Łazienka, to przestrzeń która powinna kojarzyć się nam z komfortem i relaksem. Oświetlenie, akcesoria, i meble – to wszystko buduje odpowiedni nastrój. Jednak estetyka to nie wszystko. Na co zwrócić uwagę podczas wykańczania łazienki?

Meble łazienkowe z czego powinny zostać wykonane?

Materiał wykorzystany w wykończeniu łazienki ma kluczowe znaczenie. Ze względu na przeznaczenie pomieszczenia, występują tam duże amplitudy temperatury, a na wyposażenie oddziałuje wilgoć. Dlatego tak istotny jest wybór surowców wysokiej jakości i z odpowiednimi zabezpieczeniami przeciwko działaniu wody. 

Meble łazienkowe powinny być wykonane z materiałów odpornych na pęcznienie i odkształcanie pod wpływem zmiennych warunków. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest zastosowanie płyt MDF, które przy odpowiedniej grubości i izolacji sprostają trudnym warunkom. Te, z zastosowaniem żywic na łączeniach są najdroższe i najtrwalsze, ale na szczęście istnieje ich więcej wariantów:

  • Akryl – usztywnia płytę, przez co wykazuje dużą odporność na ścieranie i łatwo się czyści. Ze względu na połysk powierzchni, jest to bardzo popularne rozwiązanie we współczesnym designie. Dobrze sprawdza się w małych łazienkach, które dzięki połyskującej powierzchni są optycznie większe.
  • Lakier – najefektywniejsze są lakiery poliuretanowe, które izolują płyty od wilgoci i dobrze sprawdzają się przy wahaniach temperatury. Warto zdecydować się na lakier z zastosowaniem utwardzacza.
  • Laminat – rozwarstwia się przy działaniu wilgoci, głównie gdy źle zabezpieczono krawędzie mebli. Przy montowaniu stosuje się kleje z wyższą tolerancją na wilgoć.
  • Folia – odporna na wilgoć, dobry wariant przy zastosowaniu mocnych klei.

Meble do łazienek

Oprócz wcześniej wymienionych, bardziej powszechnych materiałów, podejmując się wyposażenia łazienki, możemy zastosować bardziej trwałe materiały. Na rynku znajdziemy szeroką gamę mebli, dostosowanych do naszych upodobań i upiększonych bogatym wzornictwem. Meble do łazienek, które cieszą się popularnością to m.in. te z zastosowaniem płyt HPL. Rozwiązanie dedykowane jest do wilgotnych pomieszczeń. Jest to tworzywo warstwowe powstałe z połączenia specjalnie obrabianego papieru i żywic wysokiej jakości, wykazujących właściwości izolujące.

Meble drewniane charakteryzuje elegancja i  łatwe dopasowanie do aranżacji w różnych stylach. Muszą być wykonane z drewna o małej kurczliwości i mają duże zapasy naturalnych olejów, dzięki czemu nie będą się rozsychać i pękać. W warunkach łazienkowych najlepiej sprawdzają się cedr, teak, czy mahoń, które dodatkowo pokrywa się warstwą lakieru lub wosku. Jednym z wariantów takich mebli jest  fornir – materiał z naturalnego drewna, należący do kategorii artykułów luksusowych. Obowiązkowo pokryty lakierem.

W łazienkach z powodzeniem stosuje się również artykuły żeliwne i ze stali nierdzewnej. Ozdobne meble wykonane z tych materiałów mają liczne zastosowania w stylu śródziemnomorskim – meble są wtedy malowane na czarno. Można je znaleźć także w stylu prowansalskim, gdzie są bielone. W obu przypadkach idealnie uzupełniają się z drewnianym wykończeniem i efektownie wypadają w minimalistycznych pomieszczeniach.

Meble łazienkowe co wybrać?

Decydując się na meble do łazienki, przeanalizuj rozkład i rozmiar mebli. Dobrze przemyślany wybór to połączenie wysokiej jakości i funkcjonalnych rozwiązań. Dobrze wyposażona łazienka to estetyka i komfort w jednym, stworzony z trwałych materiałów. Dla osób, które mogą pozwolić sobie na większy wydatek, dedykowane są meble drewniane, które są wyjątkowe luksusowe i sprawdzają się przez lata. Najważniejsze, to wybrać produkty z jednej linii, tak by tworzyły spójny design.

Dla wymagających, dobrym rozwiązaniem będzie inwestycja w meble do łazienki na wymiar. Są to produkty wysokiej jakości wykonania i z niepowtarzalnymi rozwiązaniami. Sprawdzają się one również w przypadku bardzo małych powierzchni, w których konieczne jest zastosowanie specjalnych rozwiązań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here