Meble do salonu, zwłaszcza te wypoczynkowe, to dość pokaźny wydatek. Niezależnie od tego, czy ostatecznie zdecydujemy się na sofę czy narożnik, warto byłoby zatem wyjątkowo dobrze przemyśleć ten zakup. Jakimi kryteriami szczególnie należy się tutaj kierować?

Meble do salonu – uwzględnij metraż wnętrza

Planując wystrój salonu, tak samo zresztą jak i każdego innego pomieszczenia, jedną z kluczowych kwestii wymagających uwzględnienia jest oczywiście metraż, który mamy do dyspozycji. Zwłaszcza meble do salonu o stosunkowo niewielkim rozmiarze wymagają szczególnie wnikliwego przemyślenia. Nie jest przecież żadną tajemnicą, że im mniejsze pomieszczenie, tym praktyczne rozwiązania milej widziane. Nie tylko zresztą te praktyczne – przede wszystkim takie, które pozwolą nam w możliwie najbardziej efektywny sposób wykorzystać przestrzeń, dodatkowo wizualnie nie zagracając wnętrza i nie odbierając mu całkowicie lekkości.

Wniosek wydaje się zatem być dość oczywisty: mały salon – mała sofa, duży salon – narożnik? Niestety, to tak łatwo nie działa. A przynajmniej nie w absolutnie każdym przypadku. Z jednej strony w porównaniu do sof narożniki wymagają trochę więcej miejsca, z drugiej jednak pozwalają zaoszczędzić sporo przestrzeni. Trochę się to wzajemnie wyklucza? Tak naprawdę wcale. Jeżeli zależy nam na posiadaniu sporej ilości miejsca do siedzenia, to jedna sofa z pewnością nie sprosta naszym oczekiwaniom. A to oznacza, że będą jej musiały towarzyszyć fotele lub nawet druga sofa – te rozwiązania zabiorą zdecydowanie więcej przestrzeni niż wstawiony w kąt pomieszczenia narożnik.

Kształt pokoju też ma znaczenie

Rozważając zakup sofy czy narożnika, należałoby przeanalizować salon nie tylko pod względem metrażu, ale i kształtu. Zwłaszcza że obecnie na rynku pojawia się coraz więcej mieszkań z pokojami o nie do końca regularnych kształtach, gdzie kąty nie zawsze posiadają tradycyjne 90°. W tego rodzaju pomieszczeniach narożnik może się okazać niezbyt wskazanym rozwiązaniem.

Narożnik ustawiony w rogu pokoju o klasycznym kącie prostym pozwala zaoszczędzić nieco przestrzeni, tutaj jednak może być wręcz odwrotnie. Faktycznie często okazuje się, że w tych mniej ustawnych salonach sofa sprawdza się o wiele lepiej. Jej prosta forma umożliwia nam dosunięcie jej do dowolnej ściany, a ponieważ nie posiada zbyt dużych gabarytów, możemy ją również ustawić nieco bliżej środka pomieszczenia. Sofa to także na ogół nieco lepsze rozwiązanie jeżeli mowa o pomieszczeniach wyjątkowo wąskich.

Meble wypoczynkowe – dopasuj je do swojego stylu życia

Narożnik zaoferuje nam znacznie lepsze wykorzystanie przestrzeni w kontekście ilości miejsca do siedzenia. Jeżeli zatem zależy nam na stworzeniu przestrzeni do odpoczynku dla całej rodziny, a jednocześnie nie chcemy zagracać wnętrza zbyt dużą liczbą mebli, to wybór jest dość oczywisty. Warto jednak pamiętać tutaj również o tym, że w przypadku narożnika często użytkowanego przez kilka osób, jeden stolik kawowy ustawiony naprzeciw dłuższej części siedziska na ogół okazuje się niewystarczający. W takiej sytuacji dobrze jest również zaopatrzyć się w mniejszy stolik pomocniczy i ustawić go przy jednym z końców narożnika.

Jeżeli jednak mieszkamy sami lub we dwoje i prowadzimy umiarkowanie towarzyski tryb życia, to narożnik może się okazać rozwiązaniem nieco na wyrost. Niezależnie jednak od tego, czy zdecydujemy się na sofę czy narożnik, przed zakupem warto zastanowić się również nad tym, czy nie bardziej wskazany byłby model rozkładany. Z autopsji wiemy, że w przypadku mieszkań o stosunkowo ograniczonym metrażu, takie rozwiązanie oferujące dodatkowe miejsce do spania często okazuje się niezwykle przydatne.

Sofa czy narożnik – myśl perspektywicznie

Lubicie bawić się wystrojem i przynajmniej od czasu do czasu poddawać go lekkim metamorfozom? Zatem narożnik może się okazać nie do końca trafionym pomysłem – raczej trudno będzie go ustawić w innym niż pierwotnie planowanym miejscu. Sofa daje nam w tym temacie dużo większą dowolność i pole do ewentualnego manewru, jeżeli akurat najdzie nas ochota na przemeblowanie. Nie tylko zresztą w kwestii zmiany ustawienia mebli daje nam ona szersze możliwości przearanżowania wnętrza.

Zwróciliście kiedyś uwagę na to, że we wnętrzach eklektycznych czy aranżacjach wpisujących się w styl vintage oraz boho, narożniki pojawiają się sporadycznie, zdecydowanie dominują zaś sofy? Ma to oczywiście całkiem logiczny powód. Wszystkie te stylistyki wystroju wnętrz uwielbiają zabawę z różnymi wzorami i fakturami. A efekt miszmaszu i pozornego nieładu trudniej będzie nam przecież osiągnąć, mając do dyspozycji sporych rozmiarów mebel w postaci narożnik. W takim przypadku dużo lepiej sprawdzi się sofa w towarzystwie fotela – wtedy do zabawy różnymi kolorami i deseniami będziemy mogli wykorzystać nie tylko poduszki dekoracyjne, ale i tapicerki tych mebli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here