Lampy do salonu, sypialni i innych pomieszczeń pełnią nie tylko funkcje praktyczne, lecz są także ważnym elementem dekoracyjnym. Podpowiadamy, jak dobrać oświetlenie do poszczególnych części domu i najlepiej wykorzystać różne źródła światła.

Lampy do salonu i kuchni

Salon to miejsce, w którym spędza się najwięcej czasu w ciągu dnia, więc montowane w nim oświetlenie powinno być dopasowane do różnych okoliczności (m.in. spotkania i relaks). Warto postawić na oświetlenie strefowe, zwłaszcza, że różnorodność lamp do salonu jest bardzo duża. Najczęstsze rozwiązania to kombinacja oświetlenia ogólnego (wiszącego lub sufitowego) oraz miejscowego i dekoracyjnego (np. kinkiety i lampy podłogowe oraz niewielkie lampki umieszczone na meblach).

lampa sufitowa

Główny punkt świetlny dobrze zlokalizować w centrum pomieszczenia, a gdy jest ono bardzo duże, postawić na dwie lampy umieszczone symetrycznie względem siebie i ścian. Ciekawą propozycją do nowoczesnego salonu jest na przykład poniższa lampa sufitowa, która pozwala ustawić 3 oprawki żarówek pod różnymi kątami.

Przydatne lampy do salonu to również stojące modele podłogowe. Emitują na tyle dużo światła, że stwarzają delikatną poświatę, która nadaje wnętrzu klimat i sprawdzi się choćby przy oglądaniu telewizji. Będą też idealnym uzupełnieniem kącika do czytania, zwłaszcza jeśli mają regulowane ramię z punktowym źródłem światła.

Dekoracyjna lampa stojąca z plecionki wiklinowej
Dekoracyjna lampa stojąca z plecionki wiklinowej

Lampy do kuchni należy przede wszystkim dobrać tak, by wszystkie powierzchnie robocze były dobrze doświetlone. Nad kuchenką sprawdzi się okap z oświetleniem, a nad blatami i zlewem punkty świetlne sufitowe, wiszące lub listwy montowane pod wyższymi szafkami.

Przy dobrze zaaranżowanym i odpowiednio silnym oświetleniu punktowym można nawet zrezygnować z głównej lampy do kuchni umieszczonej na środku pomieszczenia. W zamian warto oświetlić stół kuchenny/jadalniany, barek lub wyspę, czyli miejsca, w których najczęściej spożywa się posiłki.

Pojedyncza, duża lampa sprawdzi się najlepiej nad okrągłym stołem, a nad barkiem albo stołem prostokątnym lub kwadratowym idealna będzie kilkupunktowa lampa z żarówkami umieszczonymi w jednej linii. Ciekawym rozwiązaniem jest też oświetlenie montowane w półce wiszącej nad wyspą kuchenną.

Lampa wisząca, 5-punktowa
Lampa wisząca, 5-punktowa

Jak dobrać oświetlenie do łazienki i sypialni?

Oświetlenie sufitowe odgrywa coraz mniejszą rolę w aranżacji nowoczesnych sypialni. Modne staje się szczególnie połączenie kinkietów ściennych i lamp podłogowych, uzupełnione małymi punktowymi oraz dekoracyjnymi lampami, o których piszemy dalej. Wszystko po to, by zapewnić nastrojowe, a jednocześnie relaksujące i delikatne światło.

Dobrym rozwiązaniem jest jednak również lampa sufitowa LED taka jak prezentowany poniżej model, która pozwala na płynną regulację barwy i natężenia światła. Sterowana pilotem lampa posiada też funkcję oświetlenia nocnego, a także ciekawy efekt gwiaździstego nieba.

żyrandol z płaskim kloszem
żyrandol z płaskim kloszem

Liczba punktów światła w łazience powinna być dopasowana do wielkości pomieszczenia. Im większe, tym bardziej warto rozważyć dodatkowe lampy oprócz centralnego oświetlenia (na przykład przy szafkach lub ścianach). Jego rolę z kolei może pełnić plafon na środku sufitu, żyrandol z płaskim kloszem lub żarówki halogenowe rozmieszczone symetrycznie w różnych miejscach podwieszanego sufitu.

Bez względu na wielkość łazienki, zdecydowanie warto jednak zamontować dodatkowo lampę nad lustrem. Będzie ona bardzo przydatna choćby podczas robienia makijażu przez panie, czy golenia się przez panów.

Funkcjonalne i dekoracyjne oświetlenie domu
Funkcjonalne i dekoracyjne oświetlenie domu

Dobre, miejscowe oświetlenie jest niezbędne zwłaszcza w miejscach przeznaczonych do pracy lub czytania, takich jak biurko, stolik nocy przy łóżku czy okolice fotela. Ciekawą propozycją dla tych, którzy cenią sobie minimalizm i nie chcą montować osobnego oświetlenia w każdym takim punkcie, jest składana, przenośna lampa LED z akumulatorem:

przenośna lampa LED z akumulatorem
Przenośna lampa LED z akumulatorem

Praktycznym elementem oświetlenia domu są także wiszące lub stojące lampy zasilane na akumulator. Bardzo łatwo je przemieszczać i są wygodne w montażu. Świetnie sprawdzą się w różnych pomieszczeniach we wnętrzu, a zwłaszcza jako lampy zewnętrzne do ogrodu, tarasu lub na balkon.

Zewnętrzna lampa wisząca LED
Zewnętrzna lampa wisząca LED

Z kolei w pomieszczeniach takich jak salon czy sypialnia warto zadbać też o oświetlenie przede wszystkim dekoracyjne, które podkreśli walory wnętrza, doda mu nastroju, a także pozwoli wyeksponować detale (np. meble, obrazy, rośliny czy ciekawie zaaranżowane kąciki). Możliwości jest tu bardzo wiele.

Dużą popularność zyskują listwy LED, które można przykleić do mebli lub pod nimi albo wykorzystać jako podświetlenie wnęk i półek. Inną ciekawą propozycją są lampy dekoracyjne o oryginalnej formie – na przykład kamieni.

Kamienie dekoracyjne LED
Kamienie dekoracyjne LED
Listwa świetlna LED
Listwa świetlna LED

Wszystkie wspomniane w tekście produkty pochodzą z oferty Tchibo. Jeszcze więcej oświetlenia do domu znajdziesz na stronie firmy (https://www.tchibo.pl/oswietlenie-c400078212.html). W asortymencie jest między innymi oświetlenie sufitowe, stojące lub stołowe lampy do kuchni, salonu albo sypialni, a także duży wybór lamp dekoracyjnych, łańcuchów świetlnych, a nawet oświetlenie do szaf.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here