Mozaika w łazience – inspiracje

0
1683

Drobne kwadraciki w kilku odcieniach tego samego koloru, płytki z kamyczkami o różnych barwach i wymiarach czy kawałki szkła nieregularnie ułożone względem siebie – mozaika niejedno ma imię. Marzysz o mozaice w łazience? Zapoznaj się z inspirującymi pomysłami na jej wykorzystanie!

Delikatny dekor

Nie ulega wątpliwości, że mozaiki to chyba najdroższe z dostępnych na rynku płytek. Jeśli więc Twój budżet na urządzenie lub remont łazienki jest mocno ograniczony, a jednocześnie marzysz o mozaice, możesz zdecydować się na użycie niewielkiej jej ilości, na którą nie wydasz dużych pieniędzy. Płytki do układania mozaiki oraz ją przypominające, oferowane m.in. przez producentów takich jak ceramika Paradyż czy Tubądzin, mają małe rozmiary, dzięki czemu doskonale spełniają rolę dekorów.

Mozaikę możesz ułożyć np. dookoła lustra, gdzie będzie pełniła funkcję jego dekoracyjnej ramy. Możesz nią wykończyć także nadbudowę podtynkowego panelu miski sedesowej WC. Z powodzeniem możesz również zastąpić mozaiką dwie, trzy lub cztery płytki, którymi została wykończona cała łazienka – dobrze będzie to wyglądało na ścianie przy kabinie prysznicowej lub wannie. Ciekawie prezentował będzie się też pionowy pas mozaiki na granicy stref funkcjonalnych pomieszczenia, na przykład na podłodze.

Duża plama

Jeżeli chcesz, aby motyw mozaiki był w łazience bardzo dobrze widoczny, zdecyduj się na stworzenie z niej jednej „plamy” o dużej powierzchni. Do tego celu najlepiej nadadzą się płytki imitujące mozaikę, nie zaś drobne jej fragmenty, które ciężko układać nawet najbardziej doświadczonym fachowcom. Płytki o dużej powierzchni ze strukturą mozaiki możesz wykorzystać na różne sposoby.

Najczęściej spotyka się mozaikę w roli obudowy prostej lub narożnej wanny. Taka dekoracyjna powierzchnia od razu przyciąga wzrok i pięknie wyróżnia się na tle jednolitych płytek stosowanych w nowoczesnych wnętrzach. Podobnie działa mozaika we wnęce, np. powstałej w wyniku konieczności budowy stelaża pod panel podtynkowy WC. Świetnie wygląda także mozaika na środkowym pasie podzielonej na trzy równe części ściany – jest to rozwiązanie widywane przeważnie nad szerokimi wannami i w kabinach prysznicowych typu walk-in.

Jak wydobyć piękno mozaiki?

Wybierając mozaikę do łazienki, postaraj się, aby była kontrastowa względem pozostałych płytek wybranych do wykończenia ścian i podłóg pomieszczenia. Jej fragmenty mogą nawiązywać do nich kolorystycznie. Decydując się na mozaikę wyraźnie wyróżniającą się na tle płytek, uzyskasz dekoracyjny efekt, nawet jeśli nie zastosujesz dużej ilości płytek imitujących mozaikę.

Po ułożeniu mozaiki w łazience zastanów się, jak możesz podkreślić jej piękno i obecność. Czasem wystarczy, by ściana, na której została przyklejona mozaika, była dodatkowo podświetlona, na przykład przy pomocy taśmy LED czy dekoracyjnego kinkietu. Na tle mozaiki możesz postawić także ładną roślinę w doniczce w kolorze odpowiadającym jednej z barw zastosowanych w mozaice czy też ozdobną figurkę o sentymentalnej dla Ciebie wartości.

Mozaika – zarówno ta z małych elementów, jak i wielkoformatowych płytek ją imitujących, wygląda doskonale w każdej łazience. Możesz stosować ją w detalach i dekorach lub na całych ścianach i innych większych powierzchniach. Jej walory dekoracyjne wydobędziesz między innymi światłem. Pomysłów na wykorzystanie mozaiki w łazience jest wiele – czy wykorzystasz którykolwiek z nich?  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here