Marzenia o własnym domu czy mieszkaniu są często wstępem do rozpoczęcia samodzielnego życia, początkiem obaw i wątpliwości, ale również euforią na myśl o posiadaniu własnego lokum.
Dom czy mieszkanie w bloku?
W zależności od wielkości rodziny oraz możliwości finansowych zazwyczaj decydujemy się na mieszkanie w kamienicy lub bloku wielorodzinnym, który nie zawsze odpowiada naszym wymaganiom. Bardziej niezależni finansowo decydują się na dom wolno stojący lub mieszkanie w szeregowcu – namiastką domu z własnym ogródkiem.
Nie zawsze jednak pierwsze marzenie lub nadarzająca się okazja potrafią całkowicie zadowolić nabywcę; zdarza się, że podejmując decyzję o kupnie mieszkania w bloku wielorodzinnym po kilku latach okazuje się ona często błędna, rodząca niezadowolenie i frustrację.
Mieszkanie w blokach ma swoje zalety – jesteśmy właścicielami tylko mieszkania i ewentualnie piwnicy, a co do części wspólnej, czyli korytarzy, strychu, pomieszczeń gospodarczych i innych komórek to o ich utrzymanie w należytym porządku powinna dbać administracja budynku lub wyznaczony gospodarz domu. Taka forma własności zdejmuje właścicielowi mieszkania z głowy mnóstwo obowiązków związanych z utrzymaniem budynku, czyszczeniem klatek schodowych, troszczenie się o całość dachu czy pilnowaniem by nikt nieproszony nie wdarł się na klatkę schodową.
Inwestycja długoterminowa
Mieszkanie kupuje się na lata, nie jest to bowiem tania nieruchomość, lecz u niektórych osób po kilku latach zamieszkiwania wśród sąsiadów graniczących przez ścianę, zaczyna narastać chęć posiadania czegoś własnego, gdzie nie będzie wszechobecnych ludzi, nie zawsze zachowujących się tak jak byśmy tego oczekiwali. Dlatego, szczęśliwi posiadacze działki budowlanej, lub myślący o wzięciu kredytu na cel mieszkaniowy, powinni zdecydować się na dom, czy chociażby mieszkanie w szeregowcu
Domy wolno stojące są najlepszą formą mieszkania, lecz wymagają od właścicieli sporych inwestycji na renowację domu czy naprawę. Dochodzą do tego kosztu utrzymania posesji, ogrzewanie pomieszczeń – co nie zawsze wychodzi oszczędnie, modernizacja, a także samodzielne naprawy, których w blokach można z łatwością uniknąć, zgłaszając problem administracji. Jednak są ogromne zalety – dom zazwyczaj jest ogrodzony, więc na terenie całej posesji jesteśmy jedynymi lokatorami, nikt bez naszej zgody nie ma prawa na nią wejść – w blokach co prawda, można zainstalować domofony ograniczające dostęp przypadkowych osób, ale goście sąsiadów, pomimo naszego niezadowolenia, mogą się tam przewijać.
Opłaty, zmora każdego lokatora
Czynsz mieszkania w bloku zazwyczaj jest dość wysoki, często dochodzi do tego tak zwany fundusz remontowy nierzadko będący wysokością obliczaną na podstawie metrażu mieszkania, trzeba uiszczać opłaty za media, wywóz odpadów, ogrzewanie, wodę pitną i ścieki. W domu wolno stojącym nie ma opłat czynszowych więc można zaoszczędzić kilkaset złotych miesięcznie, natomiast opłata za wodę często jest sprawą groszową – wiele gospodarstw czerpie wodę z własnych studni przydomowych, która posiada hydrofor doprowadzający wodę do wszystkich budynków na posesji. Koszty z utrzymaniem tego stanu rzeczy są nieporównywalnie niższe niż koszty poboru wody z wodociągów miejskich czy gminnych.
Wybór odpowiedniej formy mieszkania to sprawa indywidualna, warto więc dobrze zastanowić się nad zaletami i wadami każdego z projektów, a przede wszystkim nie spieszyć się z ostateczną decyzją.