Pokój dziecięcy dla każdego malucha stanowi krainę zabaw, miejsce snu, odpoczynku, oraz spotkań z przyjaciółmi. Nie możemy jednak zapominać o tym, iż własny pokój to również miejsce do nauki, która jest bardzo ważna w życiu dziecka. Musimy z tego powodu dokładnie zaplanować jego wnętrze: odpowiednie meble, a także oświetlenie sprawią, że dziecko będzie mogło uczyć się i odrabiać lekcje w bardzo przyjemnej atmosferze.

Biuro i krzesło to podstawa!

To przy nim dziecko będzie spędzać większość czasu, dlatego musi być dla niego wygodne i przede wszystkim funkcjonalne. Biurko powinno posiadać wyprofilowaną przednią krawędź, by podczas nauki można było się wsunąć pod blat i oprzeć na nim nadgarstki oraz łokcie.

Biurko powinno spełniać konkretne wymagania:

• Ważny jest spory blat, biurko musi być zarówno szerokie, jak i głębokie, by wszystko mogło znajdować się w odpowiedniej odległości. Dobry wymiar blatu biurka dla dziecka to około 120 x 60 centymetrów.
• Mebel powinien mieć możliwość regulacji wysokości, dzięki czemu możemy zwiększyć komfort dziecka podczas nauki.
• Dobrym pomysłem są szafki i szuflady wbudowane w biurko, dzięki którym możemy trzymać najważniejsze rzeczy w zasięgu ręki.
• Przyda się także ścianka nadbiurkowa, która pozwala na instalację różnych akcesoriów.
• Nowoczesne biurka posiadają otwierane kanały kablowe, dzięki którym łatwo podłączymy urządzenia elektryczne.
• Możemy również zamontować tablicę suchościeralną, magnetyczną lub korkową nad biurkiem dziecka, gdzie znajdą się takie rzeczy jak: plan lekcji, zadania do wykonania z terminami. Dzięki temu dziecko o niczym nie zapomni.

Przestrzenny blat biurka pozwoli przede wszystkim wygodnie umieścić wszystkie potrzebne dziecku elementy, by mogło w spokoju i wygodzie uczyć się oraz odrabiać lekcje. Nie zapominajmy także o odpowiednim ustawieniu mebla – biurko powinno znajdować się jak najbliżej okna, by docierało do niego jak najwięcej światła dziennego. Najlepiej, jeśli możemy ustawić je prostopadle do okna, dzięki czemu słońce nie będzie raziło malucha. Odpowiednie biurko dziecięce może nas kosztować około 200 złotych.

Kolejnym ważnym elementem jest krzesło. Najlepiej zdecydować się na to, które posiada mechanizm obrotowy, regulację położenia i kąta oparcia, podłokietniki oraz kółka, dzięki którym dziecko łatwo może poruszać się po pokoju.

Pamiętajmy, że dziecko potrzebuje wygodnego krzesła, by prawidłowo się rozwijać i dbać o prosty kręgosłup, wysokość siedziska musi być zatem odpowiednio dla niego dopasowana – stopy powinny znajdować się na podłodze a nogi tworzyć kąt prosty. Profesjonalne krzesło dla dziecka może kosztować około 150 złotych.

Kolejna ważna rzecz – oświetlenie
W każdym pokoju dziecięcym znajduje się oświetlenie sufitowe, jednak do nauki przy biurku niezbędne będzie oświetlenie biurkowe.

W zależności od wielkości biurka dziecięcego wyróżniamy dwa rodzaje lampek biurowych:

• stojące, z długim i wysuwanym ramieniem, które możemy ustawić pod dowolnym kątem padania światła, jeśli blat biurka jest przestrzenny,
• mocowane na klips do krawędzi biurka lub półki znajdującej się nad biurkiem, jeśli biurko naszego dziecka jest małe.

Żarówka powinna być w odległości od 30 do 50 centymetrów od blatu, aby światło nie było zbyt ciemne, ani nie raziło dziecka. Dobrym rozwiązaniem są lampki halogenowe, które od razu po włączeniu świecą z pełną mocą, najczęściej mają też możliwość przyciemnienia. Ważne jest, aby dostosować lampkę odpowiednio do potrzeb naszego dziecka – jeśli jest praworęczne, lampka powinna znajdować się po lewej stronie, a jeśli leworęczne – lampka po prawej stronie. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której cień ręki dziecka pada mu na książki lub zeszyty i ogranicza prawidłowe widzenie. Średni koszt lampy biurkowej to 100 złotych.

Odpowiednie barwy

Dziecko mając kilka lat bardzo intensywnie odbiera świat, dlatego zadbajmy o to, by jego pokój miał wiele kolorów. Ważne, żeby były to barwy nasycone i pogodne, tutaj warto wziąć pod uwagę zdanie i preferencje dziecka, ale także to, że kolory te mają sprzyjać nauce, nie rozpraszać i pobudzać do działania. Wiadomo też, że pokój dziewczynki będzie wyglądał zupełnie inaczej niż pokój chłopca. Możemy urządzić pokój według zainteresowań dziecka – jeśli na przykład pasją naszego synka są samochody, a córeczka kocha kotki możemy wybrać odpowiednią tapetę, dywan czy naklejki na meble.

Pamiętajmy, by strefa nauki była oddzielna od strefy zabawy czy snu. Dziecko musi wyraźnie dostrzegać różnicę i wiedzieć, że siadając do biurka musi w tym czasie odrobić lekcje lub pouczyć się do sprawdzianu.

Dzieciom często ciężko się skupić w takich sytuacjach, dlatego musimy pomóc im stworzyć warunki jak najbardziej temu sprzyjające. Kolejną ważną rzeczą jest pilnowanie, aby dziecko w strefie nauki miało zawsze porządek – książki, zeszyty w jednym miejscu, wszystkie przybory szkolne w zasięgu ręki. Dodatkowy chaos na biurku dziecka zniechęci go do nauki i rozkojarzy. Unikajmy również dodatkowych i zbędnych czynników, takich jak włączony komputer, czy puszczona w tle muzyka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here