Zakup własnego domu lub mieszkania nigdy nie jest łatwy. O ile zyskujemy cenną rzecz, to bardzo często wiąże się to przebrnięciem przez wiele procedur prawnych z którymi nie każdy poradzi sobie sam. Przy podjęciu tej ważnej decyzji warto zapewnić sobie wsparcie eksperta, który podpowie, na co zwrócić uwagę podczas szukania nieruchomości, pomoże wyszukać interesujące oferty i wesprze w sprawach prawno-finansowych.

Zakup nieruchomości to bardzo skomplikowany proces, choć na pierwszy rzut oka może się wydawać inaczej. Wyszukanie interesującej oferty to dopiero początek. W kolejnych krokach musimy obejrzeć dom, podpisać umowę i wyłożyć pieniądze. Zanim jednak do tego dojdzie musimy upewnić się, że ten dom jest tym, czego szukamy. Liczy się nie tylko sam lokal czy budynek, ale również okolica, cena i co za nią idzie procedury kredytowe. To właśnie ten rodzaj finansowania jest najczęstszym w Polsce – zwracają uwagę eksperci z portalu KtoryEkspert.pl. Najlepszym tego przykładem są wyniki za I kwartał 2017 roku. W tym czasie Polacy wzięli aż 50238 kredytów mieszkaniowych, czyli o 20% więcej niż w ostatnim kwartale 2016 roku.

Wcześniej jednak czeka nas poważna przeprawa z poszukiwaniem wymarzonego mieszkania czy domu. Tu z pomocą przyjdzie nam pośrednik nieruchomości. Od 1 stycznia 2014 roku nastąpiła deregulacja tego zawodu, która sprawia, że pośrednikiem może zostać właściwie każdy. Dlatego najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i doświadczonych ekspertów rynku nieruchomości, którzy dodatkowo posiadają ubezpieczenie OC. W 2017 roku zmieniły się przepisy, ograniczające dostęp przypadkowych osób do zawodu pośrednika, a do tego wprowadzono również kary finansowe dla pośredników za brak ubezpieczenia OC. Pomoc eksperta może okazać się nieoceniona. Oto kilka przykładów.

  1. Poszukiwania wymagają czasu

Chorobą naszej cywilizacji jest brak czasu. Wszystko robimy w pośpiechu, nie mamy czasu na wypoczynek, ani na dodatkowe aktywności. Prawda jest jednak taka, że poszukiwanie domu czy mieszkania najbardziej wymaga właśnie czasu. Nie obejdzie się bez przejrzenia setek ofert i wyselekcjonowania wstępnie tych, które nas interesują. Do tego dochodzi oglądanie dziesiątek mieszkań, które w rzeczywistości zupełnie nie odpowiadają tym z ogłoszenia. Nerwy i rozczarowania to nieodłączny element poszukiwań wymarzonego lokum. Możemy sobie jednak tego oszczędzić. Pośrednik nieruchomości wyszuka oferty zgodne z naszymi oczekiwaniami i wyselekcjonuje tylko te najlepsze.

  1. Pośrednik daje większy wybór

Korzystanie z usług pośrednika nieruchomości wiąże się z dostępem do zdecydowanie większej liczby ofert niż te, które przeglądamy samodzielnie – mówi Jan Augustynowski z portalu InvestMap.pl. Biura nieruchomości otrzymują wiele ofert na zasadzie wyłączności. Do tego eksperci ds. mogą wykorzystać kontakty na rynku, dzięki czemu łatwiej im znaleźć ciekawe oferty. Doświadczony pośrednik umówi nas na spotkanie ze sprzedawcą, podczas którego obejrzymy dom lub mieszkanie.

  1. Pomoc w negocjacjach

– Rola pośrednika nieruchomości nie polega wyłącznie na wyszukiwaniu i dopasowywaniu ofert. Doświadczenie pozwoli mu ocenić, czy cena, jaką żąda sprzedający, jest zgodna ze stanem i wielkością nieruchomości. To uchroni nas przed przepłaceniem za dom lub mieszkanie – wyjaśnia Paweł Kubowicz, starszy doradca ds. nieruchomości w Home Broker. – Pośrednik może też w naszym imieniu negocjować cenę i warunki umowy kupna. Ekspert wie na ile może sobie pozwolić podczas negocjacji – dodaje ekspert Home Broker.

  1. Kontrola sytuacji prawnej

Zakup nieruchomości to również formalności, w tym sprawdzenie stanu prawnego lokalu. W tym zakresie również możemy liczyć na wsparcie pośrednika nieruchomości.

– W gąszczu dokumentów i procedur łatwo się pogubić. Pośrednik skontroluje stan prawny wybranej nieruchomości. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nie padniemy ofiarą oszustwa i czy nie ma tam zameldowanych dodatkowych osób. Dowiemy się także, czy nieruchomość nie jest w żaden sposób obciążona i przede wszystkim czy sprzedająca ją osoba ma do nie prawi – podkreśla Mateusz Dyrda, starszy ekspert finansowy Open Finance. – Pośrednik przygotuje wszystkie niezbędne do przeprowadzenia transakcji dokumenty, umówi wizytę u notariusza. Będzie nam również służył w kwestii doboru pośrednika kredytowego czy formalności związanych z przepisaniem mediów. Samodzielne załatwianie wszystkich formalności jest bardzo czasochłonne– mówi ekspert Open Finance.

Gdzie szukać zaufanego eksperta ds. nieruchomości? Serwis KtoryEkspert.pl pomaga w znalezieniu specjalisty z naszej okolicy, którego możemy zweryfikować po zamieszczonych na stronie ocenach jego pracy.

Pomoc pośrednika nieruchomości przy zakupie domu lub mieszkania jest nieoceniona, zwłaszcza gdy sami nie mamy czasy, by zająć się wszystkim samemu. Jego profesjonalizm i doświadczenie z pewnością pomoże nam w podjęciu tak ważnej decyzji, jaką jest zakup nieruchomości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here