Łazienka jest tym domowym pomieszczeniem, które musi łączyć w sobie estetykę i funkcjonalność. Cechy te zazwyczaj muszą zamknąć się na kilku metrach kwadratowych. Małe łazienki są domeną nie tylko mieszkań typu kawalerki, ale i większych apartamentów. Jednak łazienka o małym metrażu nie musi być niefunkcjonalnym i brzydkim pomieszczeniem. Wdrożenie do wnętrza kilku podstawowych zasad sprawi, że będzie komfortowa i ergonomiczna, a także będzie spełniać oczekiwania i potrzeby domowników. Zobacz, jak zaaranżować małą łazienkę.
Wanna w małej łazience
Rozwiązaniem dla niewielkich łazienkach jest mała kabina prysznicowa. Zajmuje ona mniej miejsca, a także jest funkcjonalnym sprzętem. Jeżeli jednak nie chcesz rezygnować z długich kąpieli w pianie, w małej łazience warto zastosować wannę z natryskiem. Połączy ona funkcje prysznica oraz wanny, oraz pomoże zaoszczędzić cenne centymetry.
Jeśli jednak możesz obyć się w łazience bez wanny, warto zastosować owalne kabiny prysznicowe, najlepiej te całkowicie przeszklone i bez brodzika. Dzięki zastosowaniu takiego triku aranżacyjnego łazienka optycznie powiększy swoją przestrzeń. Na naprawdę małych powierzchniach warto zamontować tylko natrysk i nie instalować drzwi do kabiny. Tym samym cała łazienka będzie stanowiła kabinę prysznicową. Pozwoli to oszczędzić miejsce potrzebne do ustawiania konstrukcji wanny czy kabiny.
Umywalka i sedes do małej łazienki
Na rynku dostępne są specjalne umywalki i sedesy dedykowane małym łazienkom. Jednak kupując je, trzeba pamiętać, że funkcjonalne sprzęty to te o odpowiednich wymiarach. Łazienkowa umywalka powinna mieć nie mniej niż 45 cm. W małych łazienkach można zastosować płytkie umywalki lub narożne, które pozwalają maksymalnie wykorzystać wolne powierzchnie w kątach pomieszczenia. Na niewielkich powierzchniach sprawdzają się też umywalki montowane w blacie, ponieważ dzięki temu zyskuje się dodatkowe miejsce na przechowywanie łazienkowych akcesoriów. W przypadku sedesów do małej łazienki projektanci wnętrz polecają modele podwieszane, w których instalacje i zbiorniki nie są widoczne.
Meble do małej łazienki
W małej łazience ilość mebli powinna być ograniczona do minimum. Głównym zadaniem szafek jest tu nie funkcja dekoracyjna, ale praktyczna – muszą one być na tyle pojemne, aby pomieścić niezbędne drobiazgi, kosmetyki i detergenty, których nie należy trzymać na widoku. Do małych łazienek warto kupować meble z szufladami, które następni można wyposażyć w organizatory przestrzeni. Trafnym wyborem będą też lustra z szafkami czy też szafka nad zabudową stelaża WC. Wiele osób decyduje się także na montaż pawlaczy w małych łazienka.
Triki aranżacyjne powiększające małą łazienkę
W małych łazienkach warto również zastosować rozwiązania aranżacyjne pozwalające na optycznie powiększenie przestrzeni. Idealnie do tego nadają się szklane ściany oraz fototapety. Ważną rzeczą jest również zastosowanie odpowiednich kolorów. W małych łazienkach sprawdzają się chłodne, jasne barwy uzupełnione chłodnym oświetleniem. Takie połączenie sprawia, że wnętrze wydaje się większe i przestronniejsze. Na niewielkich przestrzeniach warto też trzymać się jednej, ewentualnie dwóch tonacji kolorystycznych.
Ergonomia w małej łazience
W małej łazience nie wolno zapominać o zasadach ekonometrii. Ich zastosowanie sprawia, że pomieszczenie jest funkcjonalne oraz wygodne. Wdrażając zasady ergonometrii dla małej łazienki, koniecznie należy pamiętać o odpowiednich odległościach pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia.