pokój dla niemowlaka

Narodziny dziecka oznaczają dla przyszłych rodziców wiele przygotowań. Jednym z zadań, któremu muszą sprostać, jest urządzenie pokoju dla niemowlaka. Jest to jedno z przyjemniejszych zadań, jednak warto do niego podejść rozsądnie. Pokój dla niemowlaka powinien być nie tylko ładny, ale i praktyczny. W związku z tym aranżując pierwszy pokój dla maluszka, nie warto ślepo podążać za trendami, ale postawić na sprawdzone i uniwersalne rozwiązania. Zobacz jak zaaranżować pokój dla niemowlaka.

Najczęściej pokój dla niemowlaka urządza się od podstaw. Jest to o tyle łatwiejsze, że ma się możliwość szerokiego wyboru w zakresie kolorów, mebli i akcesoriów oraz dopasowanie ich do siebie. Zazwyczaj te elementy uzależnione są od płci dziecka. Stereotypowo dziewczynki otrzymują różowy pokoik, natomiast chłopcy niebieski. Jeśli jednak nie zna się płci dziecka lub też chce się postawić na bardziej uniwersalne rozwiązania, warto postawić na pastelowe odcienie kolorów takich jak zieleń czy żółć. W pokoju niemowlaka świetnie spisuje się również kolor biały oraz szary.  Pomalowanie pokoju niemowlaka na uniwersalny kolor sprawia, że wszelkie później metamorfozy są prostsze i mniej kosztowne. Co więcej, stonowana kolorystyka pozwala na łatwy dobór dodatków, które mogą być utrzymane w wybranej kolorystyce.

Meble do pokoju niemowlaka

Bez względu na płeć dziecka i zastosowaną w pokoju kolorystykę najniebezpieczniejszym i uniwersalnym kolorem mebli jest biały. Nie tylko pasują one do wszystkich rozwiązań aranżacyjnych, ale są też stylowe i estetyczne.

pokoj dla niemowlaka jak urzadzic

Pokój niemowlaka oprócz standardowych mebli należy również wyposażyć w sprzęty, które są potrzebne w pierwszych miesiącach życia. W pokoju koniecznie należy umieścić łóżeczko oraz przewijak. Ten ostatni należy umieścić na takiej wysokości, aby korzystanie z niego było komfortowe. Do pokoju dla niemowlaka warto wybierać przewijak łatwy w czyszczeniu oraz posiadający dużą liczbę szuflad i schowków. W okolicy przewijaka można umieścić wanienkę (powinna ona stanąć na stabilnym podłożu). Meblem, który również jest przydatny w pokoju małego dziecka, jest fotel bujany lub inny model przeznaczony do karmienia dziecka. Ważne, by ustawić go w niedalekiej odległości od łóżeczka.

Oświetlenie w pokoju dla niemowlaka

Pokój dla niemowlaka powinien być oświetlony naturalnym światłem, stąd warto na niego przeznaczyć to domowe pomieszczenie, które ma dostęp do okna. Absolutnie nie powinno stosować się ostrego światła. Oświetlenie powinno być raczej przytłumione z regulowanym kierunkiem w okolicy łóżeczka i fotela do karmienia. Na nieco bardziej intensywne światło można sobie pozwolić przy wanience i przewijaku.

Dodatki i dekoracje w pokoju niemowlaka

Głównymi dodatkami w pokoju niemowlaka powinny być zabawki: pluszowe misie, lalki, samochodziki czy książeczki. Jako dodatki można też potraktować wiklinowe kosze czy ozdobne pudełka, które w przyszłości mogą posłużyć jako miejsce do przechowywania zabawek. Na ścianach warto powiesić kilka śmiesznych i kolorowych obrazków oraz organizery. Można pokusić się także o przyozdobienie ścian dziecięcymi naklejkami ściennymi.

pokoj dla malego dziecka

Warto pamiętać, że w pokoju dla niemowlaka dodatki odgrywają bardzo ważną rolę. Puste wnętrza sprawiają, że dziecko może tracić poczucie bezpieczeństwa oraz nie ma na czym skupiać wzroku.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Estetyczne dekoracje i stylowe mebelki to jednak nie wszystko. Pokój dla niemowlaka powinien być przede wszystkim bezpieczny. W związku z tym koniecznie trzeba przymocować wszystkie meble do ścian oraz zabezpieczyć kontakty. Takie zabezpieczenia przydadzą się w późniejszym czasie kiedy dziecko zacznie raczkować.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here