Wyposażenie kuchni to temat niezwykle szeroki. Obecny rynek jest bowiem bardzo zróżnicowany pod kątem oferowanych urządzeń, które ułatwią nam przyrządzanie jedzenia, a także przechowywanie produktów. Zwłaszcza gdy w grę wchodzą nowe technologie.

W większości przypadków skupiają się one na ograniczeniu poboru energii – tryb „eko” posiada bowiem wiele nowych sprzętów. Niektóre z nich gwarantują jednak coś więcej. Mowa w tym miejscu o rozmaitych funkcjach, które całkowicie zmieniają charakter naszych kuchni. W dzisiejszym tekście zajmiemy się właśnie takimi rozwiązaniami.

Nowoczesne lodówki

Posiadają one wiele przydatnych funkcje, które pozwalają w dość łatwy sposób dostosować ich działanie do konkretnych potrzeb. Szczególną popularnością cieszą się tak zwane lodówki side by side, czyli dwudrzwiowe.

Do ich zalet należy zaliczyć przede wszystkim doskonałe rozplanowanie przestrzeni. Zazwyczaj dysponują one ogromną liczbą półek i szuflad, które zostają specjalnie dostosowane do konkretnych produktów. Oczywiście nie możemy zapominać również o wspomnianych już funkcjach i wyposażeniu dodatkowym. O czym warto wspomnieć?

 • Obieg powietrza – bardzo często spotykana funkcja, która sprawia, że całe wnętrze lodówki jest chłodzone równomiernie. Oczywiście wiele nowych urządzeń posiada także oddzielne strefy niższych temperatur, w których możemy przetrzymywać produkty o krótkim czasie spożycia.
 • Generator jonów – dzięki produkcji jonów, jesteśmy w stanie skutecznie zabezpieczyć się przed rozwojem pleśni i grzybów.
 • Super Cool – mowa o funkcji szybkiego chłodzenia. Jej wykorzystanie sprawia, że temperatura w lodówce na pewien czas zostaje znacznie obniżone, dzięki czemu jesteśmy w stanie w znacznie krótszym czasie schłodzić chociażby napoje.
 • Zarządzanie na odległość – coraz więcej lodówek może być użytkowana za pośrednictwem urządzeń mobilnych. W ten sposób obniżamy chociażby temperaturę.
 • Rozbudowany panel sterujący – zamontowany na drzwiach lodówki. Za pomocą kilku przycisków dostosujemy pracę urządzenia do naszych aktualnych potrzeb i wymagań.
 • Inteligentne lodówki – przejmują rolę wirtualnego asystenta, który wyręczy nas chociażby w przyrządzaniu listy zakupów. Do tego wszystkiego należy dodać przekazywanie informacji na temat działania urządzenia oraz funkcje dodatkowe, takie jak chociażby odtwarzacz muzyki bądź radio.

Do przedstawionych wyżej funkcji możemy dodać również sygnały dźwiękowe alarmujące nas o otwartych drzwiach lodówki, kostkarki do lodu, a także specjalne tryby energooszczędne, które możemy uruchomić na przykład przed wyjazdem na wakacje.

Nowoczesna płyta indukcyjna

Sama w sobie stanowi rozwiązanie nowoczesne, zapewniające dużo wygodniejszą pracę niż tradycyjne kuchenki. Decydując się na zakup płyty, warto przede wszystkim celować w modele z odpowiednią liczbą wskaźników i funkcji dodatkowych.

Szczególnie polecane są urządzenia, które nie mają ściśle określonych pól grzewczych. Dzięki temu wystarczyć po prostu położyć garnek bądź patelnie na płycie, a pole grzewcze stworzy się samo. Jest to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale również pozwalające na wykorzystanie całej przestrzeni i większej liczby naczyń.

Jeżeli chodzi o wspomniane wcześniej wskaźniku, na rynku znaleźć można płyty indukcyjne dysponujące wskaźnikami:

 • ciepła resztkowego,
 • zalegania ciepła,
 • bezpieczeństwa,
 • poziomu mocy,
 • temperatury,
 • blokady.

Do tego wszystkiego należy dodać rozbudowany panel sterowania, dzięki któremu dostosujemy wszystkie ustawienia pracy płyty (np. temperatura, czas gotowania), a także sprawdzimy godzinę i parametry gotowania. Producenci decydują się również na rozbudowane funkcje bezpieczeństwa.

Piekarnik do zabudowy

Do podstawowych urządzeń w kuchni należą przede wszystkim piekarniki. Na rynku dostępnych jest mnóstwo urządzeń, które łatwo możemy schować w zabudowie kuchennej. Decydując się na ich zakup, powinniśmy zwrócić uwagę oczywiście na obsługiwane funkcje. Termoobieg i kilka-kilkanaście wbudowanych programów to obecnie zbyt mało, by nazwać takie urządzenie mianem nowoczesnego.

Czego więc możemy się spodziewać po nowych piekarnikach do zabudowy?

 • Elektroniczna książka kucharska – bardzo przydatna funkcja, która znajduje się w coraz większej liczbie urządzeń. Posiadają one wbudowane przepisy, które są wyświetlane za pomocą panelu LCD. Dzięki temu zawsze możemy na nie spojrzeć. Co więcej, niektóre piekarniki pozwalają na wgrywanie własnych przepisów – wystarczy skorzystać z wbudowanego portu USB.
 • Pieczenie wielopoziomowe – dzięki tej funkcji jesteśmy w stanie przydzielić osobną temperaturę dla wszystkich dań znajdujących się na konkretnych stopniach. Co więcej, tego typu piekarniki bardzo dobrze zabezpieczają przed przenikaniem zapachów, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby przygotować wszystko za jednym razem.
 • Utrzymywanie ciepła – niezwykle przydatne, gdy danie jest gotowe, jednak goście pojawią się u nas dopiero za jakiś czas. Funkcja ta utrzymuje temperaturę gotowego dania przez bardzo długi czas.
 • Podgrzewanie talerza – dzięki temu potrawa pozostanie ciepła do momentu aż wszystko zostanie zjedzone.
 • Sterowanie na odległość – nowoczesne piekarniki komunikują się z urządzeniami mobilnymi za pośrednictwem specjalnej aplikacji. Dzięki nie jesteśmy w stanie dostosować ich pracę bez konieczności podchodzenia do panelu.
 • Samooczyszczanie – najczęściej piekarniki korzystają z pyrolizy lub katalizy. Pierwsza metoda polega na wykorzystaniu temperatury 5000 stopni Celsjusza, która zamienia zaschnięty tłuszcz i resztki jedzenia w pył. W drugiej natomiast chodzi o zastosowanie specjalnych paneli z mikrootworami, które pochłaniają gromadzący się tłuszcz.

Rynek nowoczesnych sprzętów AGD jest niezwykle szeroki. Oprócz urządzeń wymienionych powyżej wymienić możemy również mikrofalówki z wieloma funkcjami grzewczymi, zmywarki, które załączymy na odległość, czajniki gwarantujące przygotowanie czystej wody, a także inteligentne okapy, korzystające z funkcji pozwalających na niezwykle sprawne pochłanianie zapachów.

Oczywiście zdać musimy sobie sprawę z faktu, że wiele tych funkcji przekłada się na wyższą cenę urządzenia. Czasem jednak warto zainwestować nieco więcej pieniędzy, by móc cieszyć się nowoczesnością w kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here