Nowoczesne kinkiety ścienne – doradzamy jak rozmieścić

Aby kinkiety ścienne spełniany swoją funkcję, należy umieścić je w odpowiednim miejscu na ścianie. Błędne jest przekonanie, że będzie to taka sama wysokość dla każdego pomieszczenia. Wszystko zależy od rodzaju użytego kinkietu i funkcji, jaką ma spełniać. Do tego dochodzi różna moc światła i jego rozproszenie, co sprawia, że na innej wysokości zamontujemy nowoczesny kinkiet w salonie, a na innej w sypialni.

Jak rozmieścić kinkiety w salonie

Decydując się na nowoczesne kinkiety w salonie, bardzo ważne jest ich odpowiednie rozmieszczenie. Mogą one spełniać dwojaką funkcję. Po pierwsze, świecący rozproszonym światłem kinkiet ścienny będzie pełnił funkcję delikatnego oświetlenia salonu bez konieczności korzystania z głównego światła. Takie światło wykorzystamy przy wypoczynku, oglądaniu telewizji czy też podczas romantycznej kolacji we dwoje. Tak samo sprawdzi się kinkiet rozpraszający światło o biały sufit salonu. Rozmieszczenie takiego kinkietu ściennego jest dosyć dowolne, ważne jednak by był mniej więcej pośrodku ściany i rozświetlał równomiernie całe pomieszczenie. Przy nowoczesnych kinkietach świecących punktowo sprawa nieco się komplikuje, ponieważ musimy zainstalować ich więcej i dokładnie zaplanować ich położenie.

Wysokość rozmieszczenia kinkietów w salonie

Przy kinkietach dekoracyjnych oświetlających ścianę wysokość instalacji będzie niższa niż kinkietów rozpraszających światło o sufit. Jednakże przyjmuje się prostą zasadę, by kinkiety umieszczać na wysokości 1.8-2 metrów, by światło nie raziło w oczy. Posiadając wysoki sufit na wysokości 3 metrów, warto pokusić się o wyższe rozmieszczenie kinkietu, szczególnie tego świecącego w górę.

Gdzie zamontować nowoczesny kinkiet łazienkowy

Montaż kinkietu łazienkowego to sprawa stosunkowo prosta. Zakładając, że posiadamy w łazience lustro, wystarczy kupić kinkiet łazienkowy świecący punktowo w dół i umieścić go nad środkiem lustra. Czy to jedyne rozwiązanie? Oczywiście, że nie! Dwa kinkiety łazienkowe świecące góra-dół można także umieścić po bokach lustra na wysokości twarzy i cieszyć się równomiernym oświetleniem bez cieni od padającego z góry światła. Będzie to szczególnie przydatne rozwiązanie dla niskich łazienek, które posiadają lustro praktycznie pod sam sufit.

Kinkiety do sypialni

Nowoczesne kinkiety ścienne to niezwykle ozdobne i klimatyczne oświetlenie. Nic więc dziwnego, że są obecne w niemalże każdej sypialni. Ich punktowe i ciepłe światło potrafi stworzyć wyjątkową do odpoczynku atmosferę. Pamiętajmy jednak, że zasady ich rozmieszczenia w sypialni są nieco inne, niż przy kinkietach w salonie lub łazience. Przy szerokich, dwuosobowych łóżkach warto kupić dwa punktowe kinkiety, po jednym dla każdej ze stron łóżka. Nowoczesny kinkiet do sypialni pozwoli na zanurzenie się w wieczornej lekturze bez naprzykrzania się rażącym światłem drugiej połówce, z którą dzielimy materac.

Wysokość kinkietów w sypialni

W przeciwieństwie do kinkietów w salonie i w łazience wysokość umieszczenia ich w sypialni jest zależna od wysokości, na której znajduje się górna krawędź materaca. W końcu przy takim oświetleniu najważniejsze jest odpowiednie doświetlenie łóżka, a nie sufitu. Przechodząc więc do zasady, wystarczy zmierzyć 75 cm od górnej krawędzi materaca, a poznamy prawdopodobnie najlepszą wysokość dla naszego kinkietu. Oczywiście, jeśli posiadamy nowoczesny kinkiet o mocnym źródle światła, wtedy uzasadnione będzie umieszczenie go wyżej. W każdym razie odległość od podłogi nie ma znaczenia, a ważne jest to, na jakiej wysokości znajduje się nasz materac.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here