Metamorfoza rynku biurowego w Warszawie

Warszawa jest atrakcyjnym miastem dla wielu inwestorów i przedsiębiorców. Rozwijające się w szybkim tempie miasto znajduje się w czołówce stolic Europy pod względem rozwoju rynku nieruchomości biurowych. Warto zatem zapoznać się z ostatnimi tendencjami i zmianami, jakie nastąpiły w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

Popyt na biura w Warszawie

Intrygująca metamorfoza panoramy Warszawy jest wynikiem wciąż rosnącego popytu na nieruchomości biurowe. W szczególności zainteresowaniem cieszą się nowoczesne budynki, zwłaszcza prestiżowe wieże, które odznaczają się na tle innych, starszych miejsc, swoim niezwykłym designem.

A jak wygląda popyt na nieruchomości biurowe w liczbach i jak zmienia się na przestrzeni ostatnich miesięcy?

Przede wszystkim należy podkreślić, iż ma on tendencję wzrostową. Już początek 2019 roku był dobry i przyniósł popyt rzędu 140 000 m2 powierzchni wynajętej przez różnorodnych przedsiębiorców, w tym z sektora publicznego, IT oraz usług. Sytuacja uległa jeszcze większej poprawie w drugim kwartale roku, kiedy to zawarto umowy najmu na powierzchnię łącznie 266 000 m2. Do przedstawionych już wcześniej firm dołączyły sektory ubezpieczeniowy oraz finansowy. W efekcie, pierwsza połowa 2019 roku przyniosła dynamiczne, pozytywne zmiany zarówno dla miasta, jak i poszczególnych wynajmujących, w szczególności z branży elastycznych przestrzeni pracy.

Najpopularniejsze dzielnice

Z przeprowadzonych analiz wynika, że istnieje ogromny popyt na biura znajdujące się w ścisłym centrum Warszawy – a zatem dokładnie tam, gdzie pojawiają się wieże. Taka decyzja inwestorów nie może dziwić. Centrum jest najlepiej skomunikowaną, a także najbardziej dynamicznie zmieniającą się dzielnicą stolicy. Rozbudowa drugiej linii metra sprawiła, że jej okolica to teraz jedna z wyjątkowo atrakcyjnych lokalizacji.

W ciągu pierwszego półrocza 2019 roku odnotowano także zainteresowanie biurami znajdującymi się na Mokotowie. Jego popularność wynika zarówno z dogodnego zlokalizowania, jak również rozbudowy infrastruktury. Kolejnymi popularnymi dzielnicami są COB oraz Jerozolimskie.

Posiadanie swojego biura w jednej z tych lokalizacji oznacza wejście do grona elity. O ich dostępności w najbardziej pożądanych miejscach można przekonać się, przeglądając oferty na stronie directoffice.pl.

Obecnie w budowie

Rok 2019 jest zarówno czasem oddawania nowych powierzchni do użytku, jak również budowy kolejnych. Ze względu na ogromną popularność wież, a także możliwość umieszczenia ich nawet w ścisłym centrum, to one cieszą się największym uznaniem.

W najbliższym czasie w budowie będzie 780 000 m2 powierzchni biurowej, przy czym niemal połowa z tego zabezpieczona jest umowami przednajmu. Dwoma najbardziej reprezentacyjnymi inwestycjami są The Warsaw Hub oraz Varso Place. Pierwsza inwestycja obejmuje trzy wieże: jedną hotelową i dwie biurowe. Druga to z kolei projekt najwyższej w Europie wieży biurowej.

Warto przy tym dodać, iż wysoki popyt sprawia, że nawet tak ogromna liczba inwestycji nie zachwieje równowagi na rynku nieruchomości w Polsce.

Źródło: jll.pl, Rynek biurowy w Warszawie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here