Dookoła powstają nowe osiedla mieszkaniowe, które stanowią pokusę dla wielu osób chcących kupić coś na własność. To także dobra lokata kapitału i możliwość zabezpieczenia na „czarną godzinę”. Z drugiej jednak strony ma się do dyspozycji mieszkania z rynku wtórnego, które kuszą nieco mniejszymi cenami. Pomimo tego, nie warto rezygnować z zakupu nowych mieszkań, ponieważ związanych jest z tym wiele korzyści.
Mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym
Podstawowa różnica pomiędzy tymi nieruchomościami jest taka, że nowe nie były nigdy przez nikogo wykorzystane. Mieszkania z rynku wtórnego miały już swoich lokatorów. Są już urządzone w sposób, który nie zawsze może odpowiadać nowym nabywcom. Mieszkania na sprzedaż w Lublinie, które można kupić bezpośrednio od dewelopera (takich ofert nie brakuje na stronie https://wieniawska11.pl/) są puste, co też stwarza przed kupującymi zupełnie nowe możliwości aranżacyjne. Każdy detal mieszkania można dopasować do indywidualnych potrzeb, co też w przyszłości może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie i komfort zamieszkania. Takie nieruchomości mogą być bezpośrednio sprzedawane przez dewelopera, ale także spółdzielnie mieszkaniowe odpowiadające za ich budowę.
Kiedy można kupić mieszkania z rynku pierwotnego?
Nowe mieszkania, które niekiedy dostępne są także w stanie surowym (inne są już wykończone, ale idzie za tym wyższa cena), można kupić na różnym etapie budowy. Nawet wtedy, gdy przysłowiowy kamień węgielny zostaje wkopany pod budowę, można już zakupić taka nieruchomość, która jeszcze formalnie nie istnieje. Czy warto już na tym etapie inwestować w nieruchomości? Wszystko uzależnione jest od indywidualnych potrzeb inwestora. Jeżeli ma się do czynienia z mieszkaniami położonymi w atrakcyjnej lokalizacji, może się okazać, że ich sprzedaż pójdzie bardzo szybko i potem nie będzie już nic atrakcyjnego. Aczkolwiek, można się wstrzymać, aby móc dokonać inwestycji później. W momencie, gdy możliwe będzie osobiste obejrzenie mieszkań.
Funkcjonalne rozwiązania stosowane przez deweloperów
Za zakupem mieszkania z rynku pierwotnego przemawiają rozwiązania technologiczne stosowane w obecnych czasach przez deweloperów. Dzisiaj można liczyć na nowoczesne standardy budownictwa, których celem jest poprawa życia wszystkich mieszkańców. Wśród takich rozwiązań można wymienić windy, których z reguły jest kilka na cały blok. Do tego są komórki lokatorskie, jak również podziemne parkingi, które są z reguły przydzielone do każdego mieszkania. W ten sposób nie trzeba będzie obawiać się tego, że zabraknie miejsca do zaparkowania. Czasem istnieje możliwość wykupienia garażu, które znajdują się w specjalnie do tego wydzielonych strefach. Liczba udogodnień na takich osiedlach mieszkaniowych uzależniona jest już od samego dewelopera.
Czy mieszkania z rynku pierwotnego są drogie?
Nie brakuje osób, które mówią, że mieszkania z rynku pierwotnego są drogie. Przy czym nie należy patrzeć na nie przez pryzmat ceny zakupu, ale także przyszłościowe koszta utrzymania. Może się bowiem okazać, że cena zakupu będzie w stanie się zwrócić pod postacią niskich, comiesięcznych kosztów eksploatacyjnych. Mowa jest tutaj o czynszu (w nowym budownictwie nie ma z reguły składek na fundusz remontowy), jak również kosztach ogrzewania. Możliwe jest to dzięki temu, że w takich blokach stosowane są najlepsze izolacje cieplne, które pomagają zachować większą ilość ciepła w domach. Mówiąc o nowych mieszkaniach, warto także zapoznać się z tematem ulg podatkowych, które pozwalają zaoszczędzić ok. 2% wartości nieruchomości.