Materac sprężynowy czy piankowy

Sen to niezwykle ważny czas, który pozwala odpocząć, zregenerować się  i zebrać energię na kolejny dzień. Warto zadbać o jego jakość. By spać komfortowo potrzebujesz między innymi odpowiedniego materaca. Który wybrać? Materac piankowy czy sprężynowy? Podpowiadamy!

Jaki materac lepszy: piankowy czy sprężynowy?

Wybór materaca jest istotny, ponieważ źle dobrany, może znacznie pogorszyć jakość twojego snu. Chcąc rozwiązać dylemat, jaki rodzaj materaca  jest najlepszy – sprężynowy czy piankowy – warto poznać różnice między nimi. Ogólnie rzecz ujmując, różnią się one zawartością, czyli tym, co znajduje się pod poszewką nałożoną na sam materac.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy istnieje uniwersalny rodzaj materaca, odpowiedni dla każdego, dlatego  wybierając materac dla siebie, trzeba brać pod uwagę  zalety i ewentualne wady obu produktów. Duży wybór materacy znajdziesz na stronie: https://www.empik.com/dom-i-ogrod/meble/materace,395352,s.

Materac sprężynowy znany jest od lat. Słynie z dużej odporności na odgniecenia i odkształcenia oraz z elastyczności powierzchni. Cechuje go również trwałość i odpowiednie podparcie dla kręgosłupa (w przypadku nowszych modeli).

Materac piankowy z kolei, to zaawansowany technologicznie produkt, który wyjątkowo dobrze wpływa na komfort snu. To nowoczesne rozwiązanie stanowi sporą konkurencję dla materacy sprężynowych. Wypełniająca go pianka jest elastyczna i sprężysta – produkuje się ją z materiałów termoelastycznych, wysokoelastycznych i lateksowych, które często łączone są w różnych kombinacjach, by efekt był jeszcze lepszy, a sam produkt – jeszcze wygodniejszy.

Na co zwrócić uwagę, kupując materac sprężynowy lub piankowy?

Podstawą przy wyborze idealnego materaca jest parametr twardości , którą producenci oznaczają symbolami od H1 do H4. Dobiera się ją do wagi osoby, która będzie na nim spała; H1 to waga do 60 kg, H4 – powyżej 100 kg. Źle dobrany względem wagi materac może okazać się zbyt miękki, niewygodny, lub źle wpływa na kręgosłup. Często zdarza się też, że taki materac szybciej się zużywa, dlatego koniecznie weź pod uwagę swój wzrost i wagę podczas zakupu.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest rodzaj sprężyn lub pianki, użytej przy produkcji materaca. Aby wybrać materac sprężynowy albo piankowy, określ, czy preferujesz twardą, czy miękką powierzchnię, przeznaczoną do spania.  Inne istotne parametry materaca to jego wielkość (dobrana  do rozmiaru ramy łóżka) oraz wysokość, a także rodzaj wkładu, w który został wyposażony. Najpopularniejsze materace to:

  • Materac sprężynowy bonell – nie ma stref twardości, działa powierzchniowo, przez co powoduje większe ugięcie produktu; ciężar osoby leżącej rozkłada się na wszystkie sprężyny.
  • Materac sprężynowy pocket i multipocket – nowocześniejsza wersja, charakteryzująca się tzw. kieszonkami. Służą one umieszczeniu każdej sprężyny w innej kieszonce, dzięki czemu zyskujesz dokładniejsze podparcie.
  • Materac piankowy termoelastyczny – dokładnie dopasowuje się do ciała, daje idealne podparcie i jest twardszy od modeli sprężynowych. Po każdej nocy wraca do swojej pierwotnej postaci.
  • Materac piankowy wysokoelastyczny – sprawdzi się dla osób, które preferują twarde podłoże do spania; jest stabilny i wytrzymały na odkształcenia.

Choć materac piankowy jest bardziej nowocześniejszym rozwiązaniem, bliskim uniwersalnego, zastosowanie nowej  technologii w produkowanych  ostatnio materacach sprężynowych sprawia, że  dorównują  swoim piankowym odpowiednikom. Podczas zakupu, należy sprawdzić przede wszystkim stopień twardości  i inne parametry, które pozwolą dopasować materac do indywidualnych preferencji.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here