Domy w stylu bungalow narodziły się jako budownictwo kolonialne w Indiach i w Indonezji, jednak szturmem zdobyły serca mieszkańców na całym świecie. Ten fakt nie dziwi, gdyż te wygodne, jednokondygnacyjne domy posiadają wiele zalet i udogodnień. Przyjrzyjmy się niektórym z nich i odpowiedzmy na pytanie, czy planując budowę domu warto brać pod uwagę projekty domów w stylu bungalow?

Projekty domów typu bungalow
Dom przy Bukowej 21

Oszczędność stawiasz na na pierwszym miejscu? Bungalow jest dla Ciebie!

Pierwszą i niepodważalną zaletą prezentowaną przez tego typu domy jest ich ekonomiczność. Wszyscy wiemy, jak kosztowna potrafi być budowa własnych czterech ścian. Z tego właśnie względu wielu prywatnych inwestorów rezygnuje z budowy własnego lokum. Niepotrzebnie. Wzniesienie własnego domu nie zawsze musi pochłaniać równowartość kilkudziesięciu (czy kilkuset!) dobrych wypłat. Być może projekty domów z poddaszem lub bliźniaków wymagają większych nakładów finansowych, jednak nie oznacza to, że rynek nieruchomości ogranicza się wyłącznie do tak wymagających finansowo opcji! Projekty domów parterowych, a do takich zaliczają się bungalowy, są tanie i szybkie w budowie ze względu na prostotę i minimalizm konstrukcji. I tutaj przechodzimy do kolejnej zalety, jaką cechują się domy parterowe.

Prosta konstrukcja – prosty wybór! Projekty domów bez tajemnic.

Prosta konstrukcja domów typu bungalow pozwala na optymaliację kosztów. Te najprostsze, posiadające jedną ścianę nośną mogą być wzniesione w naprawdę krótkim czasie nawet przez ekipę, która niekoniecznie posiada wieloletnie doświadczenie budowlane. Domy bungalow są zaprojektowane jako konstrukcje oparte na prostych formach, bazą najczęściej jest tu prostokąt lub kwadrat. Są pozbawione skomplikowanych rozwiązań architektonicznych jeśli chodzi o dach (ten najczęściej jest dwuspadowy) lub poddasze, co przekłada się na brak problemów natury technicznej i organizacyjnej. Dodatkowo, jeśli wybierzemy naprawdę nieskomplikowany projekt niewielkiego domu zamykający się w 80-100 m² i zrezygnujemy z piwnicy oraz garażu, środki przeznaczone na jego budowę zmaleją do minimum. W takich okolicznościach budowa własnego domu opłaca się bardziej, niż zakup mieszkania z drugiej ręki w centrum miasta.

Dom przy Słonecznej 12

Dom przy Słonecznej 12

Komfort i praktyczność – projekty domów takie jak lubisz!

Projekty domów parterowych są tak często wybierane także ze względu na swoją praktyczność, co jest atutem, który wiele osób przedkłada nawet nad kwestie ekonomiczne. Jednopoziomowe konstrukcje są wygodne w użytkowaniu zwłaszcza, jeśli w domu mieszkają małe dzieci, wymagające nadzoru lub osoby starsze, które mają problemy z wchodzeniem po schodach. Co więcej, jedna kondygnacja zapewnia łatwą komunikację między pomieszczeniami, co integruje rodzinę i nie pozwala, by któryś z domowników się alienował. Dodatkowo, rozplanowanie horyzontalne pozwala na łatwiejsze zagospodarowanie przestrzeni i ewentualne przemeblowania.

Pochwała kontaktu z naturą

Projekty domów jednorodzinnych są wybierane także ze względu na fakt, iż rodzina może cieszyć się własnym przydomowym terenem zielonym. Domy typu bungalow bez wątpienia oferują taką możliwość i to za niewielkie pieniądze! Jeśli projekt domu dobierze się z rozwagą i starannością, nawet na małej działce może stanąć piękny, przytulny dom z wyjściem na ogród. Domy parterowe oferują szerokie możliwości adaptacji wyjść, które komunikują wnętrze z ogrodem. Przeszklenia, werandy i tarasy, które optycznie powiększają przestrzeń domu to elementy, z których bungalowy są znane, dlaczego więc nie wykorzystać możliwości kontaktu z naturą? Przecież wszyscy marzymy o spokojnej, sielskiej przestrzeni tylko dla siebie.

Dom przy Bukowej 31
Dom przy Bukowej 31

A gdy rodzina się powiększa… Projekty domów gotowe na zmiany!

Tym, co dodatkowo zachęca do postawienia na projekt domu typu bungalow jest możliwość jego adaptacji jeśli chodzi o poddasze. Domy tego typu wyposażone są najczęściej w dwuspadowy dach, a jeśli jest on nachylony pod odpowiednim kątem (najczęściej 30-35 stopni), bez problemu możemy myśleć o przekształceniu naszego bungalowa w dom z poddaszem. Operacja ta zwykle nie wymaga skomplikowanych przedsięwzięć konstrukcyjnych, dlatego jest często wybierana przez osoby, które decydują się na potomstwo i zamiast przeprowadzać się do większego domu, wolą zaadaptować przestrzeń poddasza na dodatkowy pokój dla dziecka. Proste i sprytne rozwiązanie!

Dom przy Przyjemnej 25 bis
Dom przy Przyjemnej 25 bis

Projekty domów parterowych typu bungalow posiadają wiele atutów. To bez wątpienia przykład inwestycji, która cieszy się rosnącą popularnością. A cena, prostota konstrukcji, czy natura na wyciągniecie ręki, to tylko niektóre z zalet tego funkcjonalnego i komfortowego typu budownictwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here