Pelletu workowany

Pellet to paliwo łatwo dostępne. Jest to jego zdecydowaną zaletą. Ponieważ wykonywane jest ze ścinek drewnianych (pochodzących z tartaków, fabryk meblarskich i innych źródeł) jest ekologiczne, całkowicie naturalne i tanie. Jednak nie każdy pellet zadowoli swoich użytkowników w jednakowym stopniu. By mieć pewność, że paliwo wsypywane do twojego pieca jest najwyższej jakości – warto przyjrzeć się kilku szczegółom. Poniżej podpowiemy jakim.

Pellet dobry, lepszy i najlepszy

Pellety można z łatwością nabyć w niemal każdym składzie opałowym. Sprzedają je także rozmaici dostawcy, markety budowlane i inni przedsiębiorcy. Z jednej strony tworzy to pozytywną sytuację konkurencji na rynku – w której dostawcy muszą zabiegać o klienta poprzez zaspokojenie ich potrzeb. Z drugiej jednak – niektórzy nieuczciwi właściciele składów opałowych mieszają pellet z podobnymi rodzajami paliwa, ale gorszej jakości lub zanieczyszczonego dodatkiem substancji sklejających.

Najlepiej i najbezpieczniej będzie zdać się na pellet workowany. Zaleta jest prosta – mamy pewność, że opis na opakowaniu zgadza się z właściwościami pelletu w środku. Pośrednicy handlowi nie mieli możliwości zmieszania go z gorszej jakości paliwem.

Przed dokonaniem wyboru warto upewnić się, skąd pochodzi pellet który nas interesuje. Chodzi dokładnie o użytą do jego produkcji biomasę. Może się na nią składać: suche liście, siano, resztki drzew, gałęzie, nasiona, wiórki. Choć każdy z nich to naturalna biomasa, to jednak są w różnym stopniu wydajne.

Najlepszym wyborem jest pellet na bazie trocin z drzew iglastych. Jest to pellet wydajniejszy i dłużej płonący niż jego odpowiedniki wykonane z drzew liściastych. Zaletą pelletu iglastego jest wyjątkowo niska ilość powstającego popiołu. Szacunkowa zawartość popiołu w typowej paczce popiołu wynosi nawet 0,4%. Pellet o niskiej zawartości popiołu oferuje m.in. e-sklep Pan Groszek, pod linkiem: pangroszek.pl/sklep/pellet.

Jak poznać, że pellet, to naprawdę pellet?

Można to sprawdzić na kilka sposobów. Zacznijmy od sprawy podstawowej – czyli zweryfikowania naszego dostawcy. Upewnij się (lub zasięgnij kontaktu w tej sprawie) skąd pochodzi biomasa, z której wytworzony został pellet. Wyborem ekologicznym są oczywiście dostawcy współpracujący z lokalnymi przedsiębiorcami, odsprzedającymi swoje ścinki.

By mieć pewność, że pellet jest czysty i pozbawiony niechcianych dodatków, sprawdź jego najważniejsze walory. Zapach pelletu jest zazwyczaj naturalny, taki jak zapach składników użytych w produkcji. Jeśli po rozgnieceniu granulków wyczuwasz aromat chemiczny, obecność kleju – to masz do czynienia z podrabianym pelletu.

Wszystkie obecne w worku granulki muszą być takiego samego kształtu, podobne rozmiarowo i kolorystycznie. Barwa pelletu może się różnić jeśli zamawiamy np. pellet z dwóch różnych mieszanek składników. Ale w obrębie tego samego opakowania – granulki powinny być jednakowe.

Na koniec warto poruszyć sprawy praktyczne, ale równie ważne. Zużycie pelletu w ciągu jednego sezonu grzewczego wynosi ok. 4 ton. Dla komfortu użytkowania tego paliwa, warto zaopatrywać się w porcje paletowane – o wadze 500 kg. Zamówienie paliwa workowanego to wybór najwygodniejszy z perspektywy konieczności jego zaniesienia do kotłowni. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here