Przeszklone werandy, oranżerie, szklane ogrody – czyli dodatkowe przestrzenie w domu, jedyne w swoim rodzaju, zarazem estetyczne i funkcjonalne – zyskują w ostatnich latach coraz więcej zwolenników. Dzięki nowoczesnym materiałom i technologiom, takie wyjątkowe ogrody domowe są dostępne dla osób dysponujących różnym budżetem. Na co należy zwrócić uwagę, projektując ogród zimowy?
Komfort i styl
Chcemy stworzyć w domu niebanalną i komfortową przestrzeń, dzięki której będziemy się mogli poczuć wyjątkowo każdego dnia i o każdej porze roku? Wielu z nas marzy o takim miejscu, w którym można się zrelaksować, zasiąść z rodziną do wspólnego posiłku albo pracować w sprzyjających dla kreatywności warunkach.
W zależności od tego jak urządzimy ogród zimowy, będzie on spełniał daną funkcję. Są jednak takie warunki, które niezależnie od przeznaczenia tej szczególnej przestrzeni, muszą być spełnione (już w fazie projektu), żeby ogród zimowy był jednocześnie stylowy oraz komfortowy.
Odpowiednie umiejscowienie ogrodu pozwoli np. optymalnie korzystać z energii słonecznej – tak będzie wtedy, gdy ogród zostanie zainstalowany od strony południowo-wschodniej albo południowo-zachodniej. W przypadku wybrania kierunku południowego ekspozycja na promienie słoneczne może być zbyt duża, z kolei ogród od strony północnej będzie zbyt chłodny.
Zadbaj o szczegóły
W przypadku takiej konstrukcji jak ogród zimowy szczegół ma wyjątkowe znaczenie dla powodzenia całej inwestycji. Jeśli nie zadbamy o różne detale już w fazie projektowania ogrodu, późniejsze wdrożenie zmian może się okazać kłopotliwe.
O czym warto pamiętać, tworząc projekt ogrodu zimowego?
- o rozwiązaniach ułatwiających utrzymanie ogrodu w czystości
Unikniemy zabrudzeń ścian podczas opadów atmosferycznych, gdy przed ścianami zaprojektujemy pas żwiru (lub kamyków) – wówczas spadające ze szklanych ścian krople nie będą się odbijać od twardego podłoża.
Na dachu należy zainstalować stosowne elementy (np. kolumienki), które uniemożliwią ptakom siadanie i brudzenie.
Warto zdecydować się na szkło dachowe samoczyszczące, które znacznie ułatwia utrzymanie dachu w należytym stanie.
- o optymalizacji bezpieczeństwa
Musimy zwrócić szczególną uwagę na dach – jeśli postawimy na spadzisty profil, wówczas unikniemy osadzania się na nim zbyt ciężkiej pokrywy śnieżnej, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo konstrukcji.
Aby dach był wytrzymały, warto zastosować stabilne profile aluminiowe (dobierane indywidualnie do każdego ogrodu) oraz szyby hartowane (klejone), zespolone z wewnętrzną szybą laminowaną (odporną na stłuczenia). Zastosowanie takich szyb jest szczególnie wskazane wtedy, gdy w domu są małe dzieci.
- o rozwiązaniach estetycznych i funkcjonalnych
Te dwa założenia są spójne i warto się nimi kierować, projektując ogród zimowy. Dobry przykład to drzwi – przesuwane są o wiele lepszym rozwiązaniem niż klasyczne. Zwiększają przestrzeń użytkową ogrodu, a ich nowoczesny wygląd sprawia wrażenie niewymuszonej elegancji.
W ogrodzie zimowym zainstalujmy ogrzewanie podłogowe albo przesłońmy grzejniki specjalnymi panelami.
Artykuł powstał we współpracy z winter-gardens.pl – projektowanie ogrodów zimowych.