Rośliny stabilizowane

Trendy w wystroju wnętrz ciągle się zmieniają. Od kilku lat popularność w dekoracji pomieszczeń zdobywają rośliny stabilizowane. Nie wymagają one pielęgnacji a wnoszą do wnętrza powiew natury. Obrazy z roślin stabilizowanych to ciekawy dodatek do wnętrza, który jest w stanie przetrwać długie lata w niezmienionej postaci.

Rośliny stabilizowane – czym są?

Rośliny stabilizowane są to całkowicie naturalne rośliny poddawane procesowi stabilizacji. Zaraz po ścięciu umieszcza się je w specjalnie przygotowanym roztworze na bazie gliceryny, który pozwala na konserwację i zachowanie ich naturalnego piękna i świeżego wyglądu. Roztwór jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia ludzi, spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa i nie ma obaw co do jego toksyczności. W procesie stabilizacyjnym kolory roślin mogą ulec wyblaknięciu, w takim przypadku poddawane są koloryzacji. Rośliny stabilizowane są łatwe w utrzymaniu. Nie potrzebują żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, trzeba jedynie zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza na poziomie około 40%. Są trwałe, spokojnie przetrwają całe lata, czym zdecydowanie górują nad suszonymi roślinami, które tracą swój intensywny kolor i oryginalny kształt, a także łatwo ulegają zniszczeniu.

Rośliny stabilizowane – zastosowanie w pomieszczeniach

Kompozycje z roślin stabilizowanych stosuje się często w dekoracji biur czy wnętrz domów prywatnych. Dekoracje takie świetnie sprawdzą się w industrialnych, minimalistycznych wnętrzach. Surowa przestrzeń, stonowane kolory, powściągliwy wystrój mogą sprawiać zimne, nieprzyjemne wrażenie. Zastrzyk zieleni w postaci obrazów z roślin stabilizowanych nada wnętrzom więcej ciepła. Szczególnie korzystnie wypadają one w przestrzeni biurowej. Duże instalacje roślinne pochłaniają fale dźwiękowe, pełniąc rolę swego rodzaju paneli akustycznych, co bardzo dobrze sprawdzi się w dużych pomieszczeniach pełnych ludzi. Nie od dziś wiadomo, że zielony kolor ma pozytywny wpływ na organizm człowieka. Pozwala na wyciszenie i zredukowanie stresu. Duże dekoracje roślinne pozwolą odpocząć zmęczonym oczom po kilku godzinach pracy przy komputerze. Bliskość natury kojąco działa na nerwy, poprawia komfort i efektywność pracy poprzez zwiększenie koncentracji.

Jest to też wspaniałe rozwiązanie dla zabieganych amatorów zieleni. Kompozycje z roślin stabilizowanych nie wymagają podlewania, nie ma więc ryzyka wysuszenia czy nadmiernego nawodnienia naszych zielonych dekoracji. Sprawdzą się jako ozdoba salonu czy kuchni. Ponieważ nie wymagają dostępu do światła słonecznego, można je także umieszczać w pomieszczeniach bez okien czy słabo oświetlonych. Pozwolą nam na codzienny kontakt z naturą, o który czasami trudno w przestrzeni miejskiej.

Kompozycje z roślin stabilizowanych

Możliwości aranżacji roślin są nieskończone. Niezwykle popularne są zwłaszcza mchy i paprocie. Wspaniale we wnętrzach wyglądają wielkoformatowe obrazy z roślin stabilizacyjnych. Firma JUKO Green Design zajmuje się wykonywaniem takich projektów, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i życzeń klientów. W swojej ofercie mają szeroki wybór gatunków: mchy, bluszcze, paprocie, trawy, palmy, magnolie, amarantus, pitosporum, oliwnik, ruskus, szarłat, eukaliptus, ostrokrzew to tylko niektóre z nich. Rośliny pochodzą z ekologicznych upraw a ich zbiór nie narusza naturalnego ekosystemu. Ciekawie prezentują się kompozycje wykorzystujące dodatkowo korzenie, gałęzie, hubę czy korę. Wielkość kompozycji dostosowuje się do konkretnych potrzeb klienta, nie ma więc obaw, że niestandardowe wymiary naszego pomieszczenia uniemożliwią znalezienie idealnej roślinnej dekoracji.

Niezwykle spektakularne wrażenie robią panele z roślin stabilizowanych zamontowane na suficie. Szczególnie dobrze sprawdza się to w łazienkach. Roślinny sufit zawieszony nad wanną czy prysznicem przywodzi na myśl egzotyczne wakacji na łonie natury. Długa kąpiel w wannie w pomieszczeniu z bujnymi roślinnymi instalacjami pozwoli na głębokie wyciszenie i relaksację po stresującym dniu w pracy.

Idealna dekoracja

Takie dekoracje nie sprawdzą się u osób pasjonujących się pielęgnacją roślin. Ponieważ nie potrzebują one żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, pasjonaci podlewania, przycinania czy przesadzania nie będą mogli się tu wykazać. Zalet instalacji z roślin stabilizowanych jest jednak wiele. Oprócz wcześniej wspomnianych warto jeszcze wspomnieć o tym, że takie dekoracje roślinne nie zwabiają do siebie insektów, w przeciwieństwie do roślin żywych. Zdecydowanym plusem jest też to, że nie przyciągają kurzu. Nie trzeba ich myć ani odkurzać, co może być szczególnie ważne dla alergików. Obraz z roślin stabilizowanych niewielkiego rozmiaru może być niebanalnym pomysłem na prezent dla bliskiej – zobacz przykłady https://jukogreendesign.pl/uslugi/rosliny-stabilizowane/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here