Półka na wino

Przechowywanie wina nie jest prostą rzeczą, tak jak się to z pozoru wydaje. Ich kolekcjonowanie wymaga przede wszystkim dużej i odpowiednio przygotowanej przestrzeni. Niezbędne do tego celu jest znalezienie miejsca, które będzie można wyposażyć w półki i regały. Biorąc pod uwagę fakt, że niektóre wina to ogromna inwestycja, muszą one spełniać wszelkie normy i gwarantować, że wino nie straci na swojej wartości i jakości. Lokalizacja to oczywiście podstawa, jednak należy zwrócić uwagę jeszcze na takie aspekty jak materiał z jakiego zostały regały wykonane, a także ich design – nowoczesny lub klasyczny.

  1. Pojemność półki na wino – jak dużą półkę na wino wybrać?
  2. Półka na wino – jaki materiał będzie najlepszy?
  3. Półka na wino klasyczna czy nowoczesna? Jak dopasować półkę do wnętrza?
  4. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę decydują się na zakup półki na wino?

Pojemność półki na wino – jak dużą półkę na wino wybrać?

Pierwszym zadaniem jakie czeka nas przed wyborem odpowiedniej półki na wino, jest podjęcie decyzji, gdzie będzie się ona znajdować. Największym i zarazem najczęstszym błędem jaki popełniają początkujący kolekcjonerzy wina, jest ustawianie jej w kuchni lub salonie. Dlaczego? Otóż światło słoneczne i zmieniające się temperatury wpływają bardzo niekorzystnie na jakość tego trunku. Dlatego też najlepszym miejscem do jego przechowywania jest piwnica. Można to chociażby zobaczyć na przykładzie Włoch i Portugalii, gdzie wino leżakuje długimi latami w zaciemnionych i chłodnych pomieszczeniach pod podłogą, w specjalnie przygotowanych schowkach.

Bardzo często początkujący kolekcjonerzy mają problem także z ustaleniem wielkości półki na wino. Podczas jej wyboru należy wziąć pod uwagę nie tylko ilość przechowywanych butelek, ale również ich wielkość i ilość wypijanego trunku. Warto także dodać, że butelki od niektórych rodzajów win nie pasują do standardowych otworów, przez co trudniej jest je magazynować. Do trunków, które wymagają większych otworów należą:

  • Magnum
  • Pinot Noir
  • Chardonnay

Półka na wino – jaki materiał będzie najlepszy?

Standardowa półka na wino, czy też regał, jest stworzona z drewna. Jednak wraz z biegiem czasu zaczęły powstawać także i metalowe meble na ten trunek. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Metalowe stojaki na wino charakteryzują się tym, że są znacznie bardziej wytrzymałe i pozwalają utrzymywać butelkę niezmiennie na boku przez cały czas, a to dlatego, że nie będzie się ona przesuwać pod wpływem wyginających się drążków. Kupując półkę na wino powinno się zwrócić uwagę również na jej konstrukcję. Przede wszystkim regały muszą być umieszczone na płaskim podłożu, a w przypadku, gdy są wysokie, bezpieczniej będzie je dodatkowo przymocować do ściany.

Drewniana półka na wino to z pewnością rozwiązanie bardziej eleganckie. Naturalny materiał prezentuje się z reguły lepiej, aniżeli tworzywo sztuczne, czy metal. Regały z drewna powinny być przymocowane pionowymi wkrętami do podłoża, dzięki czemu zyskają większą stabilność i będą bardziej wytrzymałe. Jeśli chcemy, aby mebel posłużył przez co najmniej kilka lat, należy wybrać model z grubszego drewna. Stojaki są dostępne zazwyczaj w różnych kształtach i rozmiarach. Bardzo szeroką ofertę tego typu mebli można znaleźć na stronie https://www.wonder.pl/c/stojaki-na-wino. Na samym początku przygody z kolekcjonowaniem win, zaleca się kupować półki modułowe, które skręcane są na kołki. Dzięki takiemu rozwiązaniu można odpowiednio dopasować wielkość regału do posiadanego asortymentu.

Półka na wino klasyczna czy nowoczesna? Jak dopasować półkę do wnętrza?

Półki na wino mogą przybierać różne kształty. To jaka znajdzie się w naszym pomieszczeniu do przechowywania butelek z trunkiem zależy głównie od nas samych. W piwnicy raczej nie kładzie się dużego nacisku na jej aranżację, a bardziej na funkcjonalność i praktyczne rozwiązania. Inaczej ma się sytuacja, gdy jest to specjalnie wyznaczone miejsce, tylko i wyłącznie do przechowywania wina. Wtedy powinniśmy zwrócić uwagę nawet na najdrobniejszy szczegół. Nowoczesny design będzie oczywiście świetnie komponował się z minimalizmem. Wiele półek na wino, które zostały wykonane z tworzywa sztucznego, czy metalu, charakteryzuje się tym, że mają kształty regałów nieco bardziej finezyjne. Czasami zdarza się, że są one przyozdobione wykończeniem typu glamour.

Półka na wino drewniana to jednak klasyka. Wszystkie winiarnie, które kolekcjonują swoje zbiory i wyroby zaopatrzone są w regały z naturalnego materiału. To sprawia, że kolekcja dostaje dodatkowego smaczku i jest spójna z naturą. Od wielu lat uważa się, że do przechowywania tego typu trunku najlepiej sprawdzają się regały drewniane. Elegancja i klasyka nadają pomieszczeniu specjalnego i wyrazistego tonu, który pozwala upajać się niesamowitym smakiem najlepszych win.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę decydując się na zakup półki na wino?

Wybierając półkę na wino można zwrócić na wiele innych aspektów. Początkujący kolekcjonerzy z pewnością będą kierować się ceną. Warto także nie przesadzać z wielkością regału, gdyż w późniejszym czasie może okazać się, że kolekcjonowanie win nie jest naszym konikiem, a sprzedaż tego typu mebli nie zwraca się.

Warto także pamiętać, aby zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju wykończenia półki, draśnięcia i pęknięcia, które w szczególności mogą osłabiać całą konstrukcję. Sposoby mocowania, design, czy pojemność są kluczowymi aspektami podczas wyboru odpowiedniego mebla.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here