Płytki marokańskie do kuchni i łazienki

Myślisz o remoncie łazienki, lub jej odświeżeniu? Znudził ci się już wygląd twojej kuchni? Nic tak nie dodaje charakteru wnętrzom, jak oryginalne płytki cementowe o orientalnych wzorach. Mamy oczywiście na myśli egzotyczne płytki marokańskie, które szturmem podbijają europejski rynek, a w ostatnich latach dotarły również do Polski. W niniejszym artykule piszemy o tym, jakie są ich plusy oraz minusy, a także dzielimy się naszymi pomysłami, co do aranżowania z ich pomocą kuchni i łazienki.

Dlaczego właśnie płytki cementowe?

Spośród  dostępnych na naszym rynku okładzin ściennych, coraz większą popularnością cieszą się różne rodzaje płytek cementowych, a w szczególności te rodem z Maroka. (Przykładem może być tu specjalizujący się w okładzinach sklep valentile.pl)  Skąd ten fenomen? Składa się na niego kilka aspektów, a przede wszystkim: 1) wysoka jakość wykonania zawdzięczana tradycyjnej, „ludowej” recepturze. oraz 2) niepowtarzalny, orientalny styl. Poniżej piszemy szczegółowo o jednym i drugim aspekcie.

Tradycyjna receptura

Szukając kafli cementowych do takich pomieszczeń, jak łazienka, czy kuchnia, szczególnie zależy nam na ich wysokiej jakości. Dlaczego? To proste – to właśnie w tych pomieszczeniach ściany są szczególnie narażone na wilgoć oraz różnego rodzaju zanieczyszczenia. Jeśli okładzinę wykonano z nietrwałych, łatwo brudzących się materiałów, to szybko straci ona nowy wygląd i zacznie się niszczyć. W przypadku kafli marokańskich ryzyko takiej sytuacji jest bardzo niewielkie, gdyż produkowane są one według tradycyjnych metod, sięgających czasów, gdy terytorium Maroka zamieszkiwały koczownicze plemiona Berberów. Jedyną ich wadą może się okazać to, że płytki mają różne wymiary i często kładzenie ich na ścianę, staje się prawdziwą łamigłówką, co nie dla każdego z nas jest pożądane. Ta wada jest jednak równocześnie zaletą – układ płytek jest bowiem zawsze unikalny, co jeszcze tylko dodaje im charakteru.

Odrobina Orientu

..a może nie tylko odrobina? Pomimo wyrazistego charakteru, kafle cementowe z Maroka mają fantastyczną właściwość harmonijnego współistnienia z często odmiennymi stylistycznie elementami wystroju. Dlatego też możemy wyłożyć nimi całą łazienkę i kuchnię, zamieniając je w egzotyczne oazy, lub też zadowolić się tylko pojedynczym fragmentem. (W przypadku łazienki na podłodze, a w przypadku kuchni na ścianie za aneksem kuchennym). Nic nie stoi na przeszkodzie, by tego rodzaju dekor przyozdabiał również nasz salon, sypialnię, lub inne wnętrze. Będzie się tam doskonale prezentował, jeśli nasz dom urządzony jest w stylu eklektycznym, ale nie tylko. Jak już wspominaliśmy, orientalne płytki są bardzo uniwersalne, a przy tym bez względu na tło nie tracą swojego sugestywnego wyglądu.

Uwzględniając tą właściwość płytek marokańskich, a także to, że są niezwykle wytrzymałe, możemy z całą pewnością rekomendować je osobom, które chcą wprowadzić powiew świeżości do swojej kuchni lub łazienki, a przy tym wyposażyć się w niezwykle funkcjonalne okładziny ścienne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here