Nie daj się oszukać przy kupnie mieszkania.

Kupując mieszkanie często działamy pod wpływem emocji. Jesteśmy podekscytowani, pozytywnie nakręceni, myślimy tylko o tym, że wkrótce wejdziemy w posiadanie wymarzonego mieszkania. W tym całym szale często tracimy niestety zdrowy rozsądek, przez co okazuje się, że dokonany zakup nie jest do końca tym czego się spodziewaliśmy.

Najwięcej niebezpieczeństw czeka na klientów kupujących na rynku wtórnym. Tu mamy bowiem do czynienia z mieszkaniem, które było już użytkowane. Z tym mogą się wiązać różne niespodzianki. W takiej sytuacji warto ocenić stan prawny mieszkania, stan techniczny instalacji, okien drzwi, ustalić stan prawny lokalu – kto jest właścicielem, kto jest zameldowany itp. Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego ważne jest również określenie tego co zostaje w domu, a co stary właściciel ze sobą zabiera.

Przy mieszkaniach z rynku pierwotnego jest nieco łatwiej. Kiedyś problem były sytuacje, w których deweloperzy nie kończyli inwestycji, a kupujący zostawał bez pieniędzy i bez mieszkania. Odkąd zmieniły się przepisy prawa i konsumenci są lepiej chronieni nie ma już takich sytuacji. Co wcale nie oznacza, że kupujący mieszkania nie powinni być ostrożni.

Dewelopera warto pytać o wszystko co budzi nasze wątpliwości. Możemy domagać się informacji na każdym etapie budowy. Mamy prawo do informacji na temat technologii, wykorzystanych materiałów, opcji dodatkowych. To co warto sprawdzić to chociażby fakt czy do mieszkania przynależy komórka lokatorska i garaż. Czasem skuszeni niską ceną pochopnie podejmujemy decyzję, a dopiero po jakimś czasie okazuje się, że musimy dołożyć sporo środków jeśli chcemy mieć własną piwnicę czy miejsce parkingowe. Takie rzeczy trzeba sprawdzać wcześniej.

Na pewno warto też zweryfikować samego dewelopera i jego wcześniejsze realizacje. Dobrze wybrać się na spacer po okolicy i sprawdzić infrastrukturę wokół budynku. To jest bardzo istotne zwłaszcza na nowobudowanych osiedlach, gdzie często brakuje jeszcze placu zabaw, terenów zielonych czy chodników. Warto sprawdzić czy takie rzeczy deweloper przewidział w swoim planie.

Można też poszukać informacji o inwestycji w sieci. Wystarczy wpisać odpowiednią frazę kluczową np. Lublin sprzedaż mieszkań. Nie zawsze to co ludzie piszą w sieci jest prawdą, dlatego trzeba ostrożnie podchodzić do informacji pochodzących z forów internetowych. Na pewno lepszym źródłem informacji będą znajomi lub ich znajomi, którzy być może kupili mieszkania od tego dewelopera lub mieszkają w tej lokalizacji i będą mogli podzielić się informacjami.

Polecamy przede wszystkim kontakt bezpośrednio z deweloperem. Lubelski deweloper Wikana od wielu lat cieszy się zaufaniem i dobrą reputacją. Może właśnie u nas znajdziesz swoje wymarzone mieszkanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here