Rolety czy żaluzje - co lepiej sprawdzi się w lecie?

Historia rolet sięga starożytnego Egiptu. Podobno coś na kształt współczesnych rolet z drążkami z bambusa znaleziono w egipskich grobowcach – nic więc dziwnego w tym, że dziś chętnie korzystamy z tego odkrycia. Ale czy rolety w naszym domu sprawdzą się lepiej niż żaluzje?

Aranżacja okien w mieszkaniu jest nie tylko elementem funkcjonalnym, ale i wyznacza styl pomieszczeń. Chcąc więc pozbyć się problemu z ograniczaniem przestrzeni poprzez zainstalowanie zasłon, stajemy przed wyborem: rolety czy żaluzje?

Poziom przesłonięcia okna 

Jeśli chodzi o możliwości maksymalnego odseparowania pomieszczenia od promieni słonecznych najlepsze będą rolety, które można opuścić w taki sposób, że redukujemy do minimum ilość wpadających do wnętrza promieni słonecznych. Tak samo zadziała roleta dzień noc, która tak naprawdę jest do żaluzji najbardziej zbliżona. Wiele zależy też od materiału wykonania, zależnie od niego możemy chronić się przed słońcem mniej lub bardziej skutecznie. 

Montaż – co łatwiejsze roleta czy żaluzje?

I rolety i żaluzje, jeśli są bezinwazyjne i mają w miarę rozsądny rozmiar można montować samodzielnie. Problemy pojawiają się w przypadku bardzo dużych i szerokich okien, w których co prawda możemy zamontować i rolety i żaluzje, ale ponieważ oba typy aranżacji będą wykonywane na wymiar, ich montażem muszą zająć się specjaliści.

Materiał wykonania a oddawanie ciepła

W przypadku rolet plisowanych mamy do wyboru nie tylko szeroką kolorystykę, ale również rozmaite typy materiałów. Różnią się od pod względem transmisji, refleksji i absorpcji. Transmisja to określa ilość światła, jakie przenika przez tkaninę, dlatego jeśli chcemy, zaciemnić pomieszczenie w sposób najtrwalszy, wybierajmy tkaniny ciemne lub te o wzmocnionej strukturze. Refleksja to poziom światła, jakie zostaje przez tkaninę odbity i tkaniny w kolorach jasnych odbijają znacznie więcej promieni słonecznych niż ciemne. Ostatni parametr czyli refleksja to zaś ilość światła, które zostaje przez tkaninę wchłonięte i zamienione w ciepło. W przypadku tego parametru na lato najgorzej sprawdzają się rolety plisowane w kolorach ciemnych, jeśli więc takie najlepiej pasują do naszego wnętrza, warto zadbać o to, by były wykonane z materiału, które ciepło pochłania, w innym przypadku roleta w ciemnym kolorze mimo iż nie dopuści światła słonecznego do naszego domu, nie zahamuje też szybkiego wzrostu temperatury. Rolety plisowane można zamówić w perłowym wykończeniem od strony zewnętrznej. To wykończenie to materiał o wysokich właściwościach izolacyjnych, który potrafi zatrzymać ciepło i nie wpuścić go do wewnątrz. 

W przypadku żaluzji jest nieco łatwiej, bo zwykle te najpopularniejsze są wykonywane z drewna lub aluminium. Żaluzje drewniane nie sprawdzą się jako dobra izolacja, bo drewno niestety nie “wyłapuje” gorąca, ale już odpowiednio przygotowane aluminum tak. 

Nie zmienia to faktu, że jedną z najskuteczniejszych metod zatrzymania palącego słońca przed oknem naszego domu jest zastosowanie rolet zewnętrznych. Dzięki nim gorąco zatrzymuje się na rolecie i w ogóle nie dociera do szyby, co skutecznie chroni przed podnoszeniem temperatury w pomieszczeniu. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here