Dziecko w swoim pokoju spędza sporą ilość czasu, warto, aby to pomieszczenie było zaprojektowane ciekawie i kreatywnie. Zastosowanie odpowiednich trików aranżacyjnych pozwoli także pobudzić u malucha kreatywność oraz wpłynie na zdolność logicznego myślenia. Zobacz, jak pomysłowo urządzić pokój dziecka.

Strefy w pokoju dziecinnym

Pokój dziecka ma za zadanie spełniać kilka zadań, musi być miejscem odpoczynku, miejscem zabawy, a czasem miejscem, gdzie dziecko może się uczyć. Jak jedno pomieszczenie może spełnić tyle funkcji? Kluczem jest przemyślana aranżacja. Dzięki niej będzie można podzielić pokój na strefy lub łatwo przekształcić jedną strefę w drugą. Wydzielając konkretne strefy w pokoju dziecinnym, warto zadbać również o tę pobudzającą kreatywność. Można tam ustawić np. stolik do malowania czy dziecięce sztalugi.

Czym się kierować aranżując pokój dla dziecka?

Przede wszystkim wspomnianym wyżej podziałem. Dobrze, aby również zapewnić dziecku swobodny dostęp do wszystkich elementów i szafek czy półek w pomieszczeniu. Strefy można wydzielić, używając różnych kolorów lub szafując ułożeniem mebli.

jak stworzyc kreatywny pokoj dla dziecka

Kolory w pokoju dziecinnym

Mocne i jaskrawe kolory kojarzą się z kreatywnością. Jednak jeśli cały pokój pomalujemy na zielono lub żółto może się okazać, że zrobi się ciasny i przytłaczający. Dlatego, jeśli decydujemy się na jakiś żywy kolor przewodni, warto go zastosować jako dodatek, nawet nie jako całą ścianę, ale np. rysunek na ścianie, który pobudzi wyobraźnię – dobrze sprawdzają się geometryczne wzory. Można także wprowadzić więcej niż jeden wesoły kolor, ważne jednak, aby we wszystkim zachować umiar. Zbyt pstrokate wnętrze może rozkojarzyć dziecko, które będzie mieć problemy ze skupieniem się na nauce czy nawet zabawie.

Jasne i stonowane barwy sprawdzają się najlepiej w dziecięcym pokoju. W połączeniu z takimi ścianami można zastosować mocniejsze elementy dekoracyjne, doskonale sprawdzają się wypukłe elementy na ścianach, np. drewniane chmurki, figurki zwierząt czy nawet dekoracyjne oświetlenie.

W pokoju dziecinnym doskonałym rozwiązaniem pobudzającym kreatywność jest pomalowanie jednej ściany lub wybranego jej fragmentu farbą magnetyczną, lub tablicową.

Wzory i faktury

Wszelakie wzory oraz elementy wyposażenia o najróżniejszych fakturach to wspaniały sposób na wprowadzenie kreatywności do pokoju dziecinnego. Jak wcześniej już wspominaliśmy – bardzo dobrze sprawdzają się różne rysunki na ścianach o tematyce dostosowanej do wieku dziecka. Ściana przedstawiająca ogród, zoo, czy nawet miasto może być świetnym tłem do zabawy. Jeśli do tego dołączymy meble i akcesoria wykonane z różnych materiałów – każdego dnia dziecko będzie poznawać coś nowego i może kreatywnie z tego korzystać.

kratywny pokoj dzieciecy

Kolejnym kreatywnym rozwiązaniem w pokoju malucha jest umieszczenie na ścianach ramek z najróżniejszym obrazkami lub plakatami, wszystkie mogą być w jednym rozmiarze lub można zastosować różne układy ramek o różnych rozmiarach. Tematyka jest dowolna, ale można postarać się odnaleźć grafiki o niebanalnym charakterze.

Podobnie należy wyposażyć dziecko w zabawki. Dziś mamy szeroki wybór barwnych zabawek, jednak nie wszystkie pozytywnie wpływają na rozwój kreatywności dziecka. Ważne, aby dziecko uczyło się odkrywać i samo wymyśliło rozwiązania – tutaj nawet sprawdzają się zabawki w stonowanych kolorach, rozwiązania, w których wszystko jest podane na tacy, nie uczą dzieci wyobraźni. Dla mniejszych dzieci znakomitymi zabawkami są książeczki sensoryczne lub ciekawe zabawki z bardzo różnych materiałów.

Wybierając stonowane kolory i naturalne zabawki, które wspomagają rozwój, sprawisz, że pokój  dziecka będzie spełniać i funkcję relaksu i zabawy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here