barwnymi akcentami kolorystycznymi. Styl industrialny nawiązuje do epoki przemysłowej i kojarzony jest z loftowymi, dużymi pomieszczeniami. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przemysłowy design zagościł w kawalerce czy małym mieszkaniu w bloku. Pomaga w tym fakt, że styl industrialny lubi kreatywne i funkcjonalne rozwiązania. Co więcej, nadaje on wnętrzu niebanalny charakter i oryginalność. Zobacz jak zaaranżować mieszkanie w stylu industrialnym.

Styl ustalony w małym mieszkaniu

Industrialne wnętrza to duże i otwarte przestrzenie. Najlepiej przemysłowy design wygląda w loftowych, wysokich pomieszczeniach, jednak przy odrobinie kreatywności można go wdrażać również w małym mieszkaniu. W tym celu warto w nim zastosować otwarte aneksy kuchenne, szeroki drzwi i portale. Dobrym pomysłem jest też zastosowanie rozwiązań, które optycznie powiększają wnętrze. We wnętrzach industrialnych zalecane jest pomalowanie ścian na jasne, chłodne kolory i połączenie ich z ciemnymi podłogami. W kawalerkach i na małych przestrzeniach można także zastosować lubiane przez styl industrialny wielofunkcyjne meble oraz połączenia przestrzeni w jedną całość. Dzięki ograniczonej liczbie dodatków niewielkie mieszkanie nie będzie zatłoczone.

Kolory stylu industrialnego

Styl industrialny to stonowane i neutralne barwy utrzymanie w odcieniach szarości, bieli, czerni, ciemnej czerwieni i brązu. Stonowana kolorystyka głównych elementów wnętrza uzupełniana jest kolorowymi akcentami w intensywnych i mocnych barwach, takich jak żółty, pomarańczowy, niebieski czy turkusowy.

styl industrialny w mieszkaniu

Styl industrialny, jakie zastosować materiały?

Inspiracji styl industrialny od początku szukał we wnętrzach pofabrycznych i przemysłowych, stąd też zastosowane w pomieszczeniach materiały powinny nawiązywać do tych przestrzenie. Mile widziany jest metal, wykorzystywany w formie chromowanej stali czy miedzianej blachy. We wnętrzach industrialnych można zastosować metalowe dodatki czy też stalowe meble. Ważnym materiałem industrialnego designu jest też cegła. Ściany z cegły są znakiem rozpoznawczym tego stylu i stanowią jeden z głównych elementów dekoracyjnych. W mieszkaniach, w których nie ma możliwości stworzenia ceglanej ściany, można zastosować imitujące ją płytki ceramiczne lub fototapetę. Ściany i podłogi industrialnych wnętrz można wykończyć też betonem architektonicznym. Materiałami, które pasują do stylu industrialnego to również szkło, drewno oraz plastik.

Meble w stylu industrialnym

Obowiązkowymi meblami w stylu industrialnym są metalowe szafki, obrotowe taborety i potężne drewniane stoły. We wnętrzach można łączy stare meble z tymi utrzymanymi w nowoczesnym designie. Kanapy i fotele w salonie w stylu industrialnym powinny być obite skórą lub surową tkaniną.

materialy stylu indoustrialnego

Dodatki i dekoracje stylu industrialnego

Styl industrialny nie przepada za dodatkami. Ilość dekoracji należy więc ograniczyć do minimum. Funkcje ozdób mogą pełni elementy konstrukcyjne i użytkowe. Znakomitymi dekoracjami industrialnymi są części instalacji lub wentylacji, rury czy wsporniki. Nie należy ich ukrywać, a  wręcz przeciwnie wyeksponować. Wnętrze przemysłowe warto uzupełnić metalowymi, fabrycznymi lampami, dużymi grafikami w antyramach przedstawiającymi wielkie metropolie czy koszykami na kółkach.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here