akwarium

Napowietrzanie to ważna sprawa w funkcjonowaniu każdego akwarium. W jego wyniku ilość powietrza „rozpuszczonego” w wodzie zwiększa się, co wpływa pozytywnie na stan ryb i roślin rozwijających się w akwarium. Poniżej podpowiadamy – jakie urządzenia do napowietrzania wody wybrać, jakie modele napowietrzaczy znajdziesz w sklepach oraz dlaczego w ogóle warto ich używać.

Napowietrzanie a natlenianie wody – czyli telegraficzne wprowadzenie w temat

Napowietrzanie akwarium jest czymś innym niż jego dotlenianie. Przede wszystkim – w wyniku napowietrzanie w wodzie zaczyna znajdować się więcej powietrza, a nie samego tlenu. Ponadto, napowietrzanie powoduje ruch wody oraz ułatwia jej dalsze natlenianie, a także – wzmaga proces wytrącania dwutlenku węgla.

Jeśli w twoim akwarium znajdują się żywe rośliny, które do poprawnego rozwoju wymagają ułatwionego dostępu do większej ilości azotu, wówczas napowietrzacze mogą okazać się szkodliwe. Będę bowiem spowalniać wzrost i tempo rozwoju roślin. Napowietrzacze będą natomiast pomocne w tych akwariach, w których na skutek zbyt dużego przerybienia, dwutlenek węgla występuje w nadmiarze. Wówczas, napowietrzacze pomogą go usunąć, a tym samym – przywrócą właściwe warunki dla prawidłowego rozwoju wszystkich organizmów żywych.

Pompki napowietrzające – porównanie i doradztwo w wyborze modelu pompki

Napowietrzanie odbywa się w pierwszej kolejności za pomocą specjalnej pompki. W zależności od rozmiaru akwarium warto wybrać pompkę o odmiennej sile. Wiele spośród dostępnych urządzeń działa w bardzo niskiej skali – rzędu 1-3 W. Urządzenia takie nadają się do stosowania w akwariach niemal wszystkich rozmiarów, które spotkamy u przeciętnego akwarysty. Większość z nich pracuje stosunkowo cicho oraz nadaje się do używania przez długi okres czasu.

Przeglądając dostępne pompki, warto też zwrócić uwagę na ich rozmiar oraz sposób mocowania. Ma to duży wpływ na użyteczność oraz względy estetyczne. Po zamontowaniu pompka może bowiem nieco szpecić akwarium, zwłaszcza jeśli wybrałeś tani, dużych rozmiarów model. Niektóre spośród dostępnych pompek posiadają w konstrukcji specjalne pokrętło pozwalające na regulowanie siły, z którą pracują. Pozwala to na dostosowanie pracy pompki do np. wielkości akwarium lub bieżących potrzeb.

Osobom, którym zależy, by ich napowietrzacz do akwarium był nie tylko praktyczny, ale również estetyczny – polecamy wybór urządzeń wyposażonych w specjalny system podświetlający. Często, ma on formę podświetlanej końcówki, która emituje wyraźne światło. Stanowi to dużą ozdobę każdego akwarium.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here