jaki materiac kupic do sypialni

Sypialnia to miejsce, gdzie mamy czuć się komfortowo i wygodnie. To tu relaksujemy się po całym dniu ciężkiej pracy. Na to, czy ten odpoczynek będzie możliwy, wpływa wiele rzeczy, jedna z nich jest odpowiedni materac. Ten właściwy zapewnia komfortowy, zdrowy i bezpieczny sen. Jednak wybór odpowiedniego materaca jest łatwym zadaniem. W sklepach dostępnych jest wiele opcji. Należy jednak pamiętać, że materac powinien być dopasowany do wielkości łóżka, wagi oraz pozycji, w jakiej się śpi. Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć o tym elemencie wyposażenia sypialni oraz jak kupi materac do łóżka.

Funkcja materaca

Wbrew powszechnym opiniom materac nie jest tylko jednym z elementów wyposażenia i dodatkiem do ramy łóżka. Jego zadaniem jest odpowiednie podtrzymanie kręgosłupa oraz zadbać o jego kondycję w czasie snu.

Jak dopasować materac?

Materac oprócz tego, że powinien być dopasowany do wielkości łóżka. Musi również być zbieżny z pozycją, w jakiej się śpi. Materac kieszonkowy lub lateksowy polecany jest osobom, które śpią na boku. Te modele utrzymują kręgosłup w linii prostej i dopasowują się do kształtu ciała.

jak dpasoac materac do ksztaltu ciala
Materace sprężynowe  czy lateksowo – kokosowe to dobrym rozwiązanie dla osób śpiących na wznak. Natomiast materace wysokoelastyczne powinny znaleźć się w sypialniach osób, które często zmieniaj pozycje podczas snu.

Materac twardy czy miękki?

Twardość materaca należy dopasować do swojej wagi ciała oraz wzrostu. Twardość materacy oznacza się literą H. W sklepach dostępne są model H2, H3, H4, z czego pierwszy jest średnio twardy, a drugi twardy. Materac H2 polecany jest osobom ważącym poniżej 80 kg, a materac H3 tym, których waga ciała przekracza 80 kg. Jest to jednak duże uogólnienie. Specjaliści radzą, aby wybierając twardość materaca sprawdzić, czy ciało nie zapada się w niego zbyt głęboko i czy można swobodnie zmieniać pozycję.

Należy pamiętać, że zakup materaca zbyt miękkiego lub zbyt twardego może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia. Miękkie materace sprawiają, że kręgosłup układa się w nienaturalnej pozycji oraz wygina się, natomiast twardy materac może uciskać naczynia krwionośne, wywoływać skurcze i drętwienie mięśni.

Materac cienki czy gruby?

Kolejną istotną kwestią przy zakupie materaca jest jego grubość. Modele grubsze polecane są osobie o większej masie ciała i tym, którzy mają problemy z kręgosłupem. Powinny wybierać one materace co najmniej 20 centymetrowe, składające się z wielu warstw. Ci, którzy nie mają takich problemów, mogą zdecydować się na zakup cienkiego materaca.

jak wybrac material do sypialni

Strefy twardości materaca

Eksperci radzą również sprawdzić strefy twardości materaca. Jest ich siedem i wydzielone są na całej długości materaca. Poszczególne strefy różnią się twardością i mają za zadanie zapewniać odpowiednie podparcie głowie, szyi, lędźwiom, biodrom, udom, łydkom i stopom. Strefy twardości materaca pozwalają na lepsze jego dopasowanie do kształtu ciała. Trzeba jednak pamiętać, że projektujący się je biorąc pod uwagę wzrost i wagę, a także stałą pozycję snu, dlatego nie zawsze one spełniają swoją rolę.

Ile kosztuje dobry materac?

Cena materaca do sypialni uzależniona jest od surowców i komponentów, z jakich został wykonany. Im wyższa jego cena, tym wyższa jakość. Materace wysokiej jakości są lepiej dopasowane do ciała oraz wytrzymalsze. Do najdroższych materacy zalicza się te sprężynowe (szczególnie z dużą liczbą sprężyn), lateksowe oraz z pianki wysokoelastycznej. Tani materac do sypialni można kupić z pianki poliuretanowej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here