Nowoczesne rozwiązania są widoczne w wielu dziedzinach, zazwyczaj ich celem jest ułatwienie wykonywania pewnych zadań czy też wprowadzanie znacznych oszczędności. Do tych ostatnich z pewnością zaliczyć należy rozwiązania takie jak elektrownia słoneczna, które umożliwiają szybkie i przede wszystkim o wiele tańsze pozyskiwane energii z naturalnego źródła, czyli z promieni słonecznych. Fotowoltaika od wielu lat rozwija się dość intensywnie, jednak jeszcze kilka lat temu pozyskiwanie energii ze słońca było procesem dość kosztownym przede wszystkim ze względu na wysokie koszty związane z montażem i produkcją paneli słonecznych. Dzisiaj jednak ze względu na rosnącą ilość firm które się tym zajmują można zauważyć że ceny elementów, które składają się na całą instalację fotowoltaiczną znacznie się obniżyły, co przyczynia się do znacznego zmniejszenia kosztów całego przedsięwzięcia.
Dla kogo energia ze słońca
Elektrownia fotowoltaiczna jest rozwiązaniem, które może być stosowane praktycznie wszędzie. Zarówno w domach czy firmach jak również innych miejscach można wykorzystywać energię z promieni słonecznych do zasilania urządzeń. Codziennie nawet na ulicach można zauważyć wiele urządzeń, które zasilane są w ten sposób, na przykład oświetlenie ulic czy podobne konstrukcje. Podstawa odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej są przede wszystkim panele słoneczne, które muszą być dopasowane przede wszystkim pod względem zapotrzebowania konkretnego miejsca w ilość energii elektrycznej. Panel słoneczny składa się z ogniw fotowoltaicznych, które są połączone ze sobą. Całość zazwyczaj jest montowana w solary o określonej wielkości, które montowane są w miejscach największego nasłonecznienia. Każdy z nich ma określoną moc, dlatego też każda elektrownia słoneczna wymaga innej ilości paneli, aby otrzymać odpowiednią ilość energii. Najczęściej panele słoneczne montowane są na dachach, tam bowiem mogą bez problemu wyłapywać największą ilość promieni słonecznych. Jeśli jednak warunki nie pozwalają na taki montaż, można stosować inne rozwiązania, jak na przykład specjalne konstrukcje, umożliwiające ich zamontowanie w innych miejscach. Każdy panel słoneczny jest połączony z innymi, aby dać odpowiednią moc dla całej instalacji.
Ile kosztuje energia ze słońca
Koszt wykonania instalacji solarnej uzależniony jest od bardzo wielu czynników. Dla każdego odbiorcy bowiem potrzebna będzie elektrownia fotowoltaiczna o innych parametrach i mocy. Same solary o odpowiedniej mocy to spora część kosztów całości, jednak należy dodać do tego również wiele innych elementów. Jednym z ważniejszych z pewnością są akumulatory żelowe, które pozwalają na bezproblemowe magazynowanie energii. Jest to niezbędne do prawidłowego działania całej instalacji i ciągłego dostępu do prądu. Akumulatory żelowe powinny być tak dobrane, aby zapewniały dostęp do energii bez problemów również w te dni, kiedy słońca jest znacznie mniej. W zależności od tego, gdzie znajduje się instalacja może być zasadne zastosowanie większej ich ilości, aby zapewnić dostęp do energii bez przeszkód. Istotnym elementem instalacji solarnej jest także tak zwany falownik, którego zadaniem jest zmiana prądu stałego, który jest wytwarzany w panelach słonecznych w prąd zmienny, możliwy do użycia w domach. Musi być dostosowany do mocy całej instalacji, aby zapewniać jej właściwe i nieprzerwane działanie. Obecnie jednak gdy mowa o kosztach związanych z wykonaniem instalacji solarnej można zauważyć, że stają się one coraz bardziej przystępne. Jednym z powodów jest między innymi to, iż zmniejszają się koszty związane z zakupem niezbędnych do jej działania urządzeń, ponieważ ich produkcją zajmuje się coraz więcej firm. Dzięki temu że konkurencja na rynku jest coraz większa klienci mogą liczyć na obniżanie cen. Jest także bardzo wiele możliwości dofinansowania wykonania takich instalacji, bowiem odnawialne źródła energii stają się coraz popularniejsze i tym samym coraz bardziej pożądane. Wiele programów rządowych dotuje zakup czy wykonywanie instalacji, co nie tylko przyczynia się do tego że fotowoltaika jest coraz popularniejsza ale również do tego, że środowisko naturalne jest coraz mniej obciążane.
Ile zajmuje montaż instalacji
Montaż instalacji nie jest zbyt skomplikowany i nie zajmuje również zbyt wiele czasu. Najważniejsze jest przede wszystkim odpowiednie zamontowanie i ustawienie paneli słonecznych. Musza być one ustawione tak, aby ich kąt nachylenia pozwalał na to, aby jak najdłużej były wystawione na działanie słońca. Zazwyczaj więc ich powierzchnia skierowana jest w kierunku południowym, który bardzo często daje w tej kwestii najlepsze efekty. Panele powinny być także mocno przytwierdzone, aby wiatr czy deszcz nie spowodowały ich naruszenia jak również zmiany kąta nachylenia. Firmy zajmujące się montażem instalacji solarnych mają w tym zakresie odpowiednie doświadczenie i potrafią zamontować panele w taki sposób, aby nie tylko były one skuteczne ale także aby jednocześnie nie naruszać zbytnio konstrukcji budynku czy dachu, na którym są montowane.
Żródło: https://suntrack.pl