Mieszkanie w stylu rustykalnym

Wieś kojarzy nam się ze spokojem, wyciszeniem i byciem z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Co więcej, te pozytywne odczucia budzi nie tylko przebywanie na wsi, ale też otaczanie się przedmiotami nawiązującymi do stylu charakterystycznego dla starych, wiejskich chat. Właśnie tym należy tłumaczyć sobie ogromną popularność, jaką cieszy się rustykalny styl we wnętrzarstwie. Dzięki niemu możemy poczuć choć namiastkę wiejskiego życia nawet w mieszkaniu zlokalizowanym w samym centrum miasta. Jak jednak urządzić dom w stylu rustykalnym? Jakie są jego najważniejsze elementy?

  1. Meble rustykalne – najważniejszy element wystroju
  2. Nie tylko meble drewniane. Ważne są dodatki
  3. Styl rustykalny. Pohamujmy skłonność do przesady

Meble rustykalne – najważniejszy element wystroju

Elementem, od którego najbardziej zależy to, jak będzie prezentowało się wnętrze są oczywiście meble. W mieszkaniach urządzonych w stylu rustykalnym najlepiej sprawdzą się szafy drewniane nawiązujące do sztuki ludowej. Dobrym pomysłem może okazać się wyszukiwanie autentycznych, zabytkowych kredensów czy szaf, jednak powinniśmy pamiętać, że te często wymagają kosztownej i czasochłonnej renowacji. Lepszym pomysłem mogą więc okazać się komody drewniane stylizowane – tym bardziej, że łączą w sobie zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne elementy, przez co dają większe możliwości aranżacyjne. Przykładem takich mebli może być kolekcja Hacienda dostępna w sklepie Nature Style.

Nie tylko meble drewniane. Ważne są dodatki

Choć meble rustykalne są zdecydowanie najważniejszym elementem takiego wnętrza, nie powinniśmy zapominać też o dodatkach. Tu ponownie możemy skorzystać z dobrodziejstw rynku wtórnego i poszukać autentycznych przedmiotów z wiejskich domów pochodzących z różnych epok – od XIX wieku aż po czasy PRL-u. W ich przypadku zadanie będzie dużo łatwiejsze niż podczas poszukiwań mebli, bo renowacja zwykle nie jest konieczna. Nawet jeśli te będą wymagały odświeżenia, cała procedura okaże się z pewnością znacznie mniej kłopotliwa.

Styl rustykalny. Pohamujmy skłonność do przesady

Urządzając mieszkanie w stylu rustykalnym niestety łatwo o przesadę. Nadmierna skłonność do dobierania rustykalnych mebli i dodatków szczególnie niebezpieczna okazuje się w przypadku mieszkań w nowoczesnych budynkach, choć nie służy żadnym współcześnie wzniesionym, miejskim lokalom. Dlatego warto zachować umiar i elementy o jednoznacznie wiejskim, tradycyjnym charakterze wzbogacić o te bardziej nowoczesne. Unikniemy w ten sposób nienaturalnego, często komicznego efektu skansenu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here