Choć mogłoby się wydawać, że to oprawa kominka jest najważniejsza, w rzeczywistości szkło przesłaniające tlący się ogień również jest ważną kwestią. Tego typu szyby wykonane są specjalną metodą, by były odporne na działanie wysokich temperatur. Mogą charakteryzować się również innymi właściwościami, np. zdolnością do samoczyszczenia. Bogatą ofertę szkła kominkowego znaleźć można u Węgier Glass. Jakie rodzaje szkła wyróżniamy?

Szkło płaskie

Najczęściej stosowane to szkło kominkowe płaskie. Ma ono zwykle prostokątny lub kwadratowy kształt, w zależności od typu kominka. Jego powierzchnia jest płaska. Tego typu szkło nie będzie pasować do kominków narożnych. Czyścimy je przy pomocy środków przeznaczonych do szkła kominkowego. Nie wolno używać do tego środków żrących ani przeznaczonych do szorowania, ponieważ przy nieodpowiedniej konserwacji możemy zarysować szkło ceramiczne.

Do kominka narożnego

Do kominków narożnych przeznaczone są specjalne szyby. Jest to szkło kominkowe gięte po łuku lub pod kątem. Pierwszy z dwóch rodzajów pasuje do kominków półokrągłych. Drugi natomiast ma ostre krawędzie gięcia. Istnieje wiele typów szkła giętego. Można dopasować je zarówno do małych, jak i większych kominków, wykonując wówczas np. 2 zgięcia. Giąć można pod różnym kątem, więc szkło bez problemy zostanie dopasowane do kształtu kominka. Przykłady giętych szyb dostępne są na stronie Węgier Glass.

Malowane sitodrukiem

Szkło kominkowe może wyglądać oryginalnie nie tylko dzięki swoim kształtom. Świetną metodą na jego ozdobienie jest malowanie metodą sitodruku. Pozwala ona także na ukrycie niektórych technicznych części ramy. Pas maskujący może być naniesiony tylko na dolną część szyby, na trzy części lub wokół całej szyby. Składa się on z pełnego koloru oraz maskownic w postaci różnych wzorów – kropek czy szlaczków.

Szkło samoczyszczące

Czyszczenie szyby z sadzy jest zmorą wielu posiadaczy kominków. Jednak czynność ta nie musi być koniecznością, jeśli zdecydujemy się na odpowiednie szkło kominkowe. W ofercie Węgier Glass znaleźć można szkło ceramiczne z IR. Jego działanie polega na tym, że metaliczna powłoka szyby odbija promienie podczerwone, energia cieplna nie jest rozpraszana na zewnątrz, a wyższa temperatura spalania powoduje redukcję osadzania się na szybie substancji smolistych. Dzięki temu powstaje efekt samoczyszczenia.

Oprócz wymienionych rodzajów szkła w ofercie Węgier Glass znaleźć można także szkło lustrzane czy sferyczne. Wybór jest naprawdę spory, a szybę najlepiej dopasować do typu kominka oraz własnych oczekiwań i preferencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here