Współczesny człowiek jest w ciągłym ruchu, spełnia mnóstwo ról i każdego dnia ma do wykonania dużą liczbę zadań. Rośnie więc świadomość na temat zdrowego stylu życia, odpowiedniego odżywiania się i odpoczynku. Jest to konieczność, bo to umożliwia nam codzienne funkcjonowanie w dobrej kondycji. Dlatego też w wielu domach znów urządza się sypialnie, inwestuje w wygodne łóżka i materace. Dobrze zorganizowana sypialnia, jej piękny wystrój, odpowiednie materace, zapewniają wygodne zasypianie, komfortowy sen i przyjemny poranek.

Materace dla dwojga

W sypialni najczęściej stawiamy łóżko dwuosobowe, jednak zawsze powstaje pytanie jaki materac będzie odpowiedni. Często jest tak, że mamy różne potrzeby związane ze snem. Jedni śpią na wznak, inni na boku. Jedni śpią spokojnie, a drudzy wiercą się i ciągle zmieniają pozycję w trakcie spania. Niektórzy często wstają w nocy do toalety. Pary różnią się też wzrostem, masą ciała, a także stanem zdrowia. Część osób ma specyficzne potrzeby związane z kręgosłupem. Te wszystkie czynniki wpływają na wybór właściwego materaca.

Przy zakupie materaca trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów – grubość, stopień twardości, rodzaj wypełnienia, wielkość. Materace różnią się pod każdym z tych względów dość znacznie. Warto przyjrzeć się też materacom dwustronnym.

Wielkość materaca

Jeśli czeka nas wybór łóżka, to trzeba zwrócić uwagę na dwa kryteria. Pierwszy element to szerokość i długość powierzchni spania. Jak informuje konsultant sklepu internetowego Materace Dla Ciebie – Najczęściej wybierany rozmiar dla łóżka dwuosobowego to 160×200 cm. Jest to łóżko wystarczające dla dwóch osób, choć nic nie stoi na przeszkodzie by wybrać szersze łóżko, jeśli mamy dużą sypialnię. Dwie osoby spokojnie zmieszczą się też na materacu o mniejszej szerokości 140 cm. Wysokie osoby powinny się zdecydować na łóżko dłuższe, które najczęściej robi się na wymiar. Zasadniczo przyjmuje się, że materace powinny mierzyć o 20 cm więcej niż wzrost, np. mężczyzna o wzroście 190 cm powinien spać na materacu o długości 210 cm.

Decydując się na konkretne łóżko trzeba zwrócić uwagę na wielkość sypialni. Jeśli sypialnia jest mała to trzeba dobrać tak rozmiar łóżka, by mieć do niego dostęp z każdej strony. Jest to istotne, ponieważ po pierwsze pozwala na kładzenie i wstawanie z łóżka, bez niepokojenia partnera, a po drugie umożliwia wygodne ścielenie łóżka. Materace są dostępne w tak wielu wymiarach, że z pewnością znajdziemy odpowiedni do każdej ramy łóżka.

Grubość i twardość materaca

Grube materace powinny wybierać osoby mające problemy z kręgosłupem, a także osoby o większej masie ciała. Dla pozostałych osób nie ma to aż takiego dużego znaczenia i mogą się zdecydować na cieńsze materace.

Stopień twardości materaca również jest związany z masą ciała. Istnieją tabele, według których można dokładnie to określić, ale generalnie im większa masa ciała tym twardszy musi być materac. Przy zakupie materaca dla dwóch osób bierzemy pod uwagę wagę osoby cięższej. Hitem są materace o różnych strefach twardości, które zapewniają bardzo dobre podparcie ciała.

Komponenty i rodzaje materacy

Najpopularniejsze materace, to materace piankowe, bonellowe, kieszeniowe, lateksowe oraz wysokoelastyczne. Materace wysokoelastyczne zadowolą osoby, które często zmieniają pozycję w trakcie snu, ponieważ zawsze właściwie dopasują się do ciała. Materace piankowe i lateksowe mają właściwości antyalergiczne. Materace sprężynowe i lateksowe dobrze dopasowują się do ciała osób, które preferują spanie na boku. Kieszeniowe materace dzięki swojej konstrukcji zapewniają, że śpiące razem osoby nie będą sobie przeszkadzać przy obracaniu się i zmianie pozycji w trakcie snu. Zwróćmy też uwagę na takie komponenty materaców jak mata kokosowa, wełna owcza, pianka termoelastyczna i inne. Każde z nich ma swoje funkcje.

Wspólny materac czy dwa odrębne materace?

Jeśli śpiące razem osoby mają podobne preferencje co do materaca i podobna masę ciała, to mogą się zdecydować na jeden wspólny materac. Jeśli jednak jedna z osób cierpi na problemy z kręgosłupem, ma nadwagę czy inne specyficzne potrzeby to dobrym rozwiązaniem jest zakup dwóch różnych materaców. Takie materace doskonale zmieszczą się w ramie łóżka, a każdy z nich spełni oczekiwania poszczególnych osób.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here