enzo muratore

Gdybyście kiedyś zabłądzili na południowo – wschodni kraniec Polski, koniecznie odwiedźcie tamtejsze kawiarenki. A już obowiązkowo obejrzyjcie projekt restauracji Enzo Muratore w Lublinie.
Twórcą jest genialna pani architekt, Joanna Ferens – Hofman. Wspominam o tym na samym początku, ponieważ uważam, że warto znać to nazwisko. Jej prace wyróżniają się bowiem niespotykanym nigdzie indziej stylem. Autorka łódzkich i warszawskich apartamentów nie ucieka się do naśladowania natury. Wręcz przeciwnie – jest mieszczuchem całą sobą. I dobrze jej z tym! Dlatego wszystkie jej projekty są oparte na dokonaniach technologicznych, czasem nawet mechaniczne urządzenia bądź motywy zostają sprytnie wbudowane w całą kompozycję.

Od projektów pani Joanny Ferens – Hofman nie odbiega także aranżacja restauracji w stylu steampunk. Wspomniany już wcześniej Enzo Muratore powstał z połączenia tego, co było, z tym, co dopiero będzie. Niby wspaniale nawiązuje do klimatu dziewiętnastoletniej Anglii: tu głębokie rustykalne fotele, okrągłe stoliki, schody, funkcjonalne okna.

Tymczasem oczom uważnego obserwatora nie umkną obecne wszędzie cuda techniki. Ogromne łańcuchy, kraty, roboty, sterowiec, przyrządy laboratoryjne… Wszystko to buduje ciężką, niepokojącą atmosferę. Gość poczuje się niczym w piwnicy szalonego naukowca. Nie wiadomo, czy właśnie powstaje tu nowy rodzaj perfum, lekarstwo na raka czy Frankenstein.

enzo

Kawa wypita w tak niespokojnym, pełnym napięcia miejscu, stanie się przeżyciem godnym zapamiętania. Przekraczając drzwi do Enzo Muratore, wkraczamy do równoległego świata. Za wysokimi oknami przemykają ludzie, ktoś się kłóci, ktoś godzi, pod rękę idą zakochani nastolatkowie… My natomiast znajdujemy się już tam, gdzie obowiązują inne reguły.

muratore

Niemalże słyszymy odgłosy wiktoriańskiego przyjęcia. Szeleszczą suknie dziewiętnastowiecznych dam, słychać postukiwania kieliszków, ktoś chichocze. To trzeba zobaczyć na własne oczy! Niewielka dawkę dzieła Joanny Ferens – Hofman prezentuje także strona: http://ferensdesign.pl/interior/lokale-uzytkowe/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here