Soczewki twarde i miękkie – pielęgnacja

W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam najważniejsze różnice pomiędzy twardymi a miękkimi soczewkami kontaktowymi, a także opowiemy więcej na temat sposobów ich pielęgnacji. To wszystko jest szczególnie ważne dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze szkłami kontaktowymi i nie mają pojęcia w jaki sposób dobrać soczewki dla siebie ani jak powinni o nie dbać, by mogły jak najdłużej zachować swoje pierwotne właściwości. W takim razie już nie przedłużamy i zapraszamy do czytania.

Soczewki twarde i miękkie – różnice

Ich podstawową różnicą jest struktura oraz zastosowanie soczewek w odmiennych przypadkach, dlatego zanim zdecydujesz się na jedne z nich powinieneś dokładnie zapoznać się z ich charakterystyką lub skorzystać z porady specjalisty, a dopiero potem dokonać ich zakupu. Właśnie dlatego poniżej znajdziesz opis zarówno soczewek twardych, jak i miękkich, a zaczniemy od pierwszego rodzaju szkieł kontaktowych.

Soczewki twarde wykonane są ze szkła organicznego, które muszą być idealnie dopasowane do kształtu Twojego oka, a zatem wykonuje się je najczęściej na zamówienie. To już pierwsza oznaka, że koszt zakupu szkieł twardych może być znacznie większy niż w przypadku soczewek miękkich. Ich struktura dopasowuje się do gałki ocznej jedynie za pomocą krawędzi, gdyż pozostała środkowa część soczewki nie przylega do oka. Wówczas to wolne miejsce wypełnia naturalny, odżywczy płyn łzowy, który zawiera w sobie tlen. Współcześnie producenci twardych soczewek zadbali, by materiał, z którego zostały wykonane w jak największym stopniu filtrował powietrze.

Twarde soczewki należą do sztywniejszych, a pierwsze dni ich noszenia potrafią sprawić niekiedy trudność, ze względu na słabsze dopasowanie do oka. Należy dobrać je adekwatnie do kształtu gałki, ponieważ w przeciwnym razie możesz je niechcący zgubić. Jednak są one bardzo wytrzymały i proste w pielęgnacji, o czym będziemy pisać jeszcze w dalszej części artykułu. Dzięki temu można nosić je przez dłuższy okres czasu, a polecane są zwłaszcza osobom cierpiącym na poważniejsze wady wzroku, jak na przykład astygmatyzm czy też zmagają się z wadą stożka rogówki. To dla nich zdecydowanie lepsze rozwiązanie, ponieważ twarde soczewki potrafią absolutnie niwelować trudność widzenia i wyostrzyć wzrok w 100%.

Natomiast soczewki miękkie należą do nowocześniejszej formy korygowania wzroku, gdzie najczęściej wykonane są albo z substancji hydrożelowych albo silikonu lub mogą łączyć ze sobą oba te materiały. Jak wynika z samej nazwy są znacznie bardziej elastyczne i obejmują swoją budową większą części gałki ocznej, dzięki czemu też idealnie dopasowują się całościowo do jej kształtu. Polecane są między innymi sportowcom, ponieważ istnieje bardzo niskie prawdopodobieństwo zsunięcia się z oka. Równie dobrze przepuszczają tlen i są stosunkowo tańsze, a także można zakupić je w dowolnej formie – jednodniowej, miesięcznej czy nawet rocznej.

Pielęgnacja soczewek

W zasadzie soczewki twarde nie wymagają tak częstego konserwowania i czyszczenia, aczkolwiek warto zaopatrzyć się w płyn do soczewek twardych, których pozwoli na ich zdezynfekowanie, nawilżenie i ochronę przed gromadzeniem innych zanieczyszczeń. Podobnie dzieje się w przypadku soczewek miękkich, do których również należy dokupić płyn wielofunkcyjny, by zadbać o wszystkie aspekty pielęgnacji szkieł kontaktowych. Poza tym należy pamiętać jeszcze o dokładnym myciu i wysuszeniu rąk przed ich założeniem i ściąganiem, by także zapobiec dostaniu się do środka zbędnych drobinek. Oto cała filozofia dotycząca obu rodzajów szkieł, na które najlepiej kiedy zdecydujesz się po konsultacji z specjalistą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here